Hyppää pääsisältöön
TuoreimmatLiigaSääRikosPolitiikkaAsian ytimessä.doc
Uutiset
KotimaaUlkomaatRikosPolitiikkaTalousMielipiteetSää
Urheilu
LiigaMM-ralliJääkiekon MM-kisatJääkiekkoF1JalkapalloYleisurheilu
Viihde
SeurapiiritTV-ohjelmatElokuvatKuninkaallisetMusiikkiSalatut elämät
Lifestyle
RuokaTerveys ja hyvinvointiSeksi ja parisuhdeAutotHoroskooppi
Makuja
ReseptitRuokauutiset
Videot
MTV Uutiset LiveUusimmat
Tv-opas
Muistilista
  • MTV UutisetKonepajankuja 7
    00510 Helsinki
  • Uutistoimituksen päivystys010 300 5400
  • Uutisvinkkiuutiset@mtv.fi
  • WhatsApp040 578 5504
Sisällöt
  • Tomi Einonen
    Vastaava päätoimittaja
  • Ilkka Ahtiainen
    Uutispäätoimittaja
  • Mona Haapsaari
    Toimituspäällikkö
  • Teemu Niikko
    Toimituspäällikkö, urheilu
Liiketoiminta
  • Iina Eloranta
    VP, Channels and Digital Consumption
SuomiAreena
  • Jeremias Kontio
    Vastaava tuottaja
Muut palvelut
  • MTV Katsomo
  • SuomiAreena
Asiakaspalvelu
  • MTV Uutiset -palaute
  • MTV Katsomon asiakaspalvelu
  • Tietoa yhtiöstä
  • Avoimet työpaikat
  • Mainosta MTV:ssä
  • Tietosuojalauseke
  • Käyttöehdot
EtusivuVideotTuoreimmatLuetuimmatOdota

Talvirengaspakko ei itse asiassa poistu, vaan jopa pitenee: "En markkinoisi ajatusta, että kesärenkaat olisivat oikea valinta Etelä-Suomen talveen"

8:05Tieliikennelaki 2020: Uudet liikennemerkit ja talvirengaspakon poistuminenUutisaamussa haastattelussa Autoliiton koulutuspäällikkö Teppo Vesalainen ja MTV Uutisten autotoimittaja Ville Järveläinen. Aiheena uuden tieliikennelain muutokset.
Julkaistu 22.02.2020 11:03
Toimittajan kuva

Teppo Vesalainen

teppo.vesalainen(at)autoliitto.fi

Autoliiton koulutuspäällikkö Teppo Vesalainen vastaa lukijoidemme liikenneturvallisuusaiheisiin kysymyksiin joka lauantai. Lähetä oma kysymyksesi osoitteeseen autot@mtv.fi.

Kysymys: Olisiko Etelä-Suomen ”talvessa” järkevämpi ajaa kesärenkailla? Olisiko se liikenneturvallisuuden kannalta parempi? Jos laki olisi tänä talvena sallinut, millaisilla renkailla olisit itse ajanut näillä keleillä?

Vastaus: Uuden tieliikennelain myötä talvirenkaita on ensi syksystä alkaen käytettävä marras-, joulu-, tammi-, helmi- ja maaliskuun aikana, jos sää- tai keliolosuhteet sitä edellyttävät. Muutoksen turvallisuusvaikutukset ovat aiheuttaneet paljon keskustelua ja yleisesti tunnutaan puhuvan talvirengaspakon poistumisesta.

Lue myös: Oletko sinäkin ymmärtänyt uuden vähimmäisnopeus-liikennemerkin ihan väärin? "Yhdistetty alinopeuteen ja siitä sakottamiseen"

Itse en sanoisi, että talvirengaspakko poistuu – oikeastaanhan se pitenee: Nykyinen lainsäädäntö on velvoittanut talvirenkaiden käyttöön joulu-, tammi ja helmikuussa – jatkossa velvoite on kaksi kuukautta pidempi – siis, jos keliolosuhteet niin edellyttävät.

Käytännössä keliolosuhteet edellyttävät, jos alueen tieverkolla – myös pienemmät tiet huomioiden – on mahdollisesti liukasta. Pelkkä pääteiden sula pinta ei siis kesärenkailla ajelemista mahdollista.

Edestakainen rengasrumba ei ole realismia

Itse en usko, että kovinkaan moni on valmis jumppaamaan kesä- ja talvirenkaita edestakaisin useampaan kertaan ajokauden aikana, vaikka tietyillä alueilla, satunnaisina päivinä, kesärenkailla ajelu olisikin mahdollista.

Oman haasteensa tuo se, että samallakin paikkakunnalla keliolosuhteet saattavat vaihdella hyvinkin nopeasti ja yllättäen. Kesärenkailla varustetun auton käyttö olisi näin varsin rajallista ja mahdollista lähinnä sellaisessa käytössä, jossa autolla ei tarvitse ajaa aamulla, illalla tai yöllä ja sen voi tarvittaessa, olosuhteiden muuttuessa talvisemmiksi, jättää kotiin.

Suomen pitkät etäisyydet ja paikallisesti vaihtelevat olosuhteet huomioiden en myöskään talvikaudella lähtisi kovin pitkälle kesärenkailla varustetulla autolla.

Kesärengas on surkea lumella ja jäällä

Olennaista on pitää mielessä, että kesärenkaan pito on olematon ajettaessa lumella tai jäällä. Tämä tuli osoitettua varsin hyvin esimerkiksi Moottori-lehden numerossa 10/2019, eri rengastyyppejä vertailleessa testissä.

Plussakelejä voi seurata hyvinkin nopeasti pakkaskelit – jopa niin, että tienpintojen jäätyminen yhtäkkiä yllättää. En siis missään tapauksessa markkinoisi ajatusta, että kesärenkaat olisivat oikea valinta Etelä-Suomen talveen – sen sijaan pohjoismaisiin olosuhteisiin suunnitellut kitka- tai nastarenkaat, jollaiset löytyvät myös omista autoistani, ovat.

Lue myös: Traficom luomassa määritelmän hyväksyttävälle talvirenkaalle – vakuutusyhtiö: "Odotamme johtopäätöksiä mielenkiinnolla"

teppoboksi teppo vesalainenMTV Uutiset

Lisää aiheesta:

Pitääkö renkaat jo vaihtaa? Ammattimies vastaaLaki kohtelee nasta- ja kitkakuskeja eri tavoin – milloin poliisi alkaa sakottaa talvirenkailla ajamisesta?Saako kesärenkailla ajaa läpi talven, jos ei tule liukkaita kelejä? Saa, mutta ei todellakaan kannata – tässä syy100 euron pikavoitto voi osua kohdalle jo marraskuussa – näin poliisi määrittelee, onko tie liian liukas kesärenkailleKannattaako vielä vaihtaa talvirenkaita, jos ensi viikolla ei ole enää lunta? Näin vastaa asiantuntijaTalvirenkaat alla, mutta tiellä reilusti vettä – kannattaisiko vaihtaa kesärenkaat?
AutotRenkaatLiikenneturvallisuusTieliikenneuudistusLait ja lainsäädäntöTeppo VesalainenLifestyle

Tuoreimmat aiheesta

Autot
  • Eilen15:23
    Volkswagen

    Volkswagen keskeyttää VW Golf -mallin tuotannon

  • ti12:41
    Renkaanvaihto

    Renkaidenvaihto käsillä – vältä tyypilliset virheet!

  • ti11:12
    Autokoulu

    Yhä useampi opettaa omaa lastaan ajamaan autoa – vanhemmilta erikoisia pyyntöjä autokouluille

  • ti11:02
    Raha

    Kannattaako auto korjauttaa? Tämä on "maaginen luku"

  • 19.10.11:44
    Renkaanvaihto

    "Suuri turvallisuusriski" – autoilija, ethän säästä tässä asiassa?