Hyppää pääsisältöön
TuoreimmatLiigaSääRikosPolitiikkaAsian ytimessä.doc
Uutiset
KotimaaUlkomaatRikosPolitiikkaTalousMielipiteetSää
Urheilu
LiigaMM-ralliJääkiekon MM-kisatJääkiekkoF1JalkapalloYleisurheilu
Viihde
SeurapiiritTV-ohjelmatElokuvatKuninkaallisetMusiikkiSalatut elämät
Lifestyle
RuokaTerveys ja hyvinvointiSeksi ja parisuhdeAutotHoroskooppi
Makuja
ReseptitRuokauutiset
Videot
MTV Uutiset LiveUusimmat
Tv-opas
Muistilista
  • MTV UutisetKonepajankuja 7
    00510 Helsinki
  • Uutistoimituksen päivystys010 300 5400
  • Uutisvinkkiuutiset@mtv.fi
  • WhatsApp040 578 5504
Sisällöt
  • Tomi Einonen
    Vastaava päätoimittaja
  • Ilkka Ahtiainen
    Uutispäätoimittaja
  • Mona Haapsaari
    Toimituspäällikkö
  • Teemu Niikko
    Toimituspäällikkö, urheilu
Liiketoiminta
  • Iina Eloranta
    VP, Channels and Digital Consumption
SuomiAreena
  • Jeremias Kontio
    Vastaava tuottaja
Muut palvelut
  • MTV Katsomo
  • SuomiAreena
Asiakaspalvelu
  • MTV Uutiset -palaute
  • MTV Katsomon asiakaspalvelu
  • Tietoa yhtiöstä
  • Avoimet työpaikat
  • Mainosta MTV:ssä
  • Tietosuojalauseke
  • Käyttöehdot
EtusivuVideotTuoreimmatLuetuimmatOdota

Vieraslajit ovat valtava uhka maailmalle, varoittaa uusi raportti – "Voivat aiheuttaa peruuttamatonta haittaa"

2:08Kansainvälinen luontopaneeli: Vieraslajit ovat yksi merkittävimmistä luontokadon aiheuttajistaKansainvälinen luontopaneeli: Vieraslajit ovat yksi merkittävimmistä luontokadon aiheuttajista.
Julkaistu 04.09.2023 15:00
Toimittajan kuva
Päivi Mäki-Petäjä

paivi.maki-petaja@mtv.fi

pmakipetaja

Vieraslajit ovat valtava uhka luonnolle, taloudelle, ruokaturvalle ja ihmisten terveydelle, varoittaa Kansainvälinen Luontopaneeli (IPBES) uudessa raportissaan. Haitallisten vieraslajien aiheuttamaa haittaa kuitenkin aliarvioidaan ja vähätellään. Raportin mukaan vieraslajeja on raportoitu 37 000 eri puolilla maailmaa. Näistä 3500 on luokiteltu haitallisiksi.

Vieraslajit ovat levinneet ihmisen toiminnan seurauksena maapallon jokaiseen kolkkaan. Ne ovat yksi viidestä suurimmasta luontokadon aiheuttajasta. Muut syylliset luontokatoon ovat maan- ja merenkäytön muutokset, lajien liiallinen hyödynnys, ilmastonmuutos ja saasteet. Haitallisten vieraslajien vaikutuksista yli 80 prosenttia on kielteisiä.

– Haitalliset vieraslajit ovat suurin uhka monimuotoisuudelle ja ne voivat aiheuttaa peruuttamatonta haittaa luonnolle, esimerkiksi kansallisia ja kansainvälisiä sukupuuttoja. Ne uhkaavat myös ihmisten hyvinvointia, muistuttaa raportin laatimiseen osallistunut professori Helen Roy tiedotteessa.

Lue myös: Suomessa on 160 haitallista vieraslajia – torjunta onnistuu, mutta vaatii lisää toimia

Vesihyasintti on haitallisimpia vieraslajeja

Kaikki maasta toiseen leviävät vieraslajit eivät suinkaan ole haitallisia. Vieraskasveista 6 prosenttia on arvioitu haitallisiksi. 22 prosenttia selkärangattomista vieraslajeista ja 14 prosenttia selkärankaisista vieraslajeista luokitellaan haitallisiksi, samoin 11 prosenttia vieraslaji-mikrobeista.

Haitalliset vieraslajit, tässä tapauksessa hyttyset, levittävät esimerkiksi malariaa, zikavirusta ja Länsi-Niilin kuumetta.
Vesihyasintti on yksi laajimmalle levinneistä vieraslajeista. Se on romahduttanut esimerkiksi Afrikan suurimman järven, Vicktoriajärven, tilapiakannan ja lopettanut samalla alueen kalastuksen.

Kirjotulikruunu ja mustarotta ovat vesihyasintin jälkeen laajimmalle levinneet haitalliset vieraslajit.

– Olisi kallis virhe pitää vieraslajien leviämistä vain jonkun muun ongelmana. Vaikka ongelmia aiheuttavat lajit vaihtelevat eri puolilla maailmaa, riskit ja haasteet ovat yhteisiä ja kohdistuvat kaikkiin maihin, jopa Etelämantereeseen, huomauttaa professori Anibal Pauchard, yksi raportin laatijoista.

lupiini, haitallinen vieraslaji, lupiinitKomealupiini on Suomessa luokiteltu haitalliseksi vieraslajiksi.MTV

Vieraslajit aiheuttavat sukupuuttoja

Vieraslajit ovat syypäitä muun muassa eläinten ja kasvien sukupuuttoihin. Haitallinen vieraslaji on päätekijä 60 prosentissa ja ainoa tekijä 16 prosentissa sukupuutoista. 218 haitallista vieraslajia ovat aiheuttaneet yhteensä yli 1200 paikallista sukupuuttoa.

Ilmastonmuutoksen arvioidaan pahentavan vieraslajitilannetta entisestään. Sen takia Luontopaneeli toivookin hallitusten ryhdistäytyvän ja tehostavan toimia haitallisia vieraslajeja vastaan.

– Vaikka uusia vieraslajeja ei edes ilmaantuisi, nykyiset jatkavat leviämistään uusiin maihin ja uusille alueille. Ilmastonmuutos vielä pahentaa tilannetta, sanoo professori Helen Roy.

– Yksi raportin tärkeimmistä viesteistä on, että haitallisia vieraslajeja voidaan torjua menestyksekkäästi. Siihen tarvitaan sekä kansallisia että kansainvälisiä toimia ja yhteistyötä, tiivistää professori Peter Stoett.

Vieraslajien on arvioitu aiheuttavan vuosittain noin 392 miljardin euron (423 miljardia dollaria) kustannukset, koska ne muuttavat dramaattisesti luonnon monimuotoisuutta ja ekosysteemejä. Kustannukset ovat nelinkertaistuneet joka vuosikymmen 1970-luvulta lähtien.

1:58Hyytelösammaleläimet leviävät Vuoksen vesistössä ja PirkanmaallaKatso myös: Näin hyytelösammaleläimet levisivät Vuoksen vesistössä ja Pirkanmaalla vuonna 2020.

Lisää aiheesta:

Näiden haitallisten vieraslajien kanssa on syytä olla tarkkanaSuomessa on 160 haitallista vieraslajia – torjunta onnistuu, mutta vaatii lisää toimiaLuonnonsuojelujärjestöltä järkyttävä arvio: Sukupuutto uhkaa jo lähes kolmeakymmentä prosenttia eläinlajeista – tilanne ei ole kuitenkaan toivotonWWF: Viruspandemioiden ja eläinten sukupuuttojen taustalla on usein sama syyTutkimus paljastaa hälyttäviä tietoja: Maailmassa on käynnissä kuudes villieläinten joukkosukupuutto – voi pahimmillaan johtaa sivilisaation romahtamiseenYK: Yli miljoonaa kasvi- ja eläinlajia uhkaa sukupuutto
VieraslajitLuonto ja eläimetLuontokatoUlkomaatKotimaa

Tuoreimmat aiheesta

Vieraslajit
  • 29.9.20:07
    Luonto ja eläimet

    Muistathan tehdä tämän pihallasi syksyisinkin? "Tärkeä päästä eroon"

  • 15.8.05:35
    Luonto ja eläimet

    Näiden kahden pihoissa ja puistoissa suositun kasvin kasvattaminen on nyt kiellettyä

  • 11.8.19:15
    Veneet ja laivat

    Veneilijöiden myrkylliset pohjamaalit vakava ongelma – Tukes suosittelee niistä luopumista

  • 1.8.08:33
    Luonto ja eläimet

    Nämä kasvit on pian hävitettävä pihoista ja puutarhoista – ei saa myydä eikä kasvattaa

  • 10.7.19:30
    Luonto ja eläimet

    Tauteja levittävä "tappajaetana" lisääntyy vauhdilla – näin hävität sen