Hyppää pääsisältöön
TuoreimmatLiigaSääRikosPolitiikkaAsian ytimessä.doc
Uutiset
KotimaaUlkomaatRikosPolitiikkaTalousMielipiteetSää
Urheilu
LiigaMM-ralliJääkiekon MM-kisatJääkiekkoF1JalkapalloYleisurheilu
Viihde
SeurapiiritTV-ohjelmatElokuvatKuninkaallisetMusiikkiSalatut elämät
Lifestyle
RuokaTerveys ja hyvinvointiSeksi ja parisuhdeAutotHoroskooppi
Makuja
ReseptitRuokauutiset
Videot
MTV Uutiset LiveUusimmat
Muistilista
  • MTV UutisetKonepajankuja 7
    00510 Helsinki
  • Uutistoimituksen päivystys010 300 5400
  • Uutisvinkkiuutiset@mtv.fi
  • WhatsApp040 578 5504
Sisällöt
  • Tomi Einonen
    Vastaava päätoimittaja
  • Ilkka Ahtiainen
    Uutispäätoimittaja
  • Mona Haapsaari
    Toimituspäällikkö
  • Teemu Niikko
    Toimituspäällikkö, urheilu
Liiketoiminta
  • Iina Eloranta
    VP, Channels and Digital Consumption
SuomiAreena
  • Jeremias Kontio
    Vastaava tuottaja
Muut palvelut
  • MTV Katsomo
  • SuomiAreena
Asiakaspalvelu
  • MTV Uutiset -palaute
  • MTV Katsomon asiakaspalvelu
  • Tietoa yhtiöstä
  • Avoimet työpaikat
  • Mainosta MTV:ssä
  • Tietosuojalauseke
  • Käyttöehdot
EtusivuVideotTuoreimmatLuetuimmatOdota

Acerilta kaksi erilaista 360-kamerauutuutta

Julkaistu 30.08.2017 17:45

360 asteen kameroiden suosio on kasvanut maailmalla räjähdysmäisesti viime aikoina. Nyt myös Acer haluaa siivunsa kakusta IFA-messuilla julkistamillaan, keskenään varsin erilaisilla, uutuuskameroilla Holo360 ja Vision360.

Aktiivisille käyttäjille suunnattu Holo360 sisältää kolmituumaisen näytön, ja sujuvan käytön takaa Android 7.1 Nougat. Kameralla otettuja 360 asteen 6,9K-valokuvia ja 4K-videoita voi ladata sosiaaliseen mediaan LTE-yhteyden ansiosta. Kuvia ei siis tarvitse erikseen siirtää toiselle laitteelle ennen lataamista.

Holo360 käyttää 2016 julkaistua Qualcommin Connected Camera -alustaa, joka on varta vasten suunniteltu kameroille. Akun keston kannalta hyvä uutinen on, että järjestelmäpiiriksi on valittu niin ikään Qualcommin Snapdragon 625 -järjestelmäpiiri, joka on perinteisesti ollut varsin akkuystävällinen vaihtoehto.

Toinen uutuus, Vision360, on hyvin erilainen laite. Se on tarkoitettu käytettäväksi erityisesti autossa ja aloittaa nauhoittamisen automaattisesti, kun jokin esine törmää autoon. Lisäksi se tallentaa sijainnin, jossa törmäys tapahtui. Kamera on toimintavalmiudessa myös auton ollessa parkkeerattuna, ja lähettää ilmoituksen käyttäjän älypuhelimeen aina kun uutta materiaalia nauhoitetaan. Lisäksi Vision360 mittaa myös auton nopeuden, joten Acer suosittelee kiinnittämään sen tuulilasiin. Videoita on laitteen muistin lisäksi mahdollista tallentaa myös erilaisiin pilvipalveluihin.

Vision360 puolestaan soveltuu autoilijoille.

Holo360 julkaistaan Euroopassa kuluvan vuoden viimeisellä neljänneksellä. Hintaa laitteelle kertyy noin 350 euroa. Vision360-kamerasta tarkempia tietoja julkaisusta tai hinnasta ei vielä kerrottu.

Lisää aiheesta:

Älykellomarkkinoille tulossa uusi vaihtoehto: Asteroid WatchMielenkiintoinen uutuus: Acerin uusi 360 asteen kamera on myös Android-puhelinGoogle vahvisti: 3D-mallintava Tango-puhelinkauppoihin marraskuussaUutuuspuhelin, joka tuo lisätyn todellisuuden sovellutuksia tavallisten kuluttajien käsiinSamsung mukaan 360-kamerakisaan: Valttina kuvanlaatu ja vaihdettava akkuMicrosoft paljasti HoloLenssin teknisiä tietoja
DigiLifestyle

Tuoreimmat aiheesta

Digi
  • 12:25
    Alexander Stubb

    Stubb drooneista: Tuskin vahinko Venäjältä

  • 09:43
    Huijaukset

    Liian hyvää ollakseen totta? Nämä merkit paljastavat sijoitushuijauksen

  • 08:43
    Televisiot

    TV- ja radiolähetyksissä tänään katkoksia

  • 08:38
    Google

    Googlelta miljardi-investointi

  • Eilen18:27
    Hakkerointi

    Hakkerit veivät miljoonien Guccin ja Balenciagan asiakkaiden tiedot