Trendianalyytikko: Ikääntyminen tämän ajan trendi – 70-vuotiaskin vielä keski-ikäinen
Ihmisten elinajan pidentymisen ja paremman fyysisen kunnon myötä vanhuus katsotaan alkavaksi paljon myöhemmin kuin 20 vuotta sitten. Trendianalyytikko Susanna Björklundin mukaan keski-iän pidentyminen on tämän ajan ilmiö.
I love me -messuilla puhuneen toimittaja ja trendianalyytikko Susanna Björklundin mukaan ikääntyminen on yksi aikamme megatrendeistä ilmastonmuutoksen ja digitalisaation ohella.
– Nykyisten tutkimusten perusteella voidaan ajatella, että keski-ikä kestää nykyään yhdeksän vuotta pidempään. Tämä johtuu siitä, että ihmiset ovat paremmassa kunnossa kuin koskaan. Vielä parikymmentä vuotta sitten katsottiin, että vanhuus alkaa paljon aikaisemmin, Björklund sanoo.
Nykykäsityksen mukaan 40-vuotias on vielä nuori ja vanhuus alkaa vasta 75-vuotiaana. Tähän väliin jäävä aika on keski-ikää. Björklundin mukaan nykyinen keski-ikä on siis ihan eri asia kuin mitä se oli kymmenen vuotta sitten.
– Ikä on vain numero.
Muutos johtuu Björklundin mukaan myös siitä, että ihmisillä on nykyään enemmän aikaa, rahaa ja kiinnostusta hoitaa itseään.
Puhe vanhuksista on sen sijaan varsin yksipuolista. Björklund näkee ongelmaksi sen, miten ikääntyvistä puhutaan Suomessa yhtenäisenä massana.
– Tietyn ikäisenä ihmiset muuttuvat massaksi, ja sitten keskustellaan vain vanhuksista palvelutaloissa. Ajatus vanhuksista homogeenisena massana on ihan käsittämätön ajatus.
Jos kuva ei näy, katso se täältä
Uusimmat
-
06:31
Naisen välienselvittely ex-puolison kanssa sai järkyttävän lopun – yksi ilmakiväärin luodeista pysähtyi sydämen viereen
-
06:10
Ruandan kansanmurhassa toistatuhatta ihmistä pelastanut Paul Rusesabagina vapautettiin vankilasta
-
06:00
Helsingin rautatieaseman ja Pasilan linkkitornin valot sammuvat tänään Earth Hourin ajaksi
-
05:59
Sarjasaalistaja Mika Moring pysyy vangittuna – poliisi sai lisäaikaa Katja Miinalaisen tapon tutkintaan
-
05:38
Ensimmäinen Haitin presidentin murhajutussa syytetyistä myönsi rikoksensa Yhdysvalloissa
-
05:22
Korkeakouluissa hybridiopetuksen toteutus koetaan kuormittavana – opiskelijat toivovat joustavuutta opintoihin
-
05:08
Muista siirtää kellot! Ensi yö on tuntia lyhyempi
-
05:02
Biden: Kiina ei ole "vielä" toimittanut aseita Venäjällä – MTV seuraa sotaa
-
04:50
Poliisilla rattijuopumusten tehovalvontaa – myös huumepikatestejä matalalla kynnyksellä
-
00:04
Liigan tilannehuoneelta jälleen yllättävä ratkaisu – KalPa-hyökkääjän rujoa taklausta ei viety eteenpäin
-
00:01
Moni ei edelleenkään ymmärrä, mistä sote-uudistuksessa on kysymys
-
23:47
Yhdysvallat kosti iskun tukikohtaan Syyriassa: Toistakymmentä kuollut
-
23:38
MTV Uutiset seurasi sotaa 24.3.2023
-
23:21
Puolustusvoimain komentaja vierailulla Yhdysvalloissa: "Vahva viesti yhteistyön syventymisestä"
-
22:43
Tässä ovat Jussi-gaalan voittajat
-
22:30
Jori Lehterä välierävarmistuksen takuumiehenä, Jarno Koskiranta ja Lars Bryggman kahden maalin kerhossa – katso SM-liigan puolivälieräkierroksen kaikki osumat
-
22:25
Jussi-gaalassa muistettiin edesmenneitä elokuva-alan tekijöitä – katso video
-
22:21
Ex-presidentti Bolsonaro palaamassa Brasiliaan: Luovuttanut viranomaisille jalokiviään
-
22:08
Lukon sankari täräytti itsevarman lupauksen HIFK-sarjasta – "Meidät nähdään vielä täällä"
-
22:03
Massiivinen "kaupungintuhoaja-asteroidi" pyyhältää pian Maan läheltä
-
Lataa lisää