Hyppää pääsisältöön
TuoreimmatLiigaSääRikosPolitiikkaAsian ytimessä.doc
Uutiset
KotimaaUlkomaatRikosPolitiikkaTalousMielipiteetSää
Urheilu
LiigaMM-ralliJääkiekon MM-kisatJääkiekkoF1JalkapalloYleisurheilu
Viihde
SeurapiiritTV-ohjelmatElokuvatKuninkaallisetMusiikkiSalatut elämät
Lifestyle
RuokaTerveys ja hyvinvointiSeksi ja parisuhdeAutotHoroskooppi
Makuja
ReseptitRuokauutiset
Videot
MTV Uutiset LiveUusimmat
Tv-opas
Muistilista
  • MTV UutisetKonepajankuja 7
    00510 Helsinki
  • Uutistoimituksen päivystys010 300 5400
  • Uutisvinkkiuutiset@mtv.fi
  • WhatsApp040 578 5504
Sisällöt
  • Tomi Einonen
    Vastaava päätoimittaja
  • Ilkka Ahtiainen
    Uutispäätoimittaja
  • Mona Haapsaari
    Toimituspäällikkö
  • Teemu Niikko
    Toimituspäällikkö, urheilu
Liiketoiminta
  • Iina Eloranta
    VP, Channels and Digital Consumption
SuomiAreena
  • Jeremias Kontio
    Vastaava tuottaja
Muut palvelut
  • MTV Katsomo
  • SuomiAreena
Asiakaspalvelu
  • MTV Uutiset -palaute
  • MTV Katsomon asiakaspalvelu
  • Tietoa yhtiöstä
  • Avoimet työpaikat
  • Mainosta MTV:ssä
  • Tietosuojalauseke
  • Käyttöehdot
EtusivuVideotTuoreimmatLuetuimmatOdota

Australialaisyritys kieltäytyi Slushin miljoonapalkinnosta: "Helsinki on liian kaukana"

Pääministeri Juha Sipilä puhui Slush-tapahtuman avajaisissa.
Pääministeri Juha Sipilä puhui Slush-tapahtuman avajaisissa.Lehtikuva
Julkaistu 11.02.2016 06:13

MTV UUTISET

Helsingissä järjestetystä teknologia- ja kasvuyritystapahtumasta Slushista suuren summan rahaa voittanut australialaisyritys CareMonkey ei ota palkintoa vastaan.

Asiasta kertoo muun muassa The Australian -lehti.

Kyseessä on 650 000 euron eli noin miljoonan Australian dollarin summa sijoitusrahaa, jonka start up -yritys voitti Slush100-myyntipuhekilpailusta. Melbournessa majaansa pitävästä yrityksestä kommentoidaan lehdelle, että kumppanuus Melbournen ja Helsingin välillä tuntuu vaikealta.

Perustajajäsen ja teknologiajohtaja Martin Howell sanoo lehdelle, että jos yritys etsisi sijoittajia, heidän tulisi tehdä läheistä työtä yrityksen kanssa ja viedä se seuraavalle tasolle. Sijoittajalla tulisi siis olla aktiivinen rooli yrityksen kehittämisessä.

Tällainen kumppanuus olisi johtajan mielestä vaikea saavuttaa Melbournen ja Helsingin välillä.

Lisäksi CareMonkey katsoo, ettei se tarvitse tällä hetkellä kipeästi lisärahoitusta, vaan pyrkii pikemminkin tekemään tulosta.

Lehden mukaan Slushin sijoittajatiimi suhtautui yrityksen ilmoitukseen ymmärtäväisesti. Siitä huolimatta heidän edustajansa kävi Melbournessa toteamassa tilanteen henkilökohtaisesti.

CareMonkey on sovellus, jonka kautta voi olla yhteydessä omaan lääkäriin tai hoitohenkilökuntaan. Sovellukseen voi koota omat terveystietonsa, joihin voi päästä käsiksi myös ilman internetyhteyttä.


Vuonna 2008 ensimmäistä kertaa järjestetty Slush on kasvanut muutamassa vuodessa hyvin merkittäväksi kansainväliseksi kasvuyritystapahtumaksi.

Slushin kaikissa tapahtumissa kävi vuonna 2015 yhteensä yli 25 000 ihmistä.

Lisää aiheesta:

Slush peruu kohuyritykselle myönnetyn miljoonan euron palkinnon venäläisyhteyksien takiaSlush-pöhinä ei iskenyt Aasiassa – reviiriään laajentanut start-up-tapahtuma otti takapakkiaKansainväliset bisnesgurut kerääntyvät Helsingin Messukeskukseen kahdeksi päiväksi – loppuunmyyty Slush avaa ovensa tänäänSaku Koivun ja Peter Vesterbackan rahoittama avaruusbisnes ajautui viime vuonna konkurssin – myy nyt elämysmatkoja Apollo-astronauttien treenipaikalleSlushin johto meni uusiksi – ”Seuraava Supercell on vain ajan kysymys”2 miljoonan sijoituksen saanut suomalainen teknologia-startup: Tarvitset vain yhden "kyllä" -vastauksen
SlushDigiLifestyle

Tuoreimmat aiheesta

Slush
  • 20.11.19:03
    Tekoäly

    "Tekoälyn ympärillä on tiettyä kuplaa, mutta…" – nämä ovat pankin mielestä Slushin kuumimmat alat

  • 19.11.12:02
    Mitä ihmettä?

    Video: Kimaltava kappale ihmetyttää Helsingin taivaalla – tästä on kyse

  • 12.11.16:49
    Verot

    Suomen kovatuloisimpien joukkoon noussut Wolt-pomo Marianne Vikkula kertoo, miksi päätöksiä pitää tehdä nopeasti

  • 20.11.202419:55
    Teknologia

    Nato-jäsenyys nosti Suomen puolustusteknologian arvoa – Slushista haetaan startupeille miljoonia

  • 20.11.202419:06
    Teknologia

    Stubb puhui Slushissa: Varoituksen sana tekoälyn voimasta