Hyppää pääsisältöön
TuoreimmatLiigaSääRikosPolitiikkaAsian ytimessä.doc
Uutiset
KotimaaUlkomaatRikosPolitiikkaTalousMielipiteetSää
Urheilu
LiigaMM-ralliJääkiekon MM-kisatJääkiekkoF1JalkapalloYleisurheilu
Viihde
SeurapiiritTV-ohjelmatElokuvatKuninkaallisetMusiikkiSalatut elämät
Lifestyle
RuokaTerveys ja hyvinvointiSeksi ja parisuhdeAutotHoroskooppi
Makuja
ReseptitRuokauutiset
Videot
MTV Uutiset LiveUusimmat
Tv-opas
Muistilista
  • MTV UutisetKonepajankuja 7
    00510 Helsinki
  • Uutistoimituksen päivystys010 300 5400
  • Uutisvinkkiuutiset@mtv.fi
  • WhatsApp040 578 5504
Sisällöt
  • Tomi Einonen
    Vastaava päätoimittaja
  • Ilkka Ahtiainen
    Uutispäätoimittaja
  • Mona Haapsaari
    Julkaisupäällikkö
  • Teemu Niikko
    Toimituspäällikkö, urheilu
Liiketoiminta ja kehitys
  • Jaakko Hietanen
    Head of Digital Development
Muut palvelut
  • MTV Katsomo
  • Makuja
Asiakaspalvelu
  • MTV Uutiset -palaute
  • MTV Katsomon asiakaspalvelu
MTV Uutiset on sitoutunut noudattamaan Journalistin ohjeita
  • Julkisen sanan neuvosto (JSN)
  • Tietoa yhtiöstä
  • Avoimet työpaikat
  • Mainosta MTV:ssä
  • Tietosuojalauseke
  • Käyttöehdot
EtusivuVideotTuoreimmatLuetuimmatOdota

Venäjän joukoissa taistelee nuoria Putinin tavoitteiden uhreja – sotilasprofessori: "Eivät varmasti ole lähteneet sinne vapaaehtoisesti"

2:25Sotilasprofessori kertoo, millaisia sotilaita Venäjän joukoissa taistelee UkrainassaSotilasprofessori arvioi – tällaisista sotilaista Venäjän armeija Ukrainan sodassa koostuu
Julkaistu 28.02.2022 15:48
Toimittajan kuva
Aino Haili

aino.haili@mtv.fi

Maanpuolustuskorkeakoulun sotilasprofessori ja everstiluutnantti Marko Palokankaan mukaan Venäjän armeijan joukossa Ukrainaan hyökkäsi liuta nuoria miehiä, joista monet eivät edes tiedä, missä ja miksi he ovat osana konfliktia. 

Ukrainan sodan tilanne tiivistetysti:

  • Ukraina ja Venäjä aikovat neuvotella Valko-Venäjän ja Ukrainan rajalla
  • EU sulkee ilmatilansa kaikilta venäläisiltä lentokoneilta
  • Venäjä aloitti laajamittaisen hyökkäyksen Ukrainaan torstaina
  • Satelliittikuvien mukaan Kiovaa on maanantaiaamuna lähestymässä noin viiden kilometrin mittainen venäläinen sotilaskolonna.

Palokangas kertoo MTV Uutiset Liven haastattelussa nähneensä itse monia ukrainalaisten suorittamia venäläisten sotavankien haastatteluita tai kuulusteluita. Palokankaan mukaan monissa niistä toistuu sama asetelma. 

– Vangiksi jäänyt tai antautunut venäläissotilas on nuori, vähän reilu parikymppinen mies, joka on jäänyt varusmiespalveluksensa jälkeen muutaman vuoden sitoumuksen palvelukseen, eli on niin sanottu sopimussotilas.

– Osa heistä ei tiedä strategista kuvaa, miksi täällä olemme, mitä olemme täällä tekemässä, muuta kuin se Kremlin narratiivi, että tämä on rauhanturvaamisoperaatio, jolla pyritään vapauttamaan Ukraina ja varsinkin nämä kansantasavallat tältä kansanmurhalta, niin kuin (Vladimir) Putin sanoo, Palokangas arvioi.

Sotilasprofessorin mukaan yksilöt ovat joutuneet tilanteessa suurvaltapolitiikan sekä Venäjän presidentti Vladimir Putinin tavoitteiden uhreiksi. 

– Nämä yksittäissotilaat eivät varmasti ole tehneet päätöstä lähteä sinne vapaaehtoisesti, vaan se kuuluu siihen heidän sopimukseen. 

Palokangas kertoo, että venäläisjoukkojen komentajat sekä perusyksiköiden päälliköt ovat todennäköisesti sotakokemusta omaavia sotilaita, jotka tietävät miten taistelut kulkevat ja ymmärtävät sotaan liittyvät perustekijät. 

– Miehistötasolla sitä kokemusta ei välttämättä ole, ja vaikka joukon komentajat tai johtaja olisi sotakokemusta omaava, niin se ei tee siitä koko joukosta sotakokemusta omaavaa, vain ainoastaan siitä johdosta. 

Ukrainan armeijan puolustuskyky sekä tahto puolustautua ovat Palokankaan mukaan kovalla tasolla. Hänen mukaansa puolustuskyvyn toteutuminen käytännössä on myös paljon kiinni nimenomaan tahdosta. 

Palokankaan mukaan Ukraina on varautunut taistelemaan ase- sekä puolustusvoimiensa kautta. 

– Se on ihan selvästi ollut nähtävissä ja näyttäytynyt myöskin käytännössä tässä operaation neljänä ensimmäisenä päivänä. Se, kuinka kauan se tahto, kyky ja voima sekä joukkomäärät riittävät siihen, sen näyttää vain aika, sitä on hyvin vaikeaa tässä vaiheessa ennakoida. 

Lue myös: Ukrainan armeija: Venäjä on hidastanut hyökkäystään – uusia syytöksiä ohjusiskuista asuinrakennuksiin

MTV Uutiset seuraa Ukrainan sotaa – tässä tuoreimmat tiedot

Lisää aiheesta:

Ukrainassa kohtaavat nyt täysin erilaiset asevoimat kuin vuosi sitten – miltä näyttää sodan tulevaisuus?Putin käskee satojatuhansia sotaan, uudet joukot epäilyttävät: "Jos niitä nyt joukoiksi voi sanoa – huonoilla taistelijoilla on vaikea menestyä"Miksi Venäjä ei ole saavuttanut selkeitä voittoja pian kolme kuukautta kestäneessä sodassa? Sotilasprofessorilta yksinkertainen vastaus Tällainen on sotilasprofessorin arvio, kuinka Venäjä aikoo vallata Kiovan: "En usko siihen, että sinne on lähdetty leikkimään’"Ydinasevalmiuden nostamisesta aseen käyttöön on vielä pitkä matka: "En olisi siitä huolissaan, että yksi ihminen painaa nappia"Venäjän ja Valko-Venäjän sotaharjoitus alkaa ilman kansainvälisiä tarkkailijoita – näin Venäjä perustelee
Ukrainan sotaUkrainaVenäjäUlkomaat

Tuoreimmat aiheesta

Ukrainan sota
  • 12:29
    Yhdysvallat

    Ukrainan ja USA:n neuvottelut: Ei läpimurtoa

  • 05:47
    Itsenäisyyspäivä

    Sotilaskotisisar Mirjam Moloselta suorat sanat Putinista: "Eihän se herra pysty olemaan ilman sotaa"

  • Eilen21:21
    Tshernobyl

    IAEA: Tshernobylin vaurioitunut suojakuori ei estä enää säteilyä

  • Eilen18:51
    Volodymyr Zelenskyi

    Zelenskyi: Neuvottelut rauhasta jatkuvat, seuraavista askelista USA:n kanssa sovittu

  • Eilen18:38
    Itsenäisyyspäivä

    Stubb huomasi kesken saunomisen puhelimen soineen – Zelenskyihän se siellä: Myös Lukashenka onnitteli Suomea