Hyppää pääsisältöön
TuoreimmatLiigaSääRikosPolitiikkaAsian ytimessä.doc
Uutiset
KotimaaUlkomaatRikosPolitiikkaTalousMielipiteetSää
Urheilu
LiigaMM-ralliJääkiekon MM-kisatJääkiekkoF1JalkapalloYleisurheilu
Viihde
SeurapiiritTV-ohjelmatElokuvatKuninkaallisetMusiikkiSalatut elämät
Lifestyle
RuokaTerveys ja hyvinvointiSeksi ja parisuhdeAutotHoroskooppi
Makuja
ReseptitRuokauutiset
Videot
MTV Uutiset LiveUusimmat
Tv-opas
Muistilista
  • MTV UutisetKonepajankuja 7
    00510 Helsinki
  • Uutistoimituksen päivystys010 300 5400
  • Uutisvinkkiuutiset@mtv.fi
  • WhatsApp040 578 5504
Sisällöt
  • Tomi Einonen
    Vastaava päätoimittaja
  • Ilkka Ahtiainen
    Uutispäätoimittaja
  • Mona Haapsaari
    Julkaisupäällikkö
  • Teemu Niikko
    Toimituspäällikkö, urheilu
Liiketoiminta ja kehitys
  • Jaakko Hietanen
    Head of Digital Development
Muut palvelut
  • MTV Katsomo
  • Makuja
Asiakaspalvelu
  • MTV Uutiset -palaute
  • MTV Katsomon asiakaspalvelu
MTV Uutiset on sitoutunut noudattamaan Journalistin ohjeita
  • Julkisen sanan neuvosto (JSN)
  • Tietoa yhtiöstä
  • Avoimet työpaikat
  • Mainosta MTV:ssä
  • Tietosuojalauseke
  • Käyttöehdot
EtusivuVideotTuoreimmatLuetuimmatOdota

Tulipalosta toipuva Haka sai uuden päävalmentajan: "Voittajaluonne"

Tommi Ekmark on Hakan uusi päävalmentaja.
Tommi Ekmark on Hakan uusi päävalmentaja.2025 UEFA
Julkaistu 09.12.2025 16:39

MTV URHEILU – STT

Tommi Ekmark hyppää kotikenttänsä tulipalosta toipuvan valkeakoskelaisseuran peräsimeen.

Valkeakoskelainen jalkapalloseura FC Haka on nimittänyt uudeksi päävalmentajakseen 31-vuotiaan Tommi Ekmarkin.

Ekmark hyppää viime kauden päätteeksi miesten liigasta pudonneen Hakan peräsimeen Vantaalta. Ekmarkin johdolla VJS:n edustusjoukkue nousi kolmessa kaudessa miesten kolmosesta ykköseen.

Haka ilmoitti hiljattain uudistavansa urheilustrategiansa ja tähtäävänsä takaisin miesten liigaan. Nuoren ja "eteenpäin menevän" valmentajan palkkaaminen soveltuu seuran mukaan uuteen aikakauteen mainiosti.

– Hän on ensinnäkin nykyaikainen valmentaja ja voittajaluonne, jolla on kova vaatimustaso ja hän vannoo kovan työnteon eteen, toimitusjohtaja Olli Huttunen avasi tiistaina tiedotteessa.

Ekmarkin alku seurassa on poikkeuksellinen, sillä seura toipuu järkytyksestä. Joukkueen kotipesä Tehtaan kenttä paloi sunnuntaina pahasti.

– Olen erittäin vaikuttunut siitä, kuinka paljon Haka on saanut tukea sekä paikallisilta ihmisiltä että koko Suomen jalkapalloyhteisöltä. Se antaa vahvan pohjan myös tulevaisuuden tavoitteiden saavuttamiselle, Ekmark sanoo ja alleviivaa tiedostavansa edessä olevan paljon töitä.

Lisää aiheesta:

Veikkausliiga-seura palkkasi uuden päävalmentajanVeikkausliigassa tylyt potkut saanut valmentaja löysi töitäNyt se on varmaa: Ilves vahvisti uuden päävalmentajansa – "Olen erittäin iloinen ja otettu"Teemu Tainio jättää Hakan: "Raskas kausi takana"Veikkausliigassa potkut – KPV:n liigaan nostanut valmentaja sai lähteäTeemu Tainiosta perinteikkään FC Hakan uusi päävalmentaja
JalkapalloFC HakaUrheilu

Tuoreimmat aiheesta

Jalkapallo
  • 18:20
    Mestarien liiga

    Nyt meni hyytäväksi: Mestarien liiga -ottelu pelataan 20 asteen pakkasessa

  • 15:38
    MM-jalkapallo

    Jalkapallon MM-kisoihin näkyvä uudistus – "Jokaisessa ottelussa"

  • 12:59
    Mestarien liiga

    Mestarien liiga -reissusta hyllytetyn Mohamed Salahin mediapeli jatkuu – kuva kertoo enemmän kuin tuhat sanaa

  • 09:01
    Mestarien liiga

    Liverpool-luotsi rankaisi Mohamed Salahia – seuralegendalta rajua tekstiä supertähdestä: "Häpeällistä"

  • Eilen21:15
    MM-jalkapallo

    MM-kisojen pride-ottelussa pelaa maa, jossa homoseksuaalisuudesta voidaan rangaista kuolemalla