Hyppää pääsisältöön
  • MTV UutisetKonepajankuja 7
    00510 Helsinki
  • Uutistoimituksen päivystys010 300 5400
  • Uutisvinkkiuutiset@mtv.fi
  • WhatsApp040 578 5504
Sisällöt
  • Tomi Einonen
    Vastaava päätoimittaja
  • Ilkka Ahtiainen
    Uutispäätoimittaja
  • Mona Haapsaari
    Julkaisupäällikkö
  • Teemu Niikko
    Toimituspäällikkö, urheilu
Liiketoiminta ja kehitys
  • Jaakko Hietanen
    Head of Digital Development
Muut palvelut
  • MTV Katsomo
  • Makuja
Asiakaspalvelu
  • MTV Uutiset -palaute
  • MTV Katsomon asiakaspalvelu
MTV Uutiset on sitoutunut noudattamaan Journalistin ohjeita
  • Julkisen sanan neuvosto (JSN)
  • Tietoa yhtiöstä
  • Avoimet työpaikat
  • Mainosta MTV:ssä
  • Tietosuojalauseke
  • Käyttöehdot
EtusivuVideotTuoreimmatLuetuimmatOdota
TuoreimmatSääOlympialaisetDonald TrumpAsian ytimessäRikosLiiga
Uutiset
KotimaaUlkomaatRikosPolitiikkaTalousMielipiteetSää
Urheilu
LiigaMM-ralliOlympialaisetJääkiekon MM-kisatJääkiekkoF1JalkapalloYleisurheilu
Viihde
SeurapiiritTV-ohjelmatElokuvatKuninkaallisetMusiikkiSalatut elämät
Lifestyle
RuokaTerveys ja hyvinvointiSeksi ja parisuhdeAutotHoroskooppi
Makuja
ReseptitRuokauutiset
Videot
MTV Uutiset LiveUusimmat
Tv-opas
Muistilista

Yle: Katja osti unelmatalon yli 200 000 eurolla ja lahjoitti sen ilmaiseksi nettikirpparilla – "Talon pitkä historia ei ole kaunis eikä kiva"

0:08Kuinka saada sisäilmaongelmat kuriin?Katso video: Miten sisäilmaongelmat saataisiin kuriin?
Julkaistu 24.02.2019 15:31
Toimittajan kuva

Eerikki Pitkänen

eerikki.pitkanen@mtv.fi

Vaasalainen Katja Lahti osti omakotitalon yli 200 000 eurolla ja lahjoitti sen nettikirpputorilla ilmaiseksi homevaurioiden takia, kertoo Yle.

Lahti hankki vuonna 1978 rakennetun talon silloisen miehensä kanssa kahdeksan vuotta sitten Vaasan Pappilanmäeltä.

2000-luvulla peruskorjattuun taloon ei pitänyt olla uusia remontteja lähiaikoina luvassa.

Lue myös: Jonille puhkesivat samaan aikaan migreeni, astma ja epilepsia – syyttää homekoulua sairauksista: ”Puhutaan kansanterveydellisestä kriisistä”

Unelma romuttui nopeasti

Pian unelma kuitenkin romuttui, kun rakennus paljastui homepommiksi. Perhe kärsi sairauksista, kuten flunssasta, poskiontelotulehduksista ja huonovointisuudesta.

Tutkimuksissa paljastui, että talossa oli tehty rakennusvirheitä, joiden vuoksi se oli pahoin homehtunut.

Pariskunta kävi kuuden vuoden oikeustaiston, mutta kaupan purku ei onnistunut talossa yllättäen tapahtuneen vesivahingon vuoksi.

Lue myös: 

Helsingin historiallisen Toralinnan vuokralaiset irtosanotaan – asukkaat olivat valittaneet kosteushaitoista pitkään, Sato kiisti ongelman

Lahjoitti ilmaiseksi nettikirpparilla

Lahti päätti lahjoittaa talon ilmaiseksi nettikirpputorilla. Hän sai nopeasti useita yhteydenottoja, ja parin tunnin sisällä talolla oli uusi omistaja.

– Talon pitkä historia ei ole kaunis eikä kiva ja minulle se on ollut aivan valtava taakka. Nyt olo on sanoinkuvaamattoman helpottunut, kun pääsen siitä lopullisesti eroon ja voin jatkaa ja suunnitella elämääni eteenpäin, Lahti kertoo Ylelle.

Lue myös: Luokanopettaja Siri sairastui koulun sisäilmasta ja joutui jättämään työnsä: "Taudit eivät tahtoneet parantua ja silloin hälytyskelloni alkoivat soida"

VaasaHomeSisäilmaKotimaa
Toimittajan kuva
Eerikki Pitkänen
MTV Uutiset

Eerikki Pitkänen työskentelee MTV Uutisissa uutistoimittajana. Pitkäseen voit olla yhteydessä esimerkiksi juttuvinkkeihin liittyen.

Lisää aiheesta:

Viini oli Annalle stressilääke 20 vuotta: "Tarvitsin aina suurempia määriä, ja olin koko ajan väsyneempi"Pippa Laukka myy kotiaan muuttuneen elämäntilanteen vuoksi – hintalappu lähentelee miljoonaaÄiti teki pojastaan satoja huoli-ilmoituksia saamatta apua – lopulta poika kuoli kahden junan väliinHaaveissa oma koti? Varaudu näihin yllätyksiin taloa rakentaessa71-vuotiaan vaasalaismiljonäärin vauhti ei hidastu – näin hän selvisi konkurssista ja miljoonaveloistaHätähuuto vanhustenhoidosta: Rehtorin äiti halusi tappaa itsensä – "Helpompi hoitaa katkennutta jalkaa kuin sekavaa mieltä"

Tuoreimmat aiheesta

Vaasa
  • 7.1.13:37
    Tuomiot

    Nuori mies yritti tappaa isoisänsä Vaasassa lentolippurahojen toivossa

  • 16.12.202515:26
    Kadonneet

    Daniel katosi yli vuosi sitten – poliisilta uusi avunpyyntö

  • 26.11.202516:02
    Sähköpotkulaudat

    Potkulautailija törmäsi jalankulkijaan Vaasassa – poliisi pyytää tyttöä ilmoittautumaan

  • 12.11.202511:19
    Poliisi

    Autoilija törmäsi suojatiellä tyttöön – poliisi etsii kuljettajaa

  • 09.11.202507:30
    Asian ytimessä.doc

    Pohjanmaalaisen kommunistiperheen poika nousi tyhjästä miljonääriksi – sitten jättiläinen romahti