Hyppää pääsisältöön
TuoreimmatLiigaSääRikosPolitiikkaAsian ytimessä.doc
Uutiset
KotimaaUlkomaatRikosPolitiikkaTalousMielipiteetSää
Urheilu
LiigaMM-ralliJääkiekon MM-kisatJääkiekkoF1JalkapalloYleisurheilu
Viihde
SeurapiiritTV-ohjelmatElokuvatKuninkaallisetMusiikkiSalatut elämät
Lifestyle
RuokaTerveys ja hyvinvointiSeksi ja parisuhdeAutotHoroskooppi
Makuja
ReseptitRuokauutiset
Videot
MTV Uutiset LiveUusimmat
Muistilista
  • MTV UutisetKonepajankuja 7
    00510 Helsinki
  • Uutistoimituksen päivystys010 300 5400
  • Uutisvinkkiuutiset@mtv.fi
  • WhatsApp040 578 5504
Sisällöt
  • Tomi Einonen
    Vastaava päätoimittaja
  • Ilkka Ahtiainen
    Uutispäätoimittaja
  • Mona Haapsaari
    Toimituspäällikkö
  • Teemu Niikko
    Toimituspäällikkö, urheilu
Liiketoiminta
  • Iina Eloranta
    VP, Channels and Digital Consumption
SuomiAreena
  • Jeremias Kontio
    Vastaava tuottaja
Muut palvelut
  • MTV Katsomo
  • SuomiAreena
Asiakaspalvelu
  • MTV Uutiset -palaute
  • MTV Katsomon asiakaspalvelu
  • Tietoa yhtiöstä
  • Avoimet työpaikat
  • Mainosta MTV:ssä
  • Tietosuojalauseke
  • Käyttöehdot
EtusivuVideotTuoreimmatLuetuimmatOdota

Junaliikennettä supistetaan huomenna lumimyräkän takia – haasteita luvassa vaihteille, asemalaiturien lumenpoistolle ja junakalustolle

5:06Toistuuko Valtteri-myrsky? Luvassa jopa useampi kymmenen senttiä uutta luntaToistuuko Valtteri-myrsky? Huomenna luvassa jopa useampi kymmenen senttiä uutta lunta
Julkaistu 03.02.2022 18:59(Päivitetty 03.02.2022 19:22)

MTV UUTISET - STT

Junaliikennettä supistetaan Etelä-Suomessa huomenna sakeaa lumisadetta tuovan myräkän takia. Pääkaupunkiseudun lähijunaliikennettä ajetaan harvennetuin vuorovälein kello 15 alkaen, päättivät Fintraffic, Väylävirasto, HSL ja VR.

Satanut lumi ja pakkanen voivat rautatietoimijoisen mukaan aiheuttaa haasteita vaihteille, asemalaiturien lumenpoistolle sekä junakalustolle.

Lue myös: Perjantaina rysähtää jälleen: Toistuuko Valtteri-myrskyn lumipyry? "Ennusteessa jopa 40 senttiä"

Käytännössä supistus tarkoittaa sitä, että kaikki A-junat ja K-junat ajetaan 20 minuutin vuorovälein. Muut lähiliikenteen junat ajavat normaaleilla vuoroväleillä. Myöskään kauko- ja tavarajunien huomista liikennettä ei ennakolta vähennetä.

Varoituksia maalle ja merille

Suomeen huomenna iskevä uusi talvimyräkkä tuo säävaroitukset niin maalle kuin merellekin, kertoo Ilmatieteen laitos. 

Lumisadealue kylvää runsaasti lunta eri puolille maata etenkin huomisillan ja lauantain alkupuoliskon aikana.

Ajokeli muuttuu monin paikoin erittäin huonoksi sakean pyryn ja pöllyävän lumen vuoksi. Alueella Pohjanmaalta Lapin lounaisosaan lumi myös kinostuu tehokkaasti.

– Etelä- ja länsirannikon maakunnissa lunta kertyy 10–20 senttiä, etelärannikon tuntumassa paikoin 25 senttiä. Lapin lounaisosiin ja osaan Pohjois-Pohjanmaata lunta saadaan 15–25 senttiä, paikoitellen 30 senttiä, meteorologi Paavo Korpela arvioi tiedotteessa.

Myrsky etenee niin, että vielä huomenna osassa itäistä Suomea ajellaan normaalissa talvikelissä. Varoituksia ei ole sille päivälle annettu Karjalan ja Savon neljään maakuntaan, Kainuuseen eikä Kymenlaaksoon.

Muualla maassa Ilmatieteen laitos varoittaa huomenna huonosta tai erittäin huonosta ajokelistä. Erityisen varoen on syytä kaasutella maanteillä rannikolla Uudeltamaalta Pohjanmaan maakuntaan asti sekä Meri-Lapin paikkeilla.

Huomenna sää on huono tai erittäin huono myös kaikilla Suomen merialueilla. Tuulivaroitusten lisäksi on annettu jäätämisvaroituksia sekä varoituksia aallokon korkeudesta. 

0:30Saara-lehmää ei Valtteri-myrsky hetkauttanut – katso millaisessa kinoksessa se märehti seuraavana aamunaKatso, millaisessa kinoksessa Saara märehti Valtteri-myrskyn jälkeen!

Lisää tykkylunta, sähkökatkoja tiedossa

Ylihuomenna lauantaina ajokelivaroitus laajenee koko Manner-Suomeen. Erittäin huonoa liikennesäätä on odotettavissa Etelä-Suomeen, Pohjois-Pohjanmaalle ja Lapin eteläosaan.

Lauantaina päivällä sää kuitenkin poutaantuu vähitellen lännestä alkaen.

Kaikilla merialueilla on syytä varautua lauantainakin navakkaan tuuleen.

Kehnoa liikennesäätä periytyy myös sunnuntaille. Sille päivälle Ilmatieteen laitos on antanut ajokelivaroituksen linjalle Keski-Pohjanmaa–Pohjois-Karjala sekä maakuntiin niistä etelään.

Maan lounaisosassa puihin kertyvä lumikuorma voi aiheuttaa viikonloppuna vahinkoja. Sähkökatkoja on Ilmatieteen laitoksen mukaan odotettavissa alueilla, joilla sähköverkko ei ole maakaapeloitu. Tykkylumen paino on jo lähtötilanteessa paikoin lähellä vahinkokynnystä.

Lisää aiheesta:

Nyt lumi tuiskuaa: Hanget paksuuntuvat paikoitellen jopa 20 senttiä!Etelän lumisaderintama peruu joukkoliikennettä ja voi sotkea lentoja: Lumentulo leviämässä huomenna Tampereen korkeudelleUusi talvimyräkkä tuo runsaasti lisälunta ja varoitukset vaarallisesta ajokelistä, jäästä ja sähkökatkoistaTarkkuutta liikenteeseen! Linja-auto ajautui ojaan huonon ajokelin vuoksi, yksi sairaalaan"Talvi näyttää kyntensä" – Lounais-Suomea varoitetaan sähkökatkoista, Helsingissä kehotetaan jättämään auto kotiinMTV Uutiset seuraa myräkän lähestymistä: Osa lähijunista jätetään ajamatta, kymmeniä lentoja peruttu – sähköyhtiöt korotetussa valmiudessa
JunatVRSääLumiTalviHSLKotimaa

Tuoreimmat aiheesta

Junat
  • 8.9.11:12
    Liikenne

    Junaliikenne poikki Jyväskylän ja Jämsän välillä

  • 7.9.20:21
    Junaonnettomuudet

    Kaksi tavarajunaa suistunut raiteilta Ruotsissa – toinen ammuslastissa

  • 5.9.06:06
    VR

    Savuttavat veturit ihmetyttävät: "Luulin metsäpaloksi"

  • 4.9.14:55
    Espoo

    Ihminen kiipesi rautatietolppaan Espoossa – junaliikenteessä myöhästymisiä

  • 3.9.14:45
    Kunnat

    Turun tunnin junan rahoituksesta alustava kuntasopu