Presidentti Trump vannottaa Irania "käyttäytymään kunnolla" alustavan rauhansopimuksen allekirjoituksen kynnyksellä.
Ranskan Évianissa johtavien teollisuusmaiden G7-ryhmän kokouksen yhteydessä puhunut presidentti Donald Trump sanoo Yhdysvaltain jatkavan Iranin pommittamista, jos Iran ei taivu Yhdysvaltain vaatimuksiin rauhansopimuksen neuvotteluissa.
Aiheesta uutisoi muun muassa uutiskanava CNN.
Lue myös: Ulkoministeri Valtonen epäileväinen Iranin ja USA:n aikarajasta pysyvämmän sovun saamiseksi
Iranin ja Yhdysvaltojen on määrä allekirjoittaa alustava sopimus perjantaina. Trump sanoo, että jos hän ei pidä neuvottelujen suunnasta, aikoo Yhdysvallat "lätkiä Irania suoraan päähän".
– Jos he eivät käyttäydy, palaamme heti pommien pudotteluun ja lätkimme heitä suoraan keskelle heidän päähänsä. Koska he ovat käyttäytyneet huonosti 47 vuotta
Trumpin mukaan aiesopimuksen teksti ei ole vielä valmis
– Se on yhteisymmärryssopimus. Jos en pidä siitä, palaamme heidän ampumiseensa, pudottamaan pommeja heidän päähänsä., Trump sanoo.
