Ukrainalainen Lesia Tsurenko ylsi 34-vuotiaana uransa parhaaseen saavutukseen Ranskan avoimissa, kun hän eteni neljännelle kierrokselle, eli 16 parhaan pelaajan joukkoon saakka. Reilu vuosi sitten Tsurenko suunnitteli jo uransa lopettamista.
Lesia Tsurenkon pelit Ranskan avoimissa päättyivät maanantaina puolivälieräottelussa, kun hän joutui luovuttamaan maailmanlistan ykköstä Iga Swiatekia vastaan avauserässä tilanteessa 5–1. Ottelun jälkeen Tsurenko kertoi kärsineensä turnauksen aikana virustaudista, joka vei lopulta voimat.
LUE MYÖS: Venäläispelaajalta paljon puhuva ele ukrainalaisvastustajalle
Epäonnisesta lopusta huolimatta turnaus oli ukrainalaiselle suuri menestys. Tsurenko, 34, on yltänyt Ranskassa neljännelle kierrokselle vain kerran aiemmin vuonna 2018.
Reilu vuosi sitten Tsurenko oli jo valmis jättämään tenniksen. Venäjän 24. helmikuuta aloittama hyökkäyssota Ukrainassa sai Tsurenkon miettimään asioiden tärkeysjärjestystä.
– Kun konflikti alkoi, ajattelin jättäväni tenniksen ja meneväni vapaahetoiseksi kotimaahani auttamaan kaikessa, missä apua tarvitaan, Tsurenko sanoi Tennis World USA -sivuston mukaan.

