Hyppää pääsisältöön
TuoreimmatLiigaSääRikosPolitiikkaAsian ytimessä.doc
Uutiset
KotimaaUlkomaatRikosPolitiikkaTalousMielipiteetSää
Urheilu
LiigaMM-ralliJääkiekon MM-kisatJääkiekkoF1JalkapalloYleisurheilu
Viihde
SeurapiiritTV-ohjelmatElokuvatKuninkaallisetMusiikkiSalatut elämät
Lifestyle
RuokaTerveys ja hyvinvointiSeksi ja parisuhdeAutotHoroskooppi
Makuja
ReseptitRuokauutiset
Videot
MTV Uutiset LiveUusimmat
Muistilista
  • MTV UutisetKonepajankuja 7
    00510 Helsinki
  • Uutistoimituksen päivystys010 300 5400
  • Uutisvinkkiuutiset@mtv.fi
  • WhatsApp040 578 5504
Sisällöt
  • Tomi Einonen
    Vastaava päätoimittaja
  • Ilkka Ahtiainen
    Uutispäätoimittaja
  • Mona Haapsaari
    Toimituspäällikkö
  • Teemu Niikko
    Toimituspäällikkö, urheilu
Liiketoiminta
  • Iina Eloranta
    VP, Channels and Digital Consumption
SuomiAreena
  • Jeremias Kontio
    Vastaava tuottaja
Muut palvelut
  • MTV Katsomo
  • SuomiAreena
Asiakaspalvelu
  • MTV Uutiset -palaute
  • MTV Katsomon asiakaspalvelu
  • Tietoa yhtiöstä
  • Avoimet työpaikat
  • Mainosta MTV:ssä
  • Tietosuojalauseke
  • Käyttöehdot
EtusivuVideotTuoreimmatLuetuimmatOdota

Uusi talvimyräkkä tuo runsaasti lisälunta ja varoitukset vaarallisesta ajokelistä, jäästä ja sähkökatkoista

Auto lumen peitossa Eiranrannassa Valtteri-myräkän lumisateessa Helsingissä 29. tammikuuta 2022.
Auto lumen peitossa Eiranrannassa Valtteri-myräkän lumisateessa Helsingissä 29. tammikuuta 2022.Lehtikuva
Julkaistu 03.02.2022 21:14
Toimittajan kuva
Kati Hyttinen

kati.hyttinen@mtv.fi

Suomen säässä tapahtuu huomenna erittäin voimakas käänne, kun uusi lumipyry valtaa maan lännestä alkaen.

Valtteri-myrskyn lumet on saatu etelässä hädin tuskin auratuksi, kun uusi lumimyräkkä tuo jo runsaasti lisää valkeaa maahan. Tällä kertaa lunta tulee koko Suomeen.

– Lumisade alkaa aamulla lännessä ja illalla sataa niin lännessä kuin pohjoisessakin. Lauantaina sade on enemmän Itä-Suomen asiaa, MTV Uutisten meteorologi Pekka Pouta tiivistää.

Sade alkaa länsirannikolle huomenna aamuruuhkan aikoihin.

– Aamuruuhkaan tosiin vaikuttaa enemmän kuuraliukkaus, jonka tuo mukanaan lauhemman ilman virtaus. Lumisade voimistuu lännessä päivän mittaan.

Suurin osa todella voimakkaista sateista liikkuu Poudan mukaan huomenna Länsi-Suomea pitkin kohti Lappia. Lunta kertyy eniten Meri-Lapin seutuville, yhteensä 30 senttiä. 

– Tuon rintaman seutuvilla ovat myös kovimmat tuulet. Hetken aikaa tuuli puhaltaa huomenna merillä jopa myrskylukemissa. Sisämaassa tulee kovia puuskia. 

Idässä iltapäivä on huomenna vielä poutainen ja osittain aurinkoinenkin.

Lue myös: Junaliikennettä supistetaan huomenna lumimyräkän takia – haasteita luvassa vaihteille, asemalaiturien lumenpoistolle ja junakalustolle

Ilta tuo sateet pääkaupunkiseudulle

Pääkaupunkiseudulle lumipyry ehtii huomisillaksi, ja kovin sade ajoittuu lauantain vastaiseen yöhön.

– Lauantaiaamuna kunnon pyry on etelärannikon päällä. Länsirannikoilla sade on tuolloin taukoamassa. Lounais-Suomen rannikkovyöhyke saa taas sateen niin märkänä, että lumipeitettä ei tuolle alueelle paljon kerry.

Itä-Suomessa sataa lunta vielä lauantaina iltapäivällä.

Lue lisää: Perjantaina rysähtää jälleen: Toistuuko Valtteri-myrskyn lumipyry? "Ennusteessa jopa 40 senttiä"

Ensi viikolla saadaan lisää lunta

Huomenna alkanut sadealue väistyy Poudan mukaan koko maasta viimeistään sunnuntaina – mutta lisää on tulossa. Seuraava sadealue, joka tulee sekin lännen kautta, on tosin edeltäjiään heikompi.

– Se tuo lunta vain viitisen senttiä, ja sen ajoitus on vielä epävarma.

Varoituksia maalle ja merille

Huomenna alkava talvimyräkkä tuo säävaroituksia niin maalle kuin merellekin, kertoo Ilmatieteen laitos. 

Ajokeli muuttuu monin paikoin erittäin huonoksi sakean pyryn ja pöllyävän lumen vuoksi. Pohjanmaalta Lapin lounaisosaan lumi myös kinostuu tehokkaasti.

Huomenna varoituksia ei ole annettu vain Pohjois-Karjalan ja Savon neljään maakuntiin, Kainuuseen eikä Kymenlaaksoon.

Muualla Ilmatieteen laitos varoittaa huonosta tai erittäin huonosta ajokelistä. 

Erityisen varoen on syytä kaasutella maanteillä rannikolla Uudeltamaalta Pohjanmaan maakuntaan asti sekä Meri-Lapin paikkeilla.

Huomenna sää on huono tai erittäin huono myös kaikilla Suomen merialueilla. Tuulivaroitusten lisäksi on annettu jäätämisvaroituksia sekä varoituksia aallokon korkeudesta. 

0:30Saara-lehmää ei Valtteri-myrsky hetkauttanut – katso millaisessa kinoksessa se märehti seuraavana aamunaKatso myös: Saara-lehmää ei Valtteri-myrsky hetkauttanut – katso millaisessa kinoksessa se märehti seuraavana aamuna

Lisää tykkylunta, sähkökatkoja tiedossa

Lauantaina ajokelivaroitus laajenee koko Manner-Suomeen. Erittäin huonoa liikennesäätä on odotettavissa Etelä-Suomeen, Pohjois-Pohjanmaalle ja Lapin eteläosaan.

Lauantaina päivällä sää kuitenkin poutaantuu vähitellen lännestä alkaen.

Kaikilla merialueilla on syytä varautua lauantainakin navakkaan tuuleen.

Kehnoa liikennesäätä periytyy myös sunnuntaille. Sille päivälle Ilmatieteen laitos on antanut ajokelivaroituksen linjalle Keski-Pohjanmaa–Pohjois-Karjala sekä maakuntiin niistä etelään.

Maan lounaisosassa puihin kertyvä lumikuorma voi aiheuttaa viikonloppuna vahinkoja. Sähkökatkoja on Ilmatieteen laitoksen mukaan odotettavissa alueilla, joilla sähköverkko ei ole maakaapeloitu. Tykkylumen paino on jo lähtötilanteessa paikoin lähellä vahinkokynnystä. 

Lisää aiheesta:

Etelä-Suomi hautautuu huomenna paksuun lumihuntuun – lunta pyryttää jopa 20 senttiä navakan tuulen keraLumi-inferno jatkuu! Tänään tullut paikoin jo yhtä paljon lunta kuin Valtteri-myräkässäTalven rajuin lumimyräkkä ottaa vauhtia Islannissa – Valtteri tuo Suomeen voimakkaita tuulia ja lumipyryä, sähkökatkot mahdollisia"Talvi näyttää kyntensä" – Lounais-Suomea varoitetaan sähkökatkoista, Helsingissä kehotetaan jättämään auto kotiinMihin Suomi katosi? Ruotsista saapuva valtava sadelautta peittää maan sääkartoilla – Pekka Pouta: "Tämä on todellakin kunnon talvimyrsky"”Kannattaa keitellä kahvit termariin jo tänään” – meteorologit varoittavat lumituiskusta, joka katkoo sähköjä ja tekee ajokelistä surkean
SääLumiTalviLiikenneMyrskytPekka PoutaKotimaa

Tuoreimmat aiheesta

Sää
  • 11:27
    Syksy

    Nyt sataa! Näin sadealueet vyöryvät Suomen yli: "Ukkostenkin mahdollisuus kasvamassa"

  • 11:00
    Syksy

    Onko syksyn odotetuin luonnonilmiö uhattuna? Meteorologi Jenna Salminen: "Se voi jopa pahentaa tilannetta"

  • 11:00
    Ilmastonmuutos

    Atlantin merivirta vaarassa romahtaa – Pekka Pouta kertoo hirvittävistä seurauksista

  • Eilen11:49
    Syksy

    Liisa Rintaniemi alkavasta viikosta: "Veden määrä on jotain aivan poikkeuksellista"

  • 13.9.17:20
    Talvi

    Karmea ennuste talvesta: "Suurin poikkeama Suomessa"