Turkiskasvattajien alkuviikosta aloittama kampanja on herättänyt paljon keskustelua ja kritiikkiä sosiaalisessa mediassa.
Maanantaina Helsingin Sanomien etusivulla julkaistiin Suomen turkiskasvattajien kokosivun kokoinen mainos, jossa häkeissä kasvatettavia turkiseläimiä verrataan lemmikkimarsuihin. Ilmoituksen otsikossa kysytään "Voiko elämä häkissä olla hyvä?"
Ilmoitus on herättänyt paljon keskustelua ja kritiikkiä sosiaalisessa mediassa.
Lue myös: Näin Suomen turkiskasvattajat vastaavat kysymyksiin kohumainoksesta
Mainoksessa pyydettiin osallistumaan keskusteluun Suomen turkiskasvattajien Facebook-sivulle. Pyyntöön on vastattu. Sivujen kommenttikentät ovat pursunneet sadoista viesteistä, joissa moni pitää pöyristyttävänä sitä, että kanien tai muiden jyrsijöiden lemmikkinä pitäminen rinnastetaan turkistarhaukseen.
Useat ihmiset ovat lähettäneet sivuille myös kuvan omasta lemmikistään häkin ulkopuolella ja muistuttavat, että pienet marsutkin vaativat virikkeitä, sekä jatkuvaa liikuntaa ja oleskelua häkin ulkopuolella.
Pörröisiä häkkieläimiä
Turkiskasvattajien Facebook-sivulla julkaistiin kuvasarja häkeissä olevista turkiseläimistä, kuten siniketun pennuista ja minkeistä. Kuvissa pyritään esittämään turkiseläimet söpöinä lemmikkeinä.