Hyppää pääsisältöön
TuoreimmatLiigaSääRikosPolitiikkaAsian ytimessä.doc
Uutiset
KotimaaUlkomaatRikosPolitiikkaTalousMielipiteetSää
Urheilu
LiigaMM-ralliJääkiekon MM-kisatJääkiekkoF1JalkapalloYleisurheilu
Viihde
SeurapiiritTV-ohjelmatElokuvatKuninkaallisetMusiikkiSalatut elämät
Lifestyle
RuokaTerveys ja hyvinvointiSeksi ja parisuhdeAutotHoroskooppi
Makuja
ReseptitRuokauutiset
Videot
MTV Uutiset LiveUusimmat
Tv-opas
Muistilista
  • MTV UutisetKonepajankuja 7
    00510 Helsinki
  • Uutistoimituksen päivystys010 300 5400
  • Uutisvinkkiuutiset@mtv.fi
  • WhatsApp040 578 5504
Sisällöt
  • Tomi Einonen
    Vastaava päätoimittaja
  • Ilkka Ahtiainen
    Uutispäätoimittaja
  • Mona Haapsaari
    Toimituspäällikkö
  • Teemu Niikko
    Toimituspäällikkö, urheilu
Liiketoiminta
  • Iina Eloranta
    VP, Channels and Digital Consumption
SuomiAreena
  • Jeremias Kontio
    Vastaava tuottaja
Muut palvelut
  • MTV Katsomo
  • SuomiAreena
Asiakaspalvelu
  • MTV Uutiset -palaute
  • MTV Katsomon asiakaspalvelu
  • Tietoa yhtiöstä
  • Avoimet työpaikat
  • Mainosta MTV:ssä
  • Tietosuojalauseke
  • Käyttöehdot
EtusivuVideotTuoreimmatLuetuimmatOdota
0:54Yrittäjä Arjo Kokkola lupaa ruokkia koululaiset lakon aikana
Julkaistu 21.10.2018 14:20

Veera Pennanen

veera.pennanen@mtv.fi

Eteläisen kylässä Hämeenlinnassa kyläyhteisö on ponnistellut yhdessä turvatakseen esikoulun ja alakoulun oppilaille kouluruuan Julkisten ja hyvinvointialojen liiton JHL:n huomenna alkavan kaksipäiväisen lakon aikana. 

Yllä olevalta videolta voit katsoa yrittäjä Arjo Kokkolan Facebookissa jakaman videotervehdyksen. 

Lue myös: 

Poliittinen lakko iskee koulujen ja päiväkotien ruokahuoltoon – onko lapsille pakattava eväät mukaan? Ruokajakelu uskoo hoitavansa työnsä, mutta ei tiedä vielä miten

Mehukeittoa, muroja sekä näkkileipää ja levitettä, yrittäjä Arjo Kokkola kertaa Eteläisen koulun tulevaa ruokalistaa JHL:n lakon aikana. 

Parikymmentä vuotta yrittäjänä toiminut Kokkola ei voinut hyväksyä järjestelyä. Gastro-pubia pyörittävä Kokkola päätti kääriä hihat ja ryhtyä hommiin, jotta lähikoulun 120 oppilasta saisivat myös maanantaina ja tiistaina eteensä kunnon lounaat. 

– Vanhana yrittäjänä meinasi äkkiseltään vähän maito kiehahtaa pohjaan. Mietin, että pitäisikö sanoa omillekin lapsille, että älkää menkö kouluun. Ruokatuntihan on yksi tärkeimpiä tunteja! 

Arjo Kokkola päätti tarttua toimeen, jotta koululaiset saisivat ruokaa myös lakon aikana – "Yrittäjänä meinasi äkkiseltään vähän maito kiehahtaa pohjaan"

MTV Uutiset kertoi aiemmin tällä viikolla, että JHL:n kaksipäiväinen lakko vaikuttaa muun muassa päiväkotien, koulujen ja vanhusten palvelutalojen ruokahuoltoon. 

Jauheliha ja makkarat valmiina

Käytännössä JHL:n lakon vaikutukset näkyvät esimerkiksi kouluissa ja päiväkodeissa niin, että osassa oppilaitoksia vanhempia on kehotettu pakkaamaan lapsilleen mukaan eväät. 

Kokkolaa ärsyttää se, että lakon seuraukset koskettavat nimenomaan heikkoimmassa asemassa olevia, lapsia ja vanhuksia. 

– Toimet kohdistuvat nyt sijaiskärsijöihin, joita kuuluu auttaa, Kokkola kertaa ideaa muonitustempauksen takana. 

Tänään sunnuntaina Eteläisen Paikallinen Bar Baarissa valmistaudutaankin jo seuraavien päivien poikkeukselliseen lounasurakkaan. Jääkaapista löytyy 40 kiloa ja jauhelihaa ja nelisenkymmentä pakettia makkaraa. 

– Raaka-aineet ostettiin jo loppuviikosta valmiiksi. Jauhelihakastike on maanantain lämmin ruoka. Tänään valmistellaan perunat, pilkotaan sipulit, että ei huomenna tarvitse enää perunateatteria hoitaa, Kokkola kertoo. 

Tiistaina puolestaan koululaisten lautasille tarjotaan baarissa perunamuussia ja uunimakkaraa. Lisäksi molempina päivinä lapsille on tarjolla heidän toiveiden mukaisia nakkeja, lihapullia ja ranskalaisia. 

Ruokailu järjestyy yhteisponnistuksin

Yrittäjä Kokkola muistuttaa, että maanantain ja tiistain ruokailu on ennen kaikkea Eteläisen kylän yhteinen ponnistus.

Perunat tulevat paikalliselta maanviljelijältä, baarissa hommia hoidetaan osittain talkoovoimin ja pientä ulkopuolista taloudellista apua on myös tarjottu kattamaan kustannuksia. 

Koululaisten ruokailun kustannuksiksi Kokkola arvioi noin 500 euroa. Se ei yrittäjän mukaan ole mahdoton satsaus yhteisen hyvän eteen. 

– Pienen kylän yhteiseen hiileen puhaltaminen on tärkeintä. 

Uutisesta kertoi ensimmäisenä Iltalehti. 

Lisää aiheesta:

Helsingin etäkoululaisten ruokailuongelma kohta kuntoon: Joissakin kouluissa jakelu jo alkanut – katso erään ruokakassin sisältöTurussa lapset ja nuoret ilman lämmintä ruokaa loppuviikon ajan – kaupunki järjestänyt välipalaa: ”Eivätpä ne kummoisia olleet”Näin lakko sekoittaa tämän päivän: Kouluissa ja päiväkodeissa syödään eväitä, siivouksetkin myöhässäPitopalveluyrittäjä valmisti 20 litraa nakkikeittoa ja toi ne päiväkotiin – Tornion kaupunki kielsi keiton tarjoilun: "Edes kauhaa ei minulle annettu"Soppatykki lauloi, osa pääsi miljonäärin ravintolaan syömään – yrittäjät tarjosivat lakkopäivänä ruuan 900:lle koululaiselle SeinäjoellaMTV Uutiset seuraa lakkoa: Päiväkotilapset ja koululaiset söivät tänään eväitä monissa kaupungeissa – JHL tai hallitus eivät peräänny
KouluTyötaistelutYrittäjyysPolitiikkaKotimaa

Tuoreimmat aiheesta

Koulu
  • ke16:38
    Uhkaukset

    Poliisi selvitti uhkatilanteen Varkaudessa: Kyse "suunsoitosta"

  • 17.10.18:39
    Kiusaaminen

    "Keulamummo" satuttanut lapsia vuosia Kuopiossa – tytön äiti: "Aika turvattomalle tuntuu"

  • 15.10.15:47
    Uskonnot

    Elämänkatsomustieto ja islam entistä suositumpaa peruskoulussa

  • 15.10.08:42
    Utsjoki

    Utsjoella on koulu jollaista ei ole missään muualla Suomessa

  • 10.10.14:21
    Lahti

    Lahden koulupuukotuksesta epäilty vapautettu – huhut velkasuhteesta perättömiä