Elon Muskin tempausten johdosta sähköautomerkki Teslan myynti on syöksynyt monessa maassa. Voisiko olla niin, että kiinalaiset täyssähköautot menevät kaupaksi Teslan sijaan?
Arvioiden mukaan koko Euroopassa joka viides uusi sähköauto on kiinalainen. Suomessakin ne ovat nostaneet markkinaosuuttaan, mutta eivät kuitenkaan näy myydyimpien sähköautojen joukossa.

Täyssähköautoja ensirekisteröitiin viime vuonna 21 869 kappaletta, joista 631 oli kiinalaisten brändien autoja.
Alkuvuoden aikana täyssähköautoja ensirekisteröitiin 3204, joista 105 oli kiinalaisten brändien autoja.
Tesla viime vuoden 2. myydyin auto
Perinteiset automerkit pitävät pintansa myydyimpien autojen listalla. Listan kärkipaikalla on Volkswagen, toisella sijalla Tesla ja kolmantena Skoda. Kymmenen kärjen loppupäässä on kiinnostava yhteistyö. Sijalta yhdeksän löytyy Polestar-sähköauto, joka on ruotsalainen keksintö, mutta se kootaan täysin Kiinassa.
Puhtaasti kiinalaisia automerkkejä, kuten BYD, MG tai VOYAH, ei kymmenen myydyimmän automerkin joukosta löydy. Eikä löydy vielä tämän vuoden myydyimpienkään joukosta.
– Viime vuonna ensirekisteröidyistä täyssähköautoista 2,9 prosenttia oli kiinalaisia ja tänä vuonna se on ollut 3,3 prosenttia. Niiden markkinaosuus on vielä hyvin pieni ja merkkejä tulee koko ajan lisää, kertoo Autotuojat ja -teollisuuden toimitusjohtaja Tero Kallio.

