Hyppää pääsisältöön
TuoreimmatLiigaSääRikosPolitiikkaAsian ytimessä.doc
Uutiset
KotimaaUlkomaatRikosPolitiikkaTalousMielipiteetSää
Urheilu
LiigaMM-ralliJääkiekon MM-kisatJääkiekkoF1JalkapalloYleisurheilu
Viihde
SeurapiiritTV-ohjelmatElokuvatKuninkaallisetMusiikkiSalatut elämät
Lifestyle
RuokaTerveys ja hyvinvointiSeksi ja parisuhdeAutotHoroskooppi
Makuja
ReseptitRuokauutiset
Videot
MTV Uutiset LiveUusimmat
Tv-opas
Muistilista
  • MTV UutisetKonepajankuja 7
    00510 Helsinki
  • Uutistoimituksen päivystys010 300 5400
  • Uutisvinkkiuutiset@mtv.fi
  • WhatsApp040 578 5504
Sisällöt
  • Tomi Einonen
    Vastaava päätoimittaja
  • Ilkka Ahtiainen
    Uutispäätoimittaja
  • Mona Haapsaari
    Julkaisupäällikkö
  • Teemu Niikko
    Toimituspäällikkö, urheilu
Liiketoiminta ja kehitys
  • Jaakko Hietanen
    Head of Digital Development
Muut palvelut
  • MTV Katsomo
  • Makuja
Asiakaspalvelu
  • MTV Uutiset -palaute
  • MTV Katsomon asiakaspalvelu
MTV Uutiset on sitoutunut noudattamaan Journalistin ohjeita
  • Julkisen sanan neuvosto (JSN)
  • Tietoa yhtiöstä
  • Avoimet työpaikat
  • Mainosta MTV:ssä
  • Tietosuojalauseke
  • Käyttöehdot
EtusivuVideotTuoreimmatLuetuimmatOdota

Hoitajia ehti jo irtisanoutua HUSin juupas-eipäs-toiminnan seurauksena – Tehy tyytyväinen, että lisät maksetaankin: "Johtamisessa on selvästi haasteita"

All Over Press
Julkaistu 20.12.2021 15:30
Toimittajan kuva

Jonna Hellgren

jonna.hellgren@mtv.fi

Helsingin ja Uudenmaan sairaanhoitopiiri (HUS) maksaa sittenkin lupaamansa tehtävälisät hoitajille. Ammattiliitto Tehyssä asia otettiin ilolla vastaan, sillä eilinen HUSin hallituksen puheenjohtajan ilmoitus lisien peruuntumisesta ehti johtaa jopa hoitajien irtisanoutumisiin. 

Vielä eilen sunnuntaina HUSin hallituksen puheenjohtaja Risto Rautava kommentoi Helsingin Sanomille, että lisiä ei tulla maksamaan.

Virallisen kokouksen hallitus piti tänään. Yllättäen kokouksessa päätettiin, että hoitajien luvatut lisät maksetaan ja arvioidaan, miten koko henkilöstölle saataisiin yhdenvertaiset kriteerit lisille.

Vielä eilen sosiaali-, terveys- ja kasvatusalan ammattijärjestö Tehyssä oltiin pöyristyneitä lisien mahdollisesta peruuntumisesta, sillä heidän mukaansa HUSin toiminta oli laitonta.

Nyt ammattijärjestössä ollaan mielissään.

– Me olemme tosi tyytyväisiä siitä, että HUSin hallituksella oli rohkeutta kumota virkaa tekevän toimitusjohtaja Markku Mäkijärven lainvastainen esitys. Siitä iso kiitos HUSin hallitukselle, kertoo Tehyn toiminnanjohtaja Else-Mai Kirvesniemi.

MTV Uutiset Live haastatteli ennen HUSin tuoreita päätöstä sairaanhoitajaa, joka ilmaisi turhautumisensa tilanteeseen. Katso video:

4:48HUSin hallitus aikoo perua hoitajien tehtävälisät – sairaanhoitaja kertoo, mitä perumisesta seuraa

Hämmentävää vaiheilua

Juupas-eipäs-keskustelu lisistä on hämmentänyt niin hoitajia kuin ammattijärjestöäkin.

– Kyllähän tässä johtamisessa selvästi on haasteita.

Kirveniemen mielestä ratkaisevaa on kuitenkin HUSin hallituksen tekemä päätös tässä asiassa.

– Eilinen viesti oli HUSin hallituksen puheenjohtajan henkilökohtainen mielipide ja nyt meillä on käsillä HUSin hallituksen päätös, joka on se ratkaiseva.

Tehyssä kuitenkin toivotaan, että HUSin hallitus jatkossa kiinnittää erityistä huomiota johtamiseen ja sen lainmukaisuuteen.

– Tällainen toiminta johdon puolesta, mitä vt. toimitusjohtaja Mäkijärvi on tässä nyt osoittanut, on kyllä omiaan heikentämään työmotivaatiota tässä vaikeassa koronatilanteessa.

Tieto lisien perumisesta johti irtisanoutumisiin

Vaikka lisien peruuntumisesta uutisoitiin vasta eilen, ehti sillä olla jo vaikutuksia hoitohenkilöstöön.

– Meidän tietoomme tuli jo, että eilisen aikana on tullut irtisanoutumisia tämän johdosta. Sehän erittäin valitettavaa tässä tilanteessa.

Kirvesniemi toivoo, ettei peruuttamatonta vahinkoa olisi syntynyt, mutta toteaa, että episodi on ollut todella kova kolaus luottamukselle työnantajaa kohtaan.

– Uskon, että hoitajat odottavat selkeää, oikeudenmukaista ja lainmukaista johtamista tulevaisuudessa. Ja mielestäni heillä on siihen oikeus.

Jatkossa useammalle tehtävälisä?

Tehtävälisien maksamisesta kertoi myös HUSin hallituksen jäsen Sannna Vesikansa Twitterissä.

Hänen mukaansa hoitajien lisät maksetaan ja arvioidaan, miten saadaan yhdenvertaiset tehtävä- ja suoritelisien kriteerit koko henkilöstölle.

Herääkin kysymys: Voiko tämä mahdollisesti tarkoittaa sitä, että lisiä tultaisiin tulevaisuudessa maksamaan suuremmalle joukolle?

– Näinhän sen tietenkin täytyy olla, jos Mäkijärven viesti siitä, että täällä hetkellä ei ole yhdenvertainen ja tasapuolinen käytäntö olemassa. Silloinhan se tarkoittaa sitä, että nyt myös kaikille muille täytyy tämän saman mallin mukaisesti maksaa, kun ne ehdot ja kriteerit täyttyvät, Kirvesniemi toteaa.

Lue myös: Hoitajat saavat sittenkin lisänsä: HUS peruu koronalisien peruutuksen

Lisää aiheesta:

Hoitajat saavat sittenkin lisänsä – näin HUSin hallituksen puheenjohtaja perustelee yllätyskäännettä ja sitä, että HUSiin työnantajana voi yhä luottaaHoitajat saavat sittenkin lisänsä: HUS peruu koronalisien peruutuksen – "On tärkeää, että kohtelemme henkilöstöä tasa-arvoisesti ja johdonmukaisesti"HUS päättämässä hoitajien lisärahojen peruuttamisista jo huomenna – Tehy järkyttyi: "Eipä siinä paljoa työmotivaatiota jouluna ole"Tehy: HUS rikkoo lakia, jos hoitajien koronalisät perutaan – "Emme pysty takaamaan työrauhan säilymistä"Hus korotti työntekijöiden korvauksia joulun ajalta – mutta riittääkö se? Tehy: "Työnantajalla ei ollut aitoa halua maksaa enempää"Tehy ja HUS joutuivat ilmiriitaan koronakorvauksista – johtajaylilääkäri Mäkijärvi: "Minun virheeni"
HUSKoronavirusAmmattiliitotKotimaa

Tuoreimmat aiheesta

HUS
  • 3.12.11:25
    Punkit

    Vaarallinen punkkitauti vie yhä useamman sairaalahoitoon – tee heti näin!

  • 2.12.16:45
    Kela

    Neljä Husin lääkäriä kanteli Lasse Lehtosesta – syynä epäasiallinen käytös

  • 2.12.15:08
    Sisäilma

    Sisäilma sairastutti kolme Kätilöopiston työntekijää – Tehy vie vahingonkorvausjutun korkeimpaan oikeuteen

  • 30.11.06:01
    Mitä ihmettä?

    Tiinan 11-vuotiaan tyttären kirjepiina yltyy: Jo 45 valkoista kuorta Husista

  • 21.11.17:50
    Mitä ihmettä?

    Tiinan lapsi sai Husilta 28 identtistä kirjettä: "Mihinkäs ne soterahat menevät?"