Suomen mäkihyppääjistä vain Jenny Rautionaho onnistui Holmenkollenin suurmäessä. Hän sijoittui naisten maailmancupin kilpailussa 16:nneksi 109 ja 112 metrin hypyillä.
– Kaikin puolin positiivinen päivä. Hypyt olivat hyviä, kun vertaa viime aikojen hyppyihin. Voi olla tyytyväinen 16. sijaan, Rautionaho kertoi Hiihtoliiton äänitteellä.
Rautionahon kauden paras sijoitus on 13:s Lake Placidissa. Hän oli torstaina 14:s avauskierroksen jälkeen mutta otti sitten pari sijaa takapakkia. Silti Rautionaho suuntaa hyvillä mielin viikonlopuksi Vikersundin lentomäkeen.
– Lähden jatkamaan hyvää kehitystä, hyppäämään pitkälle ja parantamaan ennätystäni.
Julia Kykkänen jäi avauskierrokselle. Slovenian Nika Prevc voitti, Norjan Anna Odine Ström oli toinen ja Eirin Maria Kvandal kolmas.
Miesten kilpailussa Antti Aalto ja Eetu Nousiainen jäivät avauskierrokselle, mutta Niko Kytösahon kisapäivä päättyi jo karsinnassa. Japanin Ryoyu Kobayashi voitti, Itävallan Jan Hörl oli toinen ja Saksan Karl Geiger kolmas.