Fortum oli vasta kesän alussa ilmoittanut jatkavansa yhteistyötä Caverionin kanssa. Nyt ulkoistukset on kuitenkin tarkoitus purkaa.
Energiayhtiö Fortum aikoo purkaa vesivoimaloidensa kunnossapidon ulkoistuksen. Fortum kertoo, että se on päättänyt vastata jatkossa itse yli 120 vesivoimalaitoksensa ja noin 230 padon paikallisesta käytöstä ja kunnossapidosta Suomessa ja Ruotsissa.
Fortumin mukaan palveluiden ulkoistus on tarkoitus lopettaa ensi vuoden kesäkuusta alkaen. Tällä hetkellä käytöstä ja kunnossapidosta vastaavat Suomessa Caverion ja Ruotsissa One Nordic Hydro.
Fortum kertoo aloittavansa suunnittelun ulkoistuksen purkamiseksi. Yhtiö arvioi tiedotteessa, että osana prosessia noin 200–300 työntekijää siirtyy Caverionilta ja One Nordic Hydrolta Fortumille.
Lue myös: Fortum solmi aiesopimuksen ydinvoimasta eteläkorealaisen yhtiön kanssa
Fortumin mukaan yhtiölle on jatkossa strategisesti tärkeää, että vesivoiman käyttö ja kunnossapito hoidetaan yhtiön omien työntekijöiden voimin.
– Voimme nyt entisestään kehittää turvallisuuskulttuuriamme sekä kasvattaa henkilöstömme sitoutumista voimaloidemme suorituskyvyn ylläpitämiseksi korkealla tasolla, sanoo Fortumin vesivoimaloiden käytöstä vastaava johtaja Katarina Atteryd Eckerwall tiedotteessa.
"Caverion tehnyt hyvää työtä"
Fortumin Suomen vesivoimalaitosten käytöstä ja kunnossapidosta vastaava päällikkö kertoo, että kun Fortum hiljattain päivitti strategiansa, tehtiin samalla analyysi vesivoiman kunnossapitostrategiasta.