Hyppää pääsisältöön
TuoreimmatLiigaSääRikosPolitiikkaAsian ytimessä.doc
Uutiset
KotimaaUlkomaatRikosPolitiikkaTalousMielipiteetSää
Urheilu
LiigaMM-ralliJääkiekon MM-kisatJääkiekkoF1JalkapalloYleisurheilu
Viihde
SeurapiiritTV-ohjelmatElokuvatKuninkaallisetMusiikkiSalatut elämät
Lifestyle
RuokaTerveys ja hyvinvointiSeksi ja parisuhdeAutotHoroskooppi
Makuja
ReseptitRuokauutiset
Videot
MTV Uutiset LiveUusimmat
Tv-opas
Muistilista
  • MTV UutisetKonepajankuja 7
    00510 Helsinki
  • Uutistoimituksen päivystys010 300 5400
  • Uutisvinkkiuutiset@mtv.fi
  • WhatsApp040 578 5504
Sisällöt
  • Tomi Einonen
    Vastaava päätoimittaja
  • Ilkka Ahtiainen
    Uutispäätoimittaja
  • Mona Haapsaari
    Toimituspäällikkö
  • Teemu Niikko
    Toimituspäällikkö, urheilu
Liiketoiminta
  • Iina Eloranta
    VP, Channels and Digital Consumption
SuomiAreena
  • Jeremias Kontio
    Vastaava tuottaja
Muut palvelut
  • MTV Katsomo
  • SuomiAreena
Asiakaspalvelu
  • MTV Uutiset -palaute
  • MTV Katsomon asiakaspalvelu
  • Tietoa yhtiöstä
  • Avoimet työpaikat
  • Mainosta MTV:ssä
  • Tietosuojalauseke
  • Käyttöehdot
EtusivuVideotTuoreimmatLuetuimmatOdota

Uusia ravintolarajoituksia voimaan huomenna Uudellamaalla ja Etelä-Pohjanmaalla – MaRa kantelee oikeuskanslerille

1:02Näin testaat koronapassia älypuhelimellasi 60 sekunnissaKatso videolta: Näin aktivoit koronapassin puhelimeesi ja testaat sen toimivuutta.
Julkaistu 21.10.2021 13:56(Päivitetty 21.10.2021 14:24)
Toimittajan kuva

Juulia Jaulimo

juulia.jaulimo@mtv.fi

Etelä-Pohjanmaalla ja koko Uudellamaalla otetaan käyttöön leviämisvaiheen rajoitukset ravintoloille huomisesta alkaen, tiedottaa sosiaali- ja terveysministeriö.

Leviämisvaiheen rajoitukset ovat siis voimassa Varsinais-Suomen, Satakunnan, Päijät-Hämeen, Pohjanmaan, Keski-Pohjanmaan ja koko Uudenmaan maakunnassa huomisesta alkaen. 

Leviämisvaiheen rajoitukset ovat olleet aiemmin käytössä Uudellamaalla ainoastaan Helsingissä, Espoossa, Kauniaisissa ja Vantaalla. 

Leviämisvaiheen rajoitukset tarkoittavat, että anniskelu on sallittu 07–24 ja ravitsemisliikkeet saavat olla avoinna klo 05–01.

Baareissa ja yökerhoissa käytössä on vaan puolet asiakaspaikoista. Muissa ravintoloissa sisätiloissa on käytössä 75 prosenttia asiakaspaikoista. 

Asiakkailla tulee olla sisätiloissa oma istumapaikka. 

Matkailu- ja ravintola-alan etujärjestö MaRa kertoo aikovansa kannella oikeuskanslerille valtioneuvoston päätöksen lainmukaisuuden selvittämiseksi.

– Ravintolat voivat päästä rajoituksista eroon koronapassia vaatimalla. Sen käyttöönotto altistaa kuitenkin yrittäjät ja työntekijät vihapuheelle, uhkauksille ja liiketoiminnan vahingoittamisyrityksille, MaRa kirjoittaa tiedotteessaan.

Lue myös: 

Presidentti Niinistö IS:lle: "Rokottamattomat ovat tehneet itse itsestään panttivankeja"

MTV Uutisten kysely: Viisi prosenttia suomalaisista ei aio ottaa koronarokotetta – näin he jakautuvat eri puolueisiin ja tässä ovat syyt

Lisää aiheesta:

Mara suosittelee koronapassin käyttöönoton laajentamista joulusesongin alla – suositus voimassa toistaiseksiRavintola-alan rajoitukset jatkuvat ainakin marraskuun puoleenväliin, ala raivoissaan: " Valtioneuvosto käyttää yrittäjiä välineenä painostaa kansalaiset ottamaan koronarokote"Krista Kiuru Ylellä: Ravintolarajoitukset tiukentumassa kolmella alueella ensi viikollaKaksi maakuntaa koronaepidemian perustasolle – Marinilta ja Kiurulta penätään vastauksia: "Miksi rajoitusten poistaminen on näin takkuista?"Ravintolarajoitukset höllentyvät Pirkanmaalla ja Kymenlaaksossa – näin pitkään anniskelu saa jatkua huomisesta alkaenRavintolarajoitukset muuttuvat useilla alueilla perjantaista lähtien – tällainen on uusi välitaso
KoronarajoituksetKoronapassiKoronavirusKoronatilanneKotimaa

Tuoreimmat aiheesta

Koronarajoitukset
  • 28.8.21:04
    Saksa

    Uusnatsi muutti sukupuolistatusta saatuaan tuomion Saksassa – päässee nyt naisten vankilaan

  • 22.3.08:30
    Talous

    Suomen Yrittäjät vaatii jälkiselvitystä korona-ajasta kovin sanoin – "Ei hyvää hallintoa"

  • 16.3.22:38
    Koronarokotus

    Poikkeusolojen alkamisesta viisi vuotta – Näin THL:n asiantuntijat muistelevat korona-aikaa

  • 27.10.202416:41
    Perussuomalaiset

    PS:n kansanedustaja raivostui "räteistä lasten naamalla" tv:ssä – kyseessä oli uusinta korona-ajalta

  • 23.09.202420:34
    Ähtärin pandat

    Ähtärin jättiläispandat palautetaan Kiinaan – eläinpuisto isoissa talousvaikeuksissa