Hyppää pääsisältöön
TuoreimmatLiigaSääRikosPolitiikkaAsian ytimessä.doc
Uutiset
KotimaaUlkomaatRikosPolitiikkaTalousMielipiteetSää
Urheilu
LiigaMM-ralliJääkiekon MM-kisatJääkiekkoF1JalkapalloYleisurheilu
Viihde
SeurapiiritTV-ohjelmatElokuvatKuninkaallisetMusiikkiSalatut elämät
Lifestyle
RuokaTerveys ja hyvinvointiSeksi ja parisuhdeAutotHoroskooppi
Makuja
ReseptitRuokauutiset
Videot
MTV Uutiset LiveUusimmat
Tv-opas
Muistilista
  • MTV UutisetKonepajankuja 7
    00510 Helsinki
  • Uutistoimituksen päivystys010 300 5400
  • Uutisvinkkiuutiset@mtv.fi
  • WhatsApp040 578 5504
Sisällöt
  • Tomi Einonen
    Vastaava päätoimittaja
  • Ilkka Ahtiainen
    Uutispäätoimittaja
  • Mona Haapsaari
    Toimituspäällikkö
  • Teemu Niikko
    Toimituspäällikkö, urheilu
Liiketoiminta
  • Iina Eloranta
    VP, Channels and Digital Consumption
SuomiAreena
  • Jeremias Kontio
    Vastaava tuottaja
Muut palvelut
  • MTV Katsomo
  • SuomiAreena
Asiakaspalvelu
  • MTV Uutiset -palaute
  • MTV Katsomon asiakaspalvelu
  • Tietoa yhtiöstä
  • Avoimet työpaikat
  • Mainosta MTV:ssä
  • Tietosuojalauseke
  • Käyttöehdot
EtusivuVideotTuoreimmatLuetuimmatOdota

Bernerin Liikennekaari-esitys realistinen: Vain henkilöautoilun mukavuus pitää vielä päihittää

6:52"Kaikki yhden klikkauksen takana"
Julkaistu 21.04.2016 09:49

MTV UUTISET

Liikenneministeri Anne Bernerin alkuviikolla esittelemä liikenneuudistus on it-asiantuntijan mielestä varsin realistinen toteuttaa. Niin kutustun Liikennekaari-lakiesityksen tavoitteena on saada Suomeen uusia palveluita, keventää sääntelyä ja tuoda sitä kautta uusia käyttäjiä joukkoliikenteelle.

– Kaikki tekniset kyvyt suunnitelman toteuttamiseksi ovat jo olemassa. Nyt on kysymys siitä, miten me pystymme nuo eri liikennemuodot rakentamaan sillä tavalla, että niiden välinen yhteistyö toimii. Ihmisen pitää pystyä saamaan kaikki tieto digitaalisesti esimerkiksi puhelimeen, jolloin hän voi liikkua tehokkaammin ja turvallisemmin, luonnehtii julkisen sektorin kehitysjohtaja, ITS-Finland ry:n puheenjohtaja Karri Salminen.

Kaikessa liikkumisessa yksityisautoilun osuus on tällä hetkellä todella suuri, peräti 84 prosenttia. Uudella lakiesityksellä pyritään vähentämään päästöjä aiheuttavaa yksityisautoilua. Salmisen mukaan samalla halutaan tarjota ihmisille liikkumisen kohtuuhintaisuutta, helppoutta, varmuutta ja turvallisuutta. Uusien liikkumismuotojen pitää siis päihittää henkilöautoilun tarjoama mukavuus ja huima palvelutaso.

– Sen takia on kehitetty konsepti, jossa voitaisiin yhdistää kaikkia liikennemuotoja. Tärkeää on myös yhdistää jakamistaloutta, julkista liikennettä ja vaikkapa takseja yhdeksi palveluksi niin, että henkilöautoilun palvelutaso saadaan voitettua, Salminen kuvailee.

Salmisen mukaan henkilön haluaman matkan toteuttamisen valmistelee puhelimessa sijaitseva palveluoperaattori. Tavoitteena on, että yhdellä klikkauksella tuo operaattori järjestää henkilölle haluamansa matkan ovelta ovelle.

– Kaikki liikkumisvälineet ovat operaattoreiden käytössä ja hintatiedot tulevat henkilön tietoon. Näin loppukäyttäjää palvellaan mahdollisimman tehokkaasti.

Toteutusaikataulu liikkumisen uudistamiseen olisi näillä näkymin vuosi 2017.

Lisää aiheesta:

MTV vertaili kyytipalveluita: Samasta matkasta voi joutua pulittamaan jopa tuplahinnanAalto-yliopiston tutkijat: Polttoaineiden päästökauppa olisi tehokkain ja halvin tapa vähentää tieliikenteen päästöjä – bensa ja diesel kallistuisivatTaksialan uudistus astuu voimaan heinäkuussa – Berner: Sovellukset mahdollistavat hintavertailun Suomalaisen startupin läpimurto – tämä sovellus yhdistää kaikki liikkumisvälineetHaluatko mukaan? – Autoilijoita haetaan testaamaan uutta mullistavaa sovellustaLiikenteen asiantuntijat puolustavat liikennekaarta: Joukkoliikenne helpottuu
Huomenta SuomiSipilän hallitusKotimaa

Tuoreimmat aiheesta

Huomenta Suomi
  • 1.11.15:45
    Mielenterveys

    Mielenterveysomainen: Kiinnitä huomiota tähän hälytysmerkkiin omassa jaksamisessasi

  • 31.10.16:01
    Stressi

    Murehditko liikaa? Harri Gustafsberg neuvoo, kuinka huoliajattelun kierteestä voi vapautua

  • 28.10.18:50
    Syöpä

    Rinnat pitää tutkia joka kuukausi – näin teet sen oikein kotona

  • 24.10.12:51
    Ihonhoito

    Asiantuntijat varoittavat kosmetiikan karkkituotteista: "Erityisen haitallisia nuorille"

  • 23.10.18:50
    Vanhukset

    Ikäraja 100 vuotta – näiden teräsmiesten kuntopiiriin ei kuka tahansa pääse