Hyppää pääsisältöön
TuoreimmatLiigaSääRikosPolitiikkaAsian ytimessä.doc
Uutiset
KotimaaUlkomaatRikosPolitiikkaTalousMielipiteetSää
Urheilu
LiigaMM-ralliJääkiekon MM-kisatJääkiekkoF1JalkapalloYleisurheilu
Viihde
SeurapiiritTV-ohjelmatElokuvatKuninkaallisetMusiikkiSalatut elämät
Lifestyle
RuokaTerveys ja hyvinvointiSeksi ja parisuhdeAutotHoroskooppi
Makuja
ReseptitRuokauutiset
Videot
MTV Uutiset LiveUusimmat
Tv-opas
Muistilista
  • MTV UutisetKonepajankuja 7
    00510 Helsinki
  • Uutistoimituksen päivystys010 300 5400
  • Uutisvinkkiuutiset@mtv.fi
  • WhatsApp040 578 5504
Sisällöt
  • Tomi Einonen
    Vastaava päätoimittaja
  • Ilkka Ahtiainen
    Uutispäätoimittaja
  • Mona Haapsaari
    Toimituspäällikkö
  • Teemu Niikko
    Toimituspäällikkö, urheilu
Liiketoiminta
  • Iina Eloranta
    VP, Channels and Digital Consumption
SuomiAreena
  • Jeremias Kontio
    Vastaava tuottaja
Muut palvelut
  • MTV Katsomo
  • SuomiAreena
Asiakaspalvelu
  • MTV Uutiset -palaute
  • MTV Katsomon asiakaspalvelu
  • Tietoa yhtiöstä
  • Avoimet työpaikat
  • Mainosta MTV:ssä
  • Tietosuojalauseke
  • Käyttöehdot
EtusivuVideotTuoreimmatLuetuimmatOdota

Verottaja uhkaa Yleä ja sen toimittajia kotietsinnällä – Yle aikoo valittaa hallinto-oikeuteen

2:03Yle ei aio luovuttaa Panama-papereita verottajalle
Julkaistu 29.04.2016 16:23(Päivitetty 29.04.2016 17:04)

MTV UUTISET - YLE - STT

Verottaja uhkaa tehdä kotietsinnän Ylen tiloihin, ellei yhtiö luovuta verottajalle sen haluamia tietoja Panama-papereista.

Yleisradio kertoo asiasta verkkosivullaan.

Viesti mahdollisesta kotietsinnästä on lähetetty myös MOT- ja Spotlight-ohjelmien toimittajien kotiosoitteisiin.

Yle kertoo, että kotietsintä tehtäisiin Ylen toimituksen lisäksi myös toimittajien ja heidän perheidensä kotikoneisiin.

"Kotiin tullut kirje tuntui uhkaavalta"

Svenska Ylen vastaava toimittaja Marit af Björkesten kertoo, että uhkaus tuli reaktiona Ylen ja viranomaisten välisissä keskusteluissa eilen, kun Yle ilmoitti ettei se aio luovuttaa Panama-papereita ulkopuolisille. Hän pitää tapausta poikkeuksellisena.

– Tiedustelua [Panama-papereista] on tehty muissakin maissa, mutta kukaan ei ole mennyt näin pitkälle, af Björkesten kertoo Ylellä.

MOT:n toimittaja Minna Knus-Galán kokee kotiin tulleen viestin uhkaavana.

– Jouduin kertomaan perheelle, että on mahdollista että kotietsintä tehdään myös meillä kotona, Knus-Galán kertoo.

Yle aikoo valittaa hallinto-oikeuteen

Ylen luovien sisältöjen johtaja ja MOT-ohjelman vastaava toimittaja Ville Vilénin mukaan verottajan ja Ylen edustajat tapasivat torstaina ja kävivät tilanteen läpi. Vilénin mukaan verottajan lailliset oikeudet olivat Ylen tiedossa. 

– En puhuisi uhkailusta, vaan kävimme rauhallisesti läpi, miten asiassa edetään ja millaisia käänteitä voi olla, jos verottaja jatkaa. 

Vilén pitäisi erikoisena ja epätavallisena, jos verottaja ja poliisi rupeaisivat hakemaan tiedotusvälineistä tietoja kotietsintöjen kautta. Hänen mukaansa mahdollinen kotietsintä olisi myös tiedotusvälineiden kannalta hälyttävä asia. 

– Jos ajatellaan sellaista operaatiota, se ei kuulosta oikein suomalaiselta yhteiskunnalta. 

 Yle aikoo valittaa verottajan vaatimuksesta luovuttaa paperit. Vilénin mukaan valitus tulee tehdä Helsingin hallinto-oikeuteen. Mikäli asian käsittely jatkuu, seuraava porras on korkein hallinto-oikeus, jos asiassa saataisiin valituslupa.

1:59OP: Panama-paperit tuovat tuhansittain uusia asiakkaita

1:48Panama-vyyhti jatkuu – Metso kiristää maksujen seurantaa

Lisää aiheesta:

Suurituloisimpien listalta nimensä piilottaneet painottuvat kaikkein hyvätuloisimpiinVerottajan päätös salata osa eniten tienaavista poiki lihavan riidan median ja verottajan välilleSalauspyyntöjä satelee – suurituloiset piilottavat verotietojaan nyt urakallaNordeaa häkellyttänyt drone oli Ylen MOT:n kalustoa – Yle vastaa: "Sisätiloja ei ole ollut tarkoitus kuvata, eikä kuvissa sisätiloja näy"Verottajan vaatimus Panama-paperien luovuttamisesta ihmetyttää: "Lähdesuoja on keskeinen osa sananvapautta"Ylen MOT-ohjelma ei luovuta veroparatiisi-materiaalia poliisille
Panama-paljastuksetKotimaa

Tuoreimmat aiheesta

Panama-paljastukset
  • 29.06.202409:06
    Panama

    Panama-papereista tunnetun lakifirman perustajat vapautettiin syytteistä

  • 27.03.201910:39
    Verot

    KHO: Ylen ei tarvitse antaa veroparatiisiyhtiöistä kertovaa Panama-aineistoa Verohallinnolle

  • 29.11.201814:41
    Saksa

    CNN: Deutsche Bankin tiloihin ratsia Frankfurtissa – mukana 170 poliisia ja verotarkastajaa

  • 22.10.201716:36
    Ulkomaat

    Maltan hallitus lupaa miljoona euroa toimittajan murhaajan ilmiantajalle

  • 30.08.201709:34
    Kotimaa

    Hallinto-oikeus: Ylen ei tarvitse luovuttaa veroparatiiseja avanneita Panama-papereita verottajalle