Itsevarma mies jyrää täsmälleen yhtä pätevien naisten ohi pelkällä pokalla. Miksei naisilla ole itsevarmuutta toimia samoin?
– Pokkamiehet ovat sellaisia, joita olette varmaan tavanneet. He ovat usein konsulttitehtävissä, tulevat tilaisuuteen puhumaan ja fiilis, joka tilaisuudesta lopulta jää, on: en voi uskoa, että tuolle maksettiin tuosta. Tuo mies on lukenut samat kirjat, jotka minäkin, ja se kuittaa tästä minun viikkoliksani.
Tuttua tilannetta kuvailee Ninni Lehtiniemi Olivia-lehdestä. Moni on kokenut tilanteen, jossa itsevarma mies jyrää täsmälleen yhtä pätevien naisten ohi pelkällä pokalla.
Miesekonomit pyytävät tutkimusten mukaan 500 euroa parempaa kuukausiliksaa kuin yhtä kokeneet naiset.
– Jokainen voi laskea, paljonko siitä kertyy työuran aikana, Lehtiniemi sanoo.
– Työelämä muuttuu siihen suuntaan, että erityisesti luovilla aloilla työskentelee paljon freelancereita. Sellainen ihminen käärii rahat, joka pystyy vakuuttamaan muut siitä, että idea on sairaan hyvä ja vaikka hintapyyntö kuulostaa vähän kalliilta, niin kyllä kannattaa lyödä massit käteen, se on järkevin asia, jonka voitte tehdä. Silloin ei kannata hipsutella menemään ja toivoa, että joku huomaa neroutesi, kun puurrat nurkassa menemään.
Toisaalta: jos joku pyydetään firmaani konsultoimaan ja hän on mielestäni epäpätevä, ei se ole konsultin vika.
– Se vain tarkoittaa, että yhtä hyvin me voisimme olla niitä asiantuntijoita, Lehtiniemi sanoo.


