Hyppää pääsisältöön
TuoreimmatLiigaSääRikosPolitiikkaAsian ytimessä.doc
Uutiset
KotimaaUlkomaatRikosPolitiikkaTalousMielipiteetSää
Urheilu
LiigaMM-ralliJääkiekon MM-kisatJääkiekkoF1JalkapalloYleisurheilu
Viihde
SeurapiiritTV-ohjelmatElokuvatKuninkaallisetMusiikkiSalatut elämät
Lifestyle
RuokaTerveys ja hyvinvointiSeksi ja parisuhdeAutotHoroskooppi
Makuja
ReseptitRuokauutiset
Videot
MTV Uutiset LiveUusimmat
Tv-opas
Muistilista
  • MTV UutisetKonepajankuja 7
    00510 Helsinki
  • Uutistoimituksen päivystys010 300 5400
  • Uutisvinkkiuutiset@mtv.fi
  • WhatsApp040 578 5504
Sisällöt
  • Tomi Einonen
    Vastaava päätoimittaja
  • Ilkka Ahtiainen
    Uutispäätoimittaja
  • Mona Haapsaari
    Toimituspäällikkö
  • Teemu Niikko
    Toimituspäällikkö, urheilu
Liiketoiminta
  • Iina Eloranta
    VP, Channels and Digital Consumption
SuomiAreena
  • Jeremias Kontio
    Vastaava tuottaja
Muut palvelut
  • MTV Katsomo
  • SuomiAreena
Asiakaspalvelu
  • MTV Uutiset -palaute
  • MTV Katsomon asiakaspalvelu
  • Tietoa yhtiöstä
  • Avoimet työpaikat
  • Mainosta MTV:ssä
  • Tietosuojalauseke
  • Käyttöehdot
EtusivuVideotTuoreimmatLuetuimmatOdota

Tuukka Raskin seurapomo kommentoi suomalaisvahdin jättiuutisen taustoja – "Koskaan ei voi tietää, seuraako tällaisia päätöksiä ketjureaktio"

2020 NHLI
Julkaistu 15.08.2020 19:52
Toimittajan kuva
Anssi Shemeikka

anssi.shemeikka@mtv.fi

anssishemeikka

Boston Bruins julkaisi lauantaina yllätysuutisen, kun seura tiedotti ykkösmaalivahtinsa Tuukka Raskin päätöksestä jättää joukkue kesken NHL:n pudotuspelien. Bruinsin GM Don Sweeney ilmaisi tukensa Raskin päätökselle poistua koronakuplasta perhesyiden vuoksi.

Raskilla on kolme tytärtä, joista nuorin syntyi huhtikuussa.

– Ymmärrämme täysin, mistä Tuukka on tulossa. Ollakseni rehellinen, en pidä hänen päätöstään lainkaan suurena yllätyksenä. Olemme saaneet tietoa ennen sen julkistamista, ja päätös on ollut Tuukalle vaikea. Boston Bruins tukee täysin Raskin päätöksen syytä, Sweeney kommentoi NHL:n verkkosivuilla.

Sweeney alleviivasi, että Raskin perhe on turvassa ja voi hyvin, mutta maalivahdin mukaan sekä hänen että perheen kannalta on parempi palata kotiin.

– Hänen perheensä on onneksi turvassa ja terveenä, mutta vastasyntyneen ja kahden tytön isänä hän koki tarvetta olla juuri nyt heidän luonaan. Pudotuspelien aikatauluihin ei voi vaikuttaa.

– Arvostan suuresti Tuukan yritystä pysyä lujana tämän keskellä ja lähteä joukkueen mukaan, koska tätä (pelaamista) hän rakastaa. Tärkeysjärjestys on kuitenkin nyt kunnossa ja hänen täytyi toimia näin, Sweeney tähdensi.

LUE MYÖS: Tuukka Rask puhui suunsa puhtaaksi NHL-pudotuspeleistä – "Se on pitkästyttävää"

Seurapomo myönsi olevansa epävarma, voiko Raskin päätöksellä olla vaikutuksia muihin Bruinsin pukukopissa, mutta vakuutti suomalaisen aseman olevan ensi kauden joukkueessa turvattu.

– Koskaan ei voi tietää, seuraako tällaisia päätöksiä ketjureaktio. Jokaisen yksilöllinen tilanne käsitellään sellaisenaan. Yritämme kommunikoida pelaajien kanssa parhaamme mukaan, jos kotona on haasteita, joiden ratkaisemisessa voisimme kenties auttaa.

– Hän (Rask) on sama maalivahti, joka eteni Stanley Cupin seitsemänteen finaaliin viime vuonna. Hän tulee myös olemaan sama pelaaja, kun aloitamme ensi kauden. Tällä hetkellä joukkue ja Rask eivät kuitenkaan ole yhdessä, Sweeney päätti.

Boston pelaa lauantai-iltana pudotuspelien avauskierroksen kolmannessa ottelussa Carolina Hurricanesia vastaan. Joukkueen maalinsuulla torjuu 35-vuotias Jaroslav Halak. 

Lisää aiheesta:

Tuukka Rask latasi selkeäsanaisen viestin jatkosuunnitelmista NHL:ssäNähdäänkö Tuukka Rask sittenkin vielä pudotuspeleissä? Päävalmentajalta yllättävä lausuntoSebastian Aho yllättyi Tuukka Raskin ratkaisusta – "Näyttivät antavan täyden tuen sille"Kiekkotoimittaja ryöpyttää kuplasta poistunutta Tuukka Raskia – "Ei ollut ensimmäinen kerta"Boston-luotsi kommentoi Tuukka Raskin poisjääntiä: "Tiedän, että se kuulostaa kylmältä, mutta..."Sivuun jääneen Tuukka Raskin tilaan lisävalotusta – "Me kaipaamme häntä, hän on veljemme"
NHLNHL:n suomalaisetTuukka RaskJääkiekkoUrheilu

Tuoreimmat aiheesta

NHL
  • 07:58
    Jääkiekko

    Bobby Orr jäi kakkoseksi! 18-vuotias tähtilupaus kaappasi NHL-ennätyksen

  • Eilen20:09
    Pittsburgh Penguins

    Törkeä temppu: Jevgeni Malkinille maksimisakko

  • Eilen16:27
    Winnipeg Jets

    Brad Lambert niittasi NHL-uransa ensimmäisen maalin: "Uskomatonta"

  • Eilen08:51
    Jääkiekko

    Pelottava tilanne NHL:ssä – pelaaja jäältä suoraan sairaalaan

  • Eilen07:59
    Aleksandr Ovetshkin

    Ukko-Pekka Luukkonen nollasi Aleksandr Ovetshkinin ja onnistui hurjassa tempussa