Venäläisurheilijat vapautumassa pannasta – pääsihteeriltä ehdoton linjaus jääkiekon MM-kotikisoista
Kansainvälisen olympiakomitean (KOK) odotetaan keskiviikkona keskustelevan venäläisten ja valkovenäläisten urheilijoiden palaamisesta kansainvälisiin kilpailuihin. Jääkiekon miesten MM-kotikisojen pääsihteerillä Heikki Hietasella on selvä näkemys joukkueiden mahdollisuuksista pelata kevään turnauksessa.
KOK kehotti viime helmikuussa lajiliittoja sulkemaan Venäjän ja Valko-Venäjän kansainvälisten urheilukilpailuiden ulkopuolelle Venäjän aloitettua Valko-Venäjän avustamana hyökkäyksensä Ukrainaan. Nyt vuotta myöhemmin venäläis- ja valkovenäläisurheilijat saattavat olla tekemässä paluuta kilpakentille.
Suomen olympiakomitean toimitusjohtaja Taina Susiluoto ennakoi MTV Urheilun haastattelussa KOK:n tekevän lähiaikoina päätöksen urheilijoiden palaamisesta.
KOK:n mahdollinen päätös saattaa ennakoida myös lajiliittojen ratkaisua sallia maiden paluu kilpailuihin.
Kansainvälisen jääkiekkoliiton IIHF:n hallituksen jäsen ja Tampereen jääkiekon MM-turnauksen pääsihteeri Heikki Hietanen tyrmää kuitenkin venäläisten ja valkovenäläisten osallistumisen tämän kevään kisoihin.
– Ei. Ei ole mahdollista, Hietanen sanoo painokkaasti.
– Liput on myyty ja kaikki muukin. Eikä sellaista ole näköpiirissä, että he kovin äkkiä kisoissa pelaisivat.
Hietasen mukaan IIHF:ssä ei ole keskusteltu kisoista suljettujen maiden palaamisesta peleille. KOK:n päätös ei IIHF:n kantaa automaattisesti muuta.
– Se on IOC:n (KOK) päätös, ei IIHF:n päätös, jos sieltä jotain tulee. Ne ovat eri asioita, hän sanoo.
– Siitä keskustellaan sitten, jos sellainen aika joskus tulee.
Tampereella ja Latvian Riiassa pelattava jääkiekon miesten MM-turnaus pelataan 12.–28. toukokuuta
Uusimmat
-
05:44
CNN: Jo seitsemäs poliisi hyllytetty mustan miehen kuolemaan johtaneen pahoinpitelyn jälkeen Yhdysvalloissa
-
05:40
Saksa lupaa Brasilialle miljoonia ympäristönsuojeluun – "Brasilia on Maan keuhkot – meidän täytyy auttaa sitä"
-
05:33
Venäjä rikkoi valtiosopimusta ja poisti suomalaisen sotamuistomerkin – tältä näytti Koiviston sankarihauta
-
05:28
Yhdysvaltain presidentti Biden ei kannata F-16-hävittäjien toimittamista Ukrainalle
-
22:13
Turkin peli herättää kysymyksiä Suomenlahden molemmin puolin: "Lillumme keskellä myrkyllistä lientä"
-
21:57
NHL-sopimus puretaan – SM-liigassa viime keväänä dominoineelle Anton Levtchille näytettiin ovea
-
21:38
Risto E.J. Penttilä: Tässä tapauksessa Suomi voisi mennä Natoon ilman Ruotsia
-
21:32
Suomeen jälleen hiihdon MM-mitali!
-
21:23
Tällaisia haasteita sotaa pakenevat ukrainalaiset kohtaavat Suomessa: englantia puhuvalle Natalialle sanottiin toistuvasti ei
-
21:04
Näin Ensitreffit-parin Jannen ja Einon suhteelle kävi syöpätulosten tultua: "Siinä vaiheessa viimeistään kävi ilmi"
-
20:52
HS: Roman Rotenbergiä epäillään rikoksesta
-
20:39
Yli kaksi kolmasosaa Närpiön kasvihuoneista on suljettu – satoja työntekijöitä lomautettu: "Töitä otsalamppujen valossa"
-
20:36
Nyrkkeilyliiton mieli muuttui taas – kuohuttanutta Venäjä-kantaa sorvattiin jälleen uuteen uskoon
-
20:21
Näin skotlantilainen lottomiljönääri tuhlasi 45 miljoonaa euroa kahdeksassa vuodessa – kuolinpesä paljastaa törsäyskohteet
-
19:59
Valioliigassa sukeltava Everton teki valintansa – tässä on Frank Lampardin korvaaja
-
19:54
Pakistanin moskeijaräjähdyksen uhriluku kasvaa – ainakin 60 kuollut: "Lisää ruumiita tuodaan ulos"
-
19:15
Se on siinä! Musta aukko "söi" tähden – kuvat herkkuhetkestä julki: "Pyöritämme edelleen päitämme"
-
19:04
Ensitreffit-Janne kertoo vihdoin syöpätutkimusten tulokset: "Erikoinen kesä kaiken kaikkiaan"
-
19:02
Suomalaisten keittiöissä on oleellinen ongelma, joka voi vaikuttaa ruoan makuun: "Virhe on tapahtunut jo 70 vuotta sitten"
-
19:01
Erikoishaastattelu! Näin suosittu Tuplakääk-podcast sai alkunsa – Enni ja Kirsikka yrittivät ensin houkutella ystäviään mukaan: "Annoimme potkut"
-
Lataa lisää