Tutkimus: Proteiinilisä ei pelasta ikääntyviä lihaksia
Lihakset heikkenevät ja lihasmassa vähenee iän myötä, mutta kehitykseen voi vaikuttaa voimaharjoittelulla. Pelkkä proteiinin lisääminen ruokavalioon ei pelasta lihaksia, tuore tutkimus osoittaa.
Tutkimus julkaistiin American Journal of Clinical Nutrition -lehdessä, ja sen perusteella heraproteiini- tai kollageeniproteiinilisät eivät ylläpitäneet yli 65-vuotiaiden lihasmassaa tai voimistaneet lihaksia sen paremmin kuin hiilihydraattilisät.
Lihakset voimistuivat vain osallistujilla, jotka saivat heraproteiinilisiä ja lisäksi osallistuivat lihaksia voimistavaan harjoitteluun kolmesti viikossa. Kevyt lihastreeni yhdistettynä proteiinilisiin ei juurikaan hyödyttänyt.
Lihastreeni ja monipuolinen ruokavalio todennäköisesti riittävät
Yhdessä aikaisempien tutkimusten kanssa havainnot viittaavat siihen, ettei yli 65-vuotiaiden lihasmassa- ja voima parane pelkkiä proteiinilisiä syömällä. Ne saattavat auttaa, jos henkilö lisäksi tekee lihastreeniä säännöllisesti, mutta pelkkä lihasharjoittelukin todennäköisesti riittää, jos ruokavalio on monipuolinen.
Tutkimukseen osallistui 184 yli 65-vuotiasta, jotka satunnaistettiin vuodeksi joko saamaan päivittäin hiilihydraattilisiä, heraproteiinilisiä, kollageeniproteiinia tai heraproteiinia yhdistettynä kevyeen tai raskaampaan lihasharjoitteluun.
Lue uusimmat lifestyle-artikkelit.
Copyright 2021 Duodecim. Kaikki oikeudet pidätetään. Materiaalin uudelleen julkaisu ja edelleen levittäminen on kielletty ilman kirjallista lupaa.
Uusimmat
-
18:07
Ruotsi julisti apinaruton yleisvaaralliseksi taudiksi – WHO pitää tänään hätäkokouksen viruksen leviämisestä
-
18:06
MTV seuraa: Kalle Rovanperä tempaisi pohjat! Portugalin MM-rallissa käsillä uskomaton rengasfarssi – "Aika hiljaiseksi vetää"
-
18:01
Yllätysvauva! Ed Sheeranista tuli toistamiseen isä – perhe salasi raskauden täysin: "Rakastamme häntä niin paljon"
-
17:59
Osaisitko itse ajaa tässä? Kauniaisissa on risteys, jota poliisikin pitää "hieman haastavana" – tilalle tulee liikenneympyrä
-
17:58
Red Bullin vitsailu muuttui nopeasti uhkaavaksi – F1-sarjassa muhii uusi kopiointikohu: "Olisi vakava huolenaihe"
-
17:44
Saksa laittoi selkäsaunan käyntiin MM-kaukalossa
-
17:39
Brittipuolustajalla mieletöntä epäonnea – Leijonat jo neljän maalin karkumatkalle
-
17:28
Mahtava maali! Valtteri Filppula ohjaa Mikael Granlundin loistopassista
-
17:17
Massiivinen amerikkalaisalus tulee etelärannikolle turvaamaan Suomen teollisuuden kaasunsaantia
-
17:08
Etelä-Koreassa valtava räjähdys öljynjalostamossa – ainakin yksi kuoli, yhdeksän ihmistä loukkaantui
-
17:04
Mikael Granlundilta huikeat kiemurat - britti solmuun ja namusyöttö lapaan
-
17:03
KRP: Olkiluodon ydinvoimalan alueella on sukellettu ilman lupaa
-
16:55
Nyt on hämmentävää! Uskoisitko, että nämä "esineet" ovat oikeasti kakkuja?
-
16:50
Erdogan turkkilaismedialle: "Terroristijärjestöjä tukevia Suomea ja Ruotsia ei pidä hyväksyä Natoon, koska se on turvallisuusjärjestö"
-
16:48
Konkaripuolustaja tulittaa viivalta Leijonat kahden maalin johtoon
-
16:35
Leijonat siirtyy johtoon – MM-kisadebytantti iskee hurjan myrskyaallon jälkeen
-
16:34
F1-harjoituksissa tapahtui: virolaiskuski tutkintaan ensiesiintymisellään – myös Alonson ja Hamiltonin välillä kipinöi
-
16:23
FC Interin ja tähtipelaajan rahariidassa uusi käänne – seura maksanut korvauksista vain osan
-
16:15
Mentalisti Noora Karma loukkaantui pahasti juoksulenkillä – järkyttävät kuvat kertovat tilanteesta: "Keskityin vain siihen, etten pyörry"
-
16:14
Fernando Alonson avautuminen voi tuoda mestarikuskille seurauksia: "Pelkkää epäpätevyyttä tuomaristolta"
-
Lataa lisää