Hyppää pääsisältöön
TuoreimmatLiigaSääRikosPolitiikkaAsian ytimessä.doc
Uutiset
KotimaaUlkomaatRikosPolitiikkaTalousMielipiteetSää
Urheilu
LiigaMM-ralliJääkiekon MM-kisatJääkiekkoF1JalkapalloYleisurheilu
Viihde
SeurapiiritTV-ohjelmatElokuvatKuninkaallisetMusiikkiSalatut elämät
Lifestyle
RuokaTerveys ja hyvinvointiSeksi ja parisuhdeAutotHoroskooppi
Makuja
ReseptitRuokauutiset
Videot
MTV Uutiset LiveUusimmat
Tv-opas
Muistilista
  • MTV UutisetKonepajankuja 7
    00510 Helsinki
  • Uutistoimituksen päivystys010 300 5400
  • Uutisvinkkiuutiset@mtv.fi
  • WhatsApp040 578 5504
Sisällöt
  • Tomi Einonen
    Vastaava päätoimittaja
  • Ilkka Ahtiainen
    Uutispäätoimittaja
  • Mona Haapsaari
    Toimituspäällikkö
  • Teemu Niikko
    Toimituspäällikkö, urheilu
Liiketoiminta
  • Iina Eloranta
    VP, Channels and Digital Consumption
SuomiAreena
  • Jeremias Kontio
    Vastaava tuottaja
Muut palvelut
  • MTV Katsomo
  • SuomiAreena
Asiakaspalvelu
  • MTV Uutiset -palaute
  • MTV Katsomon asiakaspalvelu
  • Tietoa yhtiöstä
  • Avoimet työpaikat
  • Mainosta MTV:ssä
  • Tietosuojalauseke
  • Käyttöehdot
EtusivuVideotTuoreimmatLuetuimmatOdota

Jenkeissä suosittu laatuautobrändi tähyilee Eurooppaan – leivotaanko hittimallista farmari rapakon tälle puolelle?

0:19Näin ketterästi Genesis G70 pyörii ammattikuskin hyppysissäNäin ketterästi Genesis G70 pyörii ammattikuskin käsittelyssä.Genesis
Julkaistu 25.02.2020 11:24

Ville Järveläinen

Mikäli korealaismerkin luksusjaoston suunnitelmat toteutuvat, saattavat saksalaisfarmarit saada Euroopassa vastaansa kivenkovan haastajan.

Genesis on Hyundain alaisuudessa toimiva premiumbrändi. Korealaisvalmistajalla oli aikoinaan Hyundai Genesis -malli, mutta 2010-luvulla Genesis erotettiin omaksi merkikseen.

Genesis on erityisen suosittu Yhdysvalloissa, mutta sen autoihin voi törmätä myös Aasiassa, Lähi-idässä sekä Venäjällä.

Lue myös: Automerkit pantiin paremmuusjärjestykseen – täystyrmäyksen saanut autojätti perusteli mahalaskua "eurooppalaisuudella"

Euroopan-valloitus alkamassa?

Genesiksen on huhuttu jo pitkään kaavailevan Euroopan-markkinoiden valloittamista. Viime kesänä markkinointijohtaja Cho Won Hong kertoi Automotive News Europelle, että rantautuminen vanhalle mantereelle voisi tapahtua parin vuoden sisällä.

Nyt yhtiön toimitusjohtaja William Lee on vahvistanut Car and Driver -julkaisun haastattelussa, että merkillä on toden totta suunnitelmia myös rapakon tällä puolelle.

Lee kertoi, että se on tutkaillut mahdollisuutta tehdä suositusta G70-mallistaan farmariversio Eurooppaan. Se kilpailisi muun muassa Audi A4:n ja BMW:n 3-sarjan kanssa. Yhdysvalloissa kyseistä korimallia tuskin tultaisiin näkemään.

Genesis-farkku ei kuitenkaan perustuisi vielä nykyiseen G70-malliin, vaan ensi vuonna esiteltävään faceliftiin.

Genesis nimettiin Consumer Reportsin tuoreessa selvityksessä Yhdysvaltain toiseksi luotettavimmaksi automerkiksi heti Porschen jälkeen.

Lähde: Car and Driver, Automotive News Europe, Consumer Reports

Lue myös: Unohtakaa maatuskat: Tulevat Hyundait ja Kiat ottavat mallia shakkinappuloista – tätä se tarkoittaa

Lisää aiheesta:

Volkkarin kulttibussista odotetaan hittituotetta: "Otettu uskomattoman hyvin vastaan"Jaguar myy reilun kolmen vuoden päästä pelkkiä sähköautoja – paljastaa nyt, mitä kaikkein halvin maksaaIhan uusi premium-farkku Eurooppaan – tältä näyttää suomalaiseenkin makuun sopiva Genesis G70Amerikkalaisille tuttu premiumkärry saapuu Eurooppaan – Genesis tuo myyntiin neljä kovaa uutuutta Halpismerkki iskemässä sähköautomarkkinoille jopa niinkin aikaisin kuin ensi vuonna – toteutuuko 12 000 euron hintalappu?Autovalmistaja tylynä: Katumaastureissa ei ole yhtään mitään siistiä – heitti ilkeän kommentin Volkswagenista
AutotGenesisHyundaiLifestyle

Tuoreimmat aiheesta

Autot
  • Eilen14:54
    Politiikka

    Eduskunta äänesti: romutuspalkkio tulee voimaan ensi vuoden alusta

  • Eilen14:12
    Tulipalot

    Hybridi-Audi leimahti kesken latauksen – Tampereen parkkihallipalo teki valtavaa tuhoa

  • ti16:55
    Moottorikelkat

    Omistatko moottorikelkan? Varmista yksi asia – muuten vaarana "huomattavat kulut"

  • ma10:29
    Liikenneturvallisuus

    "Yleinen harhakuva" lisää jopa ketjukolarin riskiä – autoilijat unohtavat liikenteessä tärkeän perusasian

  • 1.11.16:30
    TV-ohjelmat

    Moni muistaa Pimp My Ride -hittisarjan – karu totuus tuunatuista autoista voi yllättää