Lempääläläinen Eero Lehtinen, Eetu-pellenä tunnetuksi tullut Ideaparkin entinen pormestari, keräilee kuulakärkikyniä, säästölippaita ja kännyköitä. Massiivinen jopa 100 000 kynän kokoelma tarvitsee tilaa jo kokonaisen autotallin verran. Myös säästölippaita on kertynyt useita tuhansia.
– Kuulakärkikyniä minulla on noin 70 000 erilaista. Niitä on varmaan 100 000 kaikkiaan, 66-vuotias Eero Lehtinen kertoo.
– En tiedä, onko tätä määrää kenelläkään muulla.
Eero alkoi kerätä kyniä 1970-luvun puolivälissä. Erityisen mielenkiintoisia hänestä ovat jo unholaan painuneiden yritysten kuulakärkikynät.
Suurimman osan kynistään Eero on saanut lahjoituksina. Kuusi vuotta sitten hän tosin osti ravintola Ohranjyvän tarjoilijan Vilma Turpeisen niin ikään huiman kokoelman, johon kuului noin 30 000 ympäri maailman haalittua kynää.


