Volkswagen-konsernin toimitusjohtaja toivoo, että sähköntuotannossa päästäisiin eroon hiilestä. Ennen kuin se tapahtuu, on sähköautojen yleistymisellä epätoivottuja vaikutuksia.
EU tavoittelee uusien henkilöautojen hiilidioksidipäästöjen pienentämistä 35 prosentilla vuoteen 2030 mennessä. Saksan autoalalla unionin päätös on herättänyt vastustusta, sillä se itse kannatti 30 prosentin vähennystä.
Katso pääkuvan videolta, millainen on Audin ensimmäinen sähköauto e-tron.
Lue myös
Rajut päästötavoitteet tarkoittavat käytännössä yhä suurempaa panostusta sähköautoihin. Volkswagen-konsernia luotsaava Herbert Diess pitää tuoretta päätöstä huonona.
– Nämä leikkaustavoitteet johtavat hallitun siirtymän sijaan kivuliaaseen vallankumoukseen, Diess kertoo saksalaiselle Süddeutsche Zeitungille.
