Kuningas Felipe ja kuningatar Letizia aloittavat tiistaina 6. lokakuuta ensimmäisen Suomen valtiovierailunsa.
Espanjan kuningas Felipe ja kuningatar Letizia ovat valtiovierailulla Suomessa 6.–7. lokakuuta 2026 tasavallan presidentti Alexander Stubbin kutsusta. Tasavallan presidentin kanslia tiedotti asiasta syyskuussa.
Tiedotteen mukaan vierailulla ovat esillä erityisesti Suomen ja Espanjan kahdenvälisten suhteiden tiivistäminen niin EU:n kuin Naton jäseninä sekä maiden välisen tiiviin yhteistyön edistäminen politiikan, talouden, puolustuksen, kulttuurin ja tieteen aloilla.
Lue myös: Espanjan entinen kuningas Juan Carlos aiheuttaa yhä kiusallisia ongelmia kuninkaallisissa piireissä
Valtiovierailuseurueeseen kuuluvat ulkoministeri José Manuel Albares ja kaupasta vastaava valtiosihteeri Amparo López Senovilla, joka johtaa vierailulle osallistuvaa yritysvaltuuskuntaa.
Presidenttipari vastaanottaa kuningasparin tiistaina 6. lokakuuta Presidentinlinnan edustalla. Vastaanottoseremoniaa sekä presidenttiparin ja kuningasparin tervehdystä Presidentinlinnan parvekkeelta voi seurata Kauppatorilta tiistaiaamuna kello 10 alkaen.
Vierailulla laaja ohjelma
Tervetuloseremonian jälkeen Presidentinlinnassa käydään delegaatioiden väliset viralliset keskustelut.,
Presidenttiparin ja kuningasparin ohjelmassa on myös Helsingin pormestari Daniel Sazonovin isännöimä lounas kaupungintalolla. Lisäksi kuningas Felipe tapaa eduskunnan puhemies Jussi Halla-ahon sekä pääministeri Petteri Orpon.
Iltapäivällä Finlandiatalossa järjestään yritystilaisuus suomalaisille ja espanjalaisille yrityksille.
Presidentti- ja kuningasparin yhteisen ohjelman lisäksi rouva Suzanne Innes-Stubb ja kuningatar Letizia vierailevat Käpylän peruskoulussa.
Ensimmäinen vierailupäivä päättyy presidenttiparin isännöimään juhlapäivälliseen Presidentinlinnassa.
Lue myös: Espanjalaiset kuninkaalliset satuhäät äityivät kulisseissa nyrkkitappeluksi: "Oli veri lentänyt"
Keskiviikkoaamuna 7. lokakuuta kuningaspari laskee seppeleet Sankariristille ja marsalkka Mannerheimin haudalle Hietaniemen hautausmaalla.
Presidenttipari ja kuningaspari vierailevat Finlandiatalossa. Vierailun yhteydessä kuningaspari avaa espanjalaisen nykyarkkitehtuurinäyttelyn sekä isännöi kiitosvastaanottoa.
Iltapäivällä ohjelma jatkuu Rovaniemellä, jossa presidentti Stubb ja kuningas Felipe tutustuvat Lapin lennoston ja Jääkäriprikaatin toimintaan sekä tapaavat varusmiehiä.
Seuraavaksi presidenttipari ja kuningaspari vierailevat tiedekeskus ja museo Arktikumissa, jossa he tapaavat Rovaniemen kaupungin ja Lapin maakunnan edustajia sekä saamelaisedustajia ja tutustuvat Arktikumin näyttelyihin.
Ohjelma päättyy vierailuun Lapin yliopistossa, jossa presidentti Stubb ja kuningas Felipe pitävät puheet Euroopan turvallisuudesta, globaalista toimijuudesta ja yhteistyöstä sekä tapaavat opiskelijoita.
Felipe on ollut Espanjan kuningas vuodesta 2014 lähtien. Tuolloin hänen skandaaleissa ryvettynyt isänsä kuningas Juan Carlos luopui kruunusta poikansa hyväksi muun muassa korruptioskandaalien seurauksena.
Viimeksi Espanjan kuninkaalliset ovat käyneet Suomessa valtiovierailulla vuonna 1989. Kyseessä on siis ensimmäinen kerta, kun nykyinen kuningaspari on valtiovierailulla Suomessa.


