M-Sportin suomalaiskuljettaja Esapekka Lappi menetti lauantaiaamuna asemiaan Monzan MM-rallissa.
LUE MYÖS: MM-ralliseuranta: Monzassa käynnissä huima kärkitaistelu – Esapekka Lappi vaikeuksissa
Lappi lähti päivään toiselta sijalta, mutta hänen ja rallia johtaneen Hyundain Dani Sordon aikasakkojen vuoksi kärki oli erittäin tasainen.
Päivän ensimmäisellä, koko rallin pisimmällä erikoiskokeella Lappi hävisi kärjelle 15,1 sekuntia ja putosi kokonaistilanteessa kaksi sijaa alaspäin. Tappiota tuli myös kahdella seuraavalla pikataipaleella, ja näin Lappi on yhdeksän ajetun erikoiskokeen jälkeen viidennellä sijalla, 18,5 sekunnin päässä kärjestä.
– Oli vaikeaa, paljon yllätyksiä. Keskimmäinen ek oli helpoin, mutta ensimmäisellä ek:lla tuli 21 kilometrin jälkeen yhtäkkiä eteen loskaa ja tuoretta lunta. Sitä ei ollut paljon mutta riittävästi, että kaikki muuttui vaikeaksi. Viimeinen pätkä taas oli muuttunut paljon siitä, kun etuauto oli ollut reitillä. Paljon yllätyksiä, Lappi paketoi lauantaiaamun lenkin huoltotauolle palattuaan.

