Pitäisikö perustuslakia pitää muuttaa niin, että oleskeluluvan saaneille turvapaikanhakijoille voidaan maksaa alempaa sosiaaliturvaa kuin Suomen kansalaisille? Tästä aiheesta kuullaan kahden keskustalaisen kansanedustajaehdokkaan ajatuksia MTV:n uudessa vaaliohjelmassa.
Millaisin keinoin ehdokkaat yrittivät kampittaa puoluetoverinsa, kumpi heistä valittiin voittajaksi ja puolueensa edustajaksi tv-lähetyksenä näytettävään finaaliin?
MTV Uutisten vaaliohjelmistossa on tänä vuonna kaksi uudenlaista ohjelmaa, joissa esitellään kansanedustajaksi haluavia henkilöitä eri puolilta maata. Ohjelmissa nähdään ehdokkaita, joilla ei ole vielä kokemusta eduskunnasta, vaan he pyrkivät sinne tuomaan uutta väriä ja uusia ideoita.
Keskustan ehdokkaiksi karsintaan valikoituivat puolueen ja MTV Uutisten ehdotuksista kauppa- ja hallintotieteiden maisteri, Miltton Networksin 37-vuotias toimitusjohtaja Eeva Kalli Satakunnan vaalipiiristä sekä entinen keskustan puoluesihteeri, 32-vuotias luokanopettaja Jouni Ovaska Pirkanmaalta.

