Hyppää pääsisältöön
TuoreimmatLiigaSääRikosPolitiikkaAsian ytimessä.doc
Uutiset
KotimaaUlkomaatRikosPolitiikkaTalousMielipiteetSää
Urheilu
LiigaMM-ralliJääkiekon MM-kisatJääkiekkoF1JalkapalloYleisurheilu
Viihde
SeurapiiritTV-ohjelmatElokuvatKuninkaallisetMusiikkiSalatut elämät
Lifestyle
RuokaTerveys ja hyvinvointiSeksi ja parisuhdeAutotHoroskooppi
Makuja
ReseptitRuokauutiset
Videot
MTV Uutiset LiveUusimmat
Tv-opas
Muistilista
  • MTV UutisetKonepajankuja 7
    00510 Helsinki
  • Uutistoimituksen päivystys010 300 5400
  • Uutisvinkkiuutiset@mtv.fi
  • WhatsApp040 578 5504
Sisällöt
  • Tomi Einonen
    Vastaava päätoimittaja
  • Ilkka Ahtiainen
    Uutispäätoimittaja
  • Mona Haapsaari
    Toimituspäällikkö
  • Teemu Niikko
    Toimituspäällikkö, urheilu
Liiketoiminta
  • Iina Eloranta
    VP, Channels and Digital Consumption
SuomiAreena
  • Jeremias Kontio
    Vastaava tuottaja
Muut palvelut
  • MTV Katsomo
  • SuomiAreena
Asiakaspalvelu
  • MTV Uutiset -palaute
  • MTV Katsomon asiakaspalvelu
  • Tietoa yhtiöstä
  • Avoimet työpaikat
  • Mainosta MTV:ssä
  • Tietosuojalauseke
  • Käyttöehdot
EtusivuVideotTuoreimmatLuetuimmatOdota

Yksinkertainen ranneliike voi parantaa liikenneturvallisuutta

Karavaanareiden tervehdys.
Karavaanareiden tervehdys.Liikenneturva
Julkaistu 11.07.2016 09:43

MTV LIFESTYLE

Yli puolet suomalaisista kertoo saavansa liikenteessä enemmän myönteistä kuin kielteistä palautetta. Pelkkä käden heilautus, eli kuuluisa yksinkertainen ranneliike, riittää luomaan positiivista ilmapiiriä tienkäyttäjien välillä.

Liikenneturva selvitti suomalaisten mielipiteitä liikenteestä toukokuussa toteutetulla kyselyllä. Vastanneista 62 prosenttia kertoi saavansa enemmän myönteistä kuin kielteistä palautetta liikenteessä. Kaksi kolmasosaa vastanneista kertoi myös antavansa itse useammin myönteistä palautetta toiselle.

– Vaikka ihmiset kertovat saavansa liikenteessä enemmän positiivista palautetta, tervehdyksiä tai kiitoksia, jostain syystä kielteiset kokemukset jaetaan herkemmin esimerkiksi kahvipöydässä tai omissa sosiaalisen median kanavissa. Harvemmin tulee jaetuksi niitä mukavia kokemuksia, Liikenneturvan yhteyspäällikkö Tapio Heiskanen pohtii.

Myönteisen viestinnän voimaa liikenteessä ei kannata väheksyä. Vastaajista yhdeksän kymmenestä oli sitä mieltä, että positiivinen palaute liikenteessä kannustaa jatkamaa toimintaa myös jatkossa.

Liikenteessäkin kannattaa laittaa hyvä kiertoon, eikä siihen tarvita mitään erikoistemppuja.

– Liikenteessä selkeä kommunikaatio kiteytyy siihen, että kuljettaja kykenee ennakoimaan muiden toimintaa ja tekemään oman toimintansa ennakoitavaksi muille, Heiskanen toteaa.

– Liikennesäännöt ja niiden mukainen toiminta muodostavat pohjan vuorovaikutukselle ja toisten huomiointi tekee liikenteestä sujuvampaa ja mukavampaa kaikille. Kun liikenne sujuu, sen ilmapiiri koetaan myönteisenä, mikä lisää myös turvallisuutta, hän jatkaa.


Käden heilautus riittää – ja toimii

Liikenteessä toisten huomioiminen on pieniä tekoja. Kurakeleillä kuljettajan on tarvittaessa hiljennettävä vauhtia, ettei rapa roisku kävelijöiden tai pyöräilijöiden päälle. Kun kuljettaja laittaa vilkun päälle viestiäkseen kääntymisaikeista, tietää viereisellä kaistalla ajava antaa tälle tilaa.

– Etenkin autoilevista havainnot rajoittuvat usein vain siihen peltikuoreen, joka eristää ajoneuvon sisällä istuvan kuljettajan muista liikkujista. Käden heilautus vaikkapa kaistalla tilaa antaneelle kuljettajalle nostaa heti moottoriliikenteen inhimillisyyttä pari pykälää ja muistuttaa, että siellä peltilehmien sisällä on ihan tavallisia naapureita, Heiskanen kuvailee.

Lähde: Liikenneturva

Lisää aiheesta:

Miksi erilaiset liikennetilanteet ottavat niin paljon päähän? Näin saat tunnekuohun laantumaanVideo, joka jokaisen pitäisi nähdä – nämä liikennesäännöt saavat suomalaisten päät pyörälleLiikenneturva selvitti: Näin moni jalankulkija pysähtyy punaisiin valoihinYllättikö? Suomalainen autoilija kokee käyttäytyvänsä liikenteessä kanssakuljettajiaan paremminJalankulkijoiden piittaamattomuus yleistä – punaisia päin kävellään huolettomastiÄrsyttävä tapa syynissä: Jopa joka neljäs autoilija ei käytä vilkkua
LiikenneturvallisuusAutotLifestyle

Tuoreimmat aiheesta

Liikenneturvallisuus
  • ma10:29
    Liikenne

    "Yleinen harhakuva" lisää jopa ketjukolarin riskiä – autoilijat unohtavat liikenteessä tärkeän perusasian

  • 1.11.11:45
    Sähköautot

    Talvi lähestyy: Mitä aloittelevan sähköautoilijan pitää ottaa huomioon?

  • 31.10.14:15
    Renkaanvaihto

    Yksi päivä herätti renkaanvaihtajat: "Hyvinkin kovaa tahtia on sen jälkeen vaihdettu"

  • 29.10.19:33
    Talvi

    Talvi yllätti autoilijat karusti Venäjällä

  • 29.10.19:15
    Pysäköinninvalvonta

    Käsittämätön parkkeerausilmiö: "Pysäköinnintarkastajat eivät voi ymmärtää"