Hyppää pääsisältöön
TuoreimmatLiigaSääRikosPolitiikkaAsian ytimessä.doc
Uutiset
KotimaaUlkomaatRikosPolitiikkaTalousMielipiteetSää
Urheilu
LiigaMM-ralliJääkiekon MM-kisatJääkiekkoF1JalkapalloYleisurheilu
Viihde
SeurapiiritTV-ohjelmatElokuvatKuninkaallisetMusiikkiSalatut elämät
Lifestyle
RuokaTerveys ja hyvinvointiSeksi ja parisuhdeAutotHoroskooppi
Makuja
ReseptitRuokauutiset
Videot
MTV Uutiset LiveUusimmat
Tv-opas
Muistilista
  • MTV UutisetKonepajankuja 7
    00510 Helsinki
  • Uutistoimituksen päivystys010 300 5400
  • Uutisvinkkiuutiset@mtv.fi
  • WhatsApp040 578 5504
Sisällöt
  • Tomi Einonen
    Vastaava päätoimittaja
  • Ilkka Ahtiainen
    Uutispäätoimittaja
  • Mona Haapsaari
    Toimituspäällikkö
  • Teemu Niikko
    Toimituspäällikkö, urheilu
Liiketoiminta
  • Iina Eloranta
    VP, Channels and Digital Consumption
SuomiAreena
  • Jeremias Kontio
    Vastaava tuottaja
Muut palvelut
  • MTV Katsomo
  • SuomiAreena
Asiakaspalvelu
  • MTV Uutiset -palaute
  • MTV Katsomon asiakaspalvelu
  • Tietoa yhtiöstä
  • Avoimet työpaikat
  • Mainosta MTV:ssä
  • Tietosuojalauseke
  • Käyttöehdot
EtusivuVideotTuoreimmatLuetuimmatOdota

Auto lähtee sohjoliirtoon huomattavasti helpommin kuin vesiliirtoon – ohituksia syytä välttää myös moottoritiellä

5:32Oikein pakattu auto voi pelastaa henkesiOikein pakattu auto voi pelastaa henkesi
Julkaistu 15.02.2019 17:56
Toimittajan kuva

Teppo Vesalainen

teppo.vesalainen(at)autoliitto.fi

Autoliiton koulutuspäällikkö Teppo Vesalainen vastaa lukijoidemme liikenneturvallisuusaiheisiin kysymyksiin joka perjantai. Lähetä oma kysymyksesi osoitteeseen autot(a)mtv.fi.

Kysymys: Miksi loskakeli on autoilijalle niin petollinen?

Vastaus: Sohjoiset kelit vaativat kuljettajalta huolellisuutta ja tarkkaavaisuutta. Ajolinjan valinta, rauhalliset ohjausliikkeet, tilannenopeus ja renkaiden kunto ovat avainasemassa.

Pääväylille muodostuu loskaan helposti ajouria ennen kuin aura-auto ehtii paikalle. Suosittelen ajamaan niin, että renkaat kulkevat loskavallien väliin jäävissä, paljaissa ajourissa.

Mikäli rengas hairahtaa ajouralta sivuun ja haukkaa kiinni loskaan, saattaa loska viedä koko auton mennessään. Tämän vuoksi onkin olennaista, että kuljettaja keskittyy ajaessaan olennaiseen – ajamiseen. Kädet on syytä pitää ratissa ja katse ympärillä olevien liikennetilanteiden lisäksi tiessä.

Tarkkana vähemmän liikennöidyillä kaistoilla

Loskaisella kelillä on syytä välttää turhia ohituksia – myös moottoritiellä. Liikenteellisesti hiljaisempi ohituskaista on usein huomattavasti loskaisempi kuin oikeanpuoleinen, varsinainen ajokaista.

Kaistojen välissä on usein myös loskavalli. Mikäli kaistanvaihto on välttämätöntä, tulee loskavallin yli siirtyä tasaisella nopeudella ja mahdollisimman rauhallisella ohjausliikkeellä – siis lähes ajatuksen voimalla.

Myös hidastus- ja ryhmityskaistat ovat usein muuta tietä loskaisempia. Tällöin nopeutta on alennettava tuntuvasti jo ennen kyseiselle kaistalle siirtymistä.

Salakavala sohjoliirto

Auto lähtee sohjoliirtoon huomattavasti herkemmin kun vesiliirtoon. Uudenkaan renkaan kuviointi ei kykene poistamaan jähmeää loskaa altaan yhtä tehokkaasti kuin juoksevammassa muodossa olevaa vettä.

Mikäli auto lähtee maantienopeudessa sohjoliirtoon, tulee voimakkaita ohjausliikkeitä välttää ja auton eturenkaat pyrkiä pitämään tien suuntaisina.

Jos pyörät kääntää ääriasentoon ja yhtäkkiä pito palautuukin, menettää erittäin suurella todennäköisyydellä auton hallinnan.

Manuaalivaihteisessa autossa kytkimen painaminen pohjaan ja automaattivaihteisessa autossa kaasun löysääminen edesauttavat pidon palautumista.

Aliohjautuminen risteyksessä

Sohjoisessa risteyksessä auto saattaa lähteä puskemaan (aliohjautumaan), mikäli kuljettaja ajaa liian kovaa. Tällöin pitää tietää, onko autossa ajonvakautusjärjestelmä (ESC).

Mikäli ajonvakautusjärjestelmä löytyy, on järkevää kääntää lisää haluttuun suuntaan. Ajonvakautusjärjestelmä pyrkii tällöin kääntämään autoa jarrujen avulla. Samalla myös auton nopeus laskee.

Tärkeää on kuitenkin pitää mielessä, ettei tekniikkakaan pysty ihmeisiin: Ajonvakautusjärjestelmän toiminta perustuu pitoon ja jos auton kaikki neljä rengasta ovat sohjopatjan päällä liirrossa, ei järjestelmä kykene muuttamaan auton kulkusuuntaa halutuksi ennen pidon palautumista. Kiistaton tosiasia siis on, että fysiikan lait päihittävät tekniset järjestelmät.

Mikäli autossa ei ole ajonvakautusjärjestelmää, kannattaa manuaalivaihteisessa autossa painaa kytkin poljin pohjaan ja automaattivaihteisessa autossa nostaa kaasu ylös. Ohjausta ei saa kääntää lisää, koska ääriasentoon käännetty rengas vain sortaa pitoa entisestään.

teppoboksi teppo vesalainenMTV Uutiset

Lisää aiheesta:

Testivoittajarenkaatkaan eivät takaa turvallista autoilua, jos teet näin sateellaVaro sohjoliirtoa! Muista tämä, kun ajat autoa loskakelilläNyt tarkkana ratissa! Nämä auton järjestelmät putoavat nopeasti pois pelistä tässä kelissäAutoilija, huomioi nämä asiat loskakelillä – "Fysiikan lait päihittävät tekniset järjestelmät"Sadekeli voi yllättää kokeneenkin kuljettajan – pahamaineinen vesiliirto on kuitenkin vältettävissäVesiliirrossa olevaa autoa ei voi ohjata – siihen joutuminen on kuitenkin helppo välttää
Auton hallintaAuton toimintaLiikenneturvallisuusTeppo VesalainenAutotLifestyle

Tuoreimmat aiheesta

Auton hallinta
  • 14.8.19:01
    Liikenneturvallisuus

    Osaatko toimia, jos auto joutuu veden varaan? Tämä on viimeinen mahdollinen pelastautumiskeino

  • 31.5.11:58
    Ajokortti

    Jos pikku-E:n suorittaa automaattivaihteisella autolla, tuleeko ajokorttiin tämä tietty erityisehto?

  • 26.4.11:55
    Autot

    Miten perävaunun kanssa peruutetaan? Yli-innokkaissa näyttäjissä piilee vahingon vaara: "Ei todellakaan tule luottaa"

  • 12.4.11:49
    Autot

    Osaatko kuormata perävaunun oikein? Varo hengenvaarallista "keinulautamokaa"

  • 28.3.20:17
    Liikenneturvallisuus

    Jos auto jarruttaa kesken ajon, onko kuski vastuussa? Traficomille tullut ilmoituksia odottamattomista tilanteista