Tutkijat selvittivät, mistä keskisvertoihmiset tykkäävät – ja milloin.
Tutkijat ovat valjastaneet Facebookin apurikseen selvittämään, millainen on perusnainen tai -mies. Keskivertoihmisen kaavaa selvitettiin tuhansien vapaaehtoisesti tietojaan luovuttaneen Facebook-käyttäjän avulla.
Brittitiedemies Stephen Wolframin johdolla tutkijat havainnoivat muun muassa Facebookissa tehtyjä tykkäyksiä ja mielenkiinnon kohteisiin lisättyjä asioita, kertoo Daily Mail.
Selvityksessä havaittiin, että miesten mielenkiinto siirtyy työstä muhin asioihin noin 30-vuotiaana, mutta naisilla vasta kahdeksan vuotta myöhemmin. Muoti kiinnostaa kumpaakin sukupuolta eniten 16-vuotiaana; 60 ikävuotta lähestyvien mielenkiinnonkohde on sää. Selvityksen mukaan myös puhe politiikasta lisääntyy iän myötä.
Koska mielenkiinto on huipussaan?
Muoti – naiset ja miehet 16 vuotta
Matkailu – naiset 27 vuotta, miehet 29 vuotta
Ruoka ja juoma – naiset 35 vuotta, miehet 38 vuotta
Kirjallisuus – naiset 22 vuotta, miehet 50 vuotta
Elokuvan katsominen elokuvateatterissa – naiset 19 vuotta, miehet 31 vuotta
Fitness, hyvään kuntoon pääseminen – naiset 34 vuotta, miehet 45 vuotta
Urheilu – naiset 48 vuotta, miehet 14 ja 18 vuotta
Terveys – naiset 43 vuotta, miehet 54 vuotta
Lue myös:
Nuoret kertovat: Näitä ongelmia kohtaamme sosiaalisessa mediassa
Äidit kertovat: Tällaisia asioita jaan lapsistani Facebookissa
Asiantuntija nuorten nettikäyttäytymisestä: Kieltäminen voi innostaa kapinoimaan
AVA/Maria Aarnio
Lähde: Daily Mail
Kuva: Colourbox