Yhdysvaltain ulkoministeriöstä ei kommentoitu, olivatko vapautukset Trumpin hallinnon vaatimus Venezuelalle.
Venezuelan viranomaiset vapauttavat suuren määrän vankeja, ilmoitti maan parlamentin puhemies Jorge Rodriguez torstaina.
Parlamentin puhemies sanoi toimittajille, että maan hallinto vapauttaa välittömästi sekä venezuelalaisia että ulkomaalaisia vankeja. Hän kutsuu päätöstä yksipuoliseksi eleeksi.
Yhdysvallat sieppasi viikonloppuisen hyökkäyksensä yhteydessä Venezuelaa itsevaltaisesti hallinneen presidentti Nicolas Maduron. Yhdysvaltain presidentti Donald Trump on sanonut, että Yhdysvallat saattaa johtaa Venezuelaa ja käyttää maan öljyvarantoja jopa vuosien ajan.
Yhdysvaltain ulkoministeriön virkamiehet eivät kommentoineet, olivatko vapautukset Trumpin hallinnon vaatimus Venezuelalle. Myöhemmin Valkoisen talon edustaja kommentoi uutistoimisto AFP:lle, että vankien vapautus on esimerkki siitä, miten Trump on onnistuneesti käyttänyt vaikutusvaltaansa amerikkalaisten ja venezuelalaisten hyväksi.
Rodriguezin mukaan vapautukset tehdään "rauhanomaisen rinnakkaiselon" vuoksi. Hän ei kuitenkaan kertonut, mitä vankeja ja kuinka monta on tarkoitus vapauttaa. Venezuelalaisen ihmisoikeusjärjestön mukaan maassa on yli 800 poliittista vankia.
Espanjan ulkoministeriön mukaan vapautettujen joukossa on viisi Espanjan kansalaista. Yksi heistä on tunnettu Maduron vastainen espanjalais-venezuelalainen aktivisti.
