Muiden tienkäyttäjien toiminta voi saada verenpaineen nousemaan.
Suomalaisia ärsyttää eniten liikenteessä eteen kiilaaminen. Asia ilmenee autolasiketju Carglassin kyselytutkimuksessa.
Sen mukaan noin puolta vastaajista (51 prosenttia) ärsyttää kyseinen toiminta. Tuloksissa on pientä nousua viime vuoden kyselyyn verrattuna, tuolloin ilmiö ärsytti 47 prosenttia vastaajista.
Toiseksi eniten liikenteessä ärsyttää liian lähellä perää ajaminen (50 prosenttia), kolmantena tulee vilkun käyttämättä jättäminen (50 prosenttia). Vastaajilla oli valittavanaan useita vaihtoehtoja.
Lue myös: Ikäihmisen muutaman sekunnin erhe liikenteessä kävi kalliiksi – korttikin vietiin
Kyseiset ilmiöt ovat yleisiä teillä, ja kaikki voivat aiheuttaa pahimmillaan vaaratilanteen, toteaa Carglassin avainasiakaspäällikkö Teemu Tallqvist tiedotteessa.
Tallqvist muistuttaa, että jokaisen autoilijan kannattaa pohtia omaa ajamistaan ja pyrkiä minimoimaan riskit.
Vaikka varsinaista vaaratilannetta ei syntyisikään, niin esimerkiksi toisen auton takapuskurissa roikkuminen altistaa kiveniskemille ja lasivaurioille.
– Helposti käy se klassinen, että edellä olevan hitaampi nopeus alkaa ärsyttää ja itse ajetaan kiinni takapuskuriin, jolla mielestään kiritetään toiselle vähän lisää vauhtia.

