Joku vei koiran ruokakaupan edustalta – yksityiskoneen vuokrannut Emilie ei kuluissa säästele etsiessään lemmikkiään: "Tarvitsen vain apua sen löytämiseen"
Yhdysvaltalainen Emilie tekee kaikkensa löytääksen lemmikkikoiransa Jacksonin. Aiheesta uutisoi muun muassa Time.com-sivusto.
Joku vei Yhdysvaltain San Fransiscossa asuvan Emilie Talermon australianpaimenkoira Jacksonin lauantaina 14. joulukuuta ruokakaupan ulkopuolelta Bernal Heightsin naapurustosta.
Time-sivuston tietojen mukaan ruokakaupan valvontakameran tallenteessa näkyy, miten huppupäinen mies lähestyy penkkiä, johon Jackson on sidottuna.
Yksityiskone ja löytöpalkkio
Emilie päätti löytää rakkaan hauvansa. Niinpä hän palkkasi perjantaiksi kahdeksi tunniksi lentäjän lentelemään yksityiskoneella San Fransiscon ja Oaklandin yllä ja etsimään hänen koiraansa. Kone lennättää perässään mainosbanneria, johon on kirjoitettu hänen koiran etsintää varten perustamiensa nettisivujen osoite.
Koneen vuokraus maksoi 1 200 dollaria. Koneen oli tarkoitus lähteä matkaan jo torstaina, mutta sää ei ollut siihen suotuisa.
Lisäksi hän tarjoaa 7 000 dollarin löytöpalkkion sille, joka tuo hänen kadonneen lemmikkinsä kotiin.
Etsinnässä apuna myös koiran Tinder-tili
Emilie on päättänyt tehdä kaikkensa, jotta hänen 5-vuotias lemmikkinsä löytyisi.
– Olen yksin ja tarvitsen apua sanan levittämiseen, hän kertoi Time.com-sivustolle.
Jos kuva ei näy, voit katsoa sen täältä.
Emilie ystävineen on jakanut tuhansia mainoslehtisiä, joissa on kuva hänen koirastaan. Hän on jopa perustanut koiralleen Tinder-tilin, jotta löytäisi lemmikkinsä.
Etsintätöiden rahoittamiseksi Emilia perusti keräyksen GoFundMe-sivustolle ja on tähän mennessä saanut kasaan yli 7 000 dollaria. Hän aikoo lahjoittaa ylimääräiset rahat eläintensuojelujärjestölle.
Ikävä rakasta lemmikkiä
Jackson on Emilielle hyvin rakas.
– Se on aina luonani, se on todellista rakkautta, nainen kertoo.
Jos kuva ei näy, voit katsoa sen täältä.
– Tarvitsen vain apua sen löytämiseen.
Lähteet: Time.com, Metro.co.uk
Uusimmat
-
21:04
Leijonien jässikkä ensi kaudeksi Ruotsiin? Kommentoi itse tilannetta: "Otan pienen tauon"
-
20:44
Lotta Hintsa pääsi legendaarisen lehden malliksi – kaunottaren erityinen toive hyväksyttiin: "Pyysin, että niitä ei oteta pois"
-
20:43
PSG:hen jäänyt Kylian Mbappe lähetti viestin Real Madridille – "Olen heidän ykkösfaninsa"
-
20:37
Ukraina ei suostu tulitaukoon, jos se merkitsisi alueiden luovuttamista Venäjälle – MTV seuraa sotaa
-
20:31
Ferrari aloittaa tutkinnan Charles Leclercin kohtalosta – havainto sai silti tallipomo Mattia Binotton myhäilemään
-
20:24
Tutkimus: Tämä seikka tekee naisista viehättävämpiä muiden silmissä
-
20:21
Tutkijalta suoraa tekstiä: Vihreissä ei ymmärretty sunnuntailisien yleisyyttä: "Tällaiset lisät ovat joidenkin alojen ansiokehitykselle olennaisia"
-
20:12
Manchester City esitti ilmiömäisen nousun viidessä minuutissa – juhlii Valioliigan mestaruutta
-
20:02
Apinarokkoaalto levinnyt uusiin maihin Euroopassa, Belgia ottaa käyttöön 3 viikon karanteenin – lue lista varmistetuista maista
-
20:00
Johanna Harlin kuvasi hetken, kun hän teki positiivisen raskaustestin – murtui vuolaaseen itkuun
-
19:56
Venäjän liikenneministeri myöntää: Pakotteet ovat aiheuttaneet vakavia ongelmia: "Ovat rikkoneet käytännössä kaiken logistiikan maassamme”
-
19:54
Nyt sen naulasi myös tallipomo Jari-Matti Latvala – "Kalle on matkalla maailmanmestariksi"
-
19:48
Lewis Hamiltonilla pysäyttävä viesti Barcelonasta – tämä kohtaaminen jätti melkoisen jäljen
-
19:41
André Wickström roastasi härskisti Ina Mikkolaa feminismistä: "Hiljaa, kun miehet puhuu!"
-
19:37
Kuusamoon ja Pudasjärvelle tulvavaroitukset – runsasluminen talvi nostanut järvien vedenkorkeutta
-
19:30
Erin Anttila ei voinut kieltäytyä tv-sarjan kuvauksista – syynä asiaan intohimoisesti suhtautuva äiti
-
19:23
Sergio Perez haluaa Red Bullilta vastauksia – tallimääräys vei kisavoiton: "Haluan selvittää, että mitä seuraavaksi"
-
19:22
Pula vuokralaisista ja kulut kasvussa – pitkänlinjan asuntosijoittaja: "Haasteellisin kaikista ajanjaksoista, mitä olen kokenut"
-
19:20
Kalle Rovanperältä mykistävä paljastus voittoputkensa taustoista – "En odottanut tällaista"
-
19:20
Tutkija: Suomi ei ymmärrä Turkin johdon epäluottamusta länsimaihin: "Ei pidä kuvitella, että Turkki pohtisi 'yleistä etua'"
-
Lataa lisää