Sardinian MM-rallissa eletään lauantaina jännittäviä hetkiä, kun kolme Toyota-kuskia, Elfyn Evans, Sami Pajari ja Oliver Solberg taistelevat maailmanmestaruudesta. MTV seuraa tässä artikkelissa päivän tapahtumia.
MAINOS
MM-ralli yksinoikeudella
MTV Katsomossa!Sardinian MM-ralli 1.–4.10.
Kaikki suorat ajolähetykset MTV Maxilla ja MTV Katsomossa kaudella 2026.
Sardinian MM-ralli, lauantain ohjelma:
Kokonaistilanne EK 7/17:
Kello 9.37: Ogier on viidessä kilometrissä nopein, mutta Solberg tulee myös kovaa.
Kello 9.34: Solberg käy kilkkaamassa mutkamerkintätaulut pois tieltä. Evans tulee maaliin ja on Katsutaa 20,7 sekuntia nopeampi. Pajari on kuitenkin vieläkin nopeampi.
Kello 9.30: Pajari on viidessä kilometrissä edellä Evansia. Suomalaisella on neljäntenä olevaan Ogieriin eroa vain 2,8 sekuntia. Jokainen pykälä ylemmäs on arvokas.
Kello 9.26: Pajari on pätkällä! Evans ajaa kymmeneen kilometriin nopeinta vauhtia. Katsuta on kiinni tässä kohtaa pohja-ajassa.
Kello 9.21: Sesks ei ole tyytyväinen omaan suoritukseensa. Hän on kuitenkin Sordoa 22,5 sekuntia nopeampi. Samalla MM-sarjan kärkinimi Evans on lähtenyt liikkeelle.
Kello 9.17: Tietä aurannut Sordo ajaa aikaan 15.02,3 eli olettavasti mennään kärkiajassa reilusti ohi. Sordo valitteli pätkän jälkeen, että on tuskissaan aiemmin sattuneen ulosajon seurauksena.
Kello 9.12: Sordo lähestyy maalia. Pätkällä ovat lisäksi Sesks ja Katsuta. Sesks on 15 kilometrin kohdalla 12 sekuntia nopeampi kuin Sordo.
Kello 9.05: Sordo on liikkeellä! Mittaa kahdeksannella erikoiskokeella on 24,14 kilometriä. Pöly toi omia haasteitaan perjantaina ja sama on edessä lauantainakin. Sen lisäksi matalalta paistava aurinko voi tehdä tepposiaan.
Kello 8.57: Perjantaina ulos ajanut Sordo lähtee ensimmäisenä liikkeelle. Evans on kuudentena ennen Pajaria ja Solberg on radalla yhdeksäntenä.
Kello 8.50: Kaikki mestariehdokkaat lähtevät lauantain ajopäivään erilaisilla rengaspaketeilla. Elfyn Evansilla on kuusi pehmeää rengasta, Sami Pajarilla viisi pehmeää rengasta ja Oliver Solbergillä puolestaan neljä pehmeää rengasta ja yksi kova. Ensimmäisen pätkän jälkeen on mahdollista vaihtaa renkaita.
Kello 8.35: Hyvää huomenta ja tervetuloa seurannan pariin! Lauantaina ajetaan perjantain tapaan kuusi erikoiskoetta. Kaksi ensimmäistä pätkää ovat kisaviikonlopun pisimmät erikoiskokeet. Tilanne on se, että Sami Pajarin pitää kiristää tahtia ja nousta pykäliä ylemmäs, jotta suomalainen voisi voittaa maailmanmestaruuden.
