Verottaja uhkaa tehdä kotietsinnän Ylen tiloihin, ellei yhtiö luovuta verottajalle sen haluamia tietoja Panama-papereista.
Yleisradio kertoo asiasta verkkosivullaan.
Viesti mahdollisesta kotietsinnästä on lähetetty myös MOT- ja Spotlight-ohjelmien toimittajien kotiosoitteisiin.
Yle kertoo, että kotietsintä tehtäisiin Ylen toimituksen lisäksi myös toimittajien ja heidän perheidensä kotikoneisiin.
"Kotiin tullut kirje tuntui uhkaavalta"
Svenska Ylen vastaava toimittaja Marit af Björkesten kertoo, että uhkaus tuli reaktiona Ylen ja viranomaisten välisissä keskusteluissa eilen, kun Yle ilmoitti ettei se aio luovuttaa Panama-papereita ulkopuolisille. Hän pitää tapausta poikkeuksellisena.
– Tiedustelua [Panama-papereista] on tehty muissakin maissa, mutta kukaan ei ole mennyt näin pitkälle, af Björkesten kertoo Ylellä.
MOT:n toimittaja Minna Knus-Galán kokee kotiin tulleen viestin uhkaavana.
– Jouduin kertomaan perheelle, että on mahdollista että kotietsintä tehdään myös meillä kotona, Knus-Galán kertoo.
Yle aikoo valittaa hallinto-oikeuteen
Ylen luovien sisältöjen johtaja ja MOT-ohjelman vastaava toimittaja Ville Vilénin mukaan verottajan ja Ylen edustajat tapasivat torstaina ja kävivät tilanteen läpi. Vilénin mukaan verottajan lailliset oikeudet olivat Ylen tiedossa.