Tällaisia ovat ihosyövän oireet – ei aina sijaitse auringolle altistuneessa ihossa
Iholla voi olla useita erilaisia syöpiä, joista melanooma on Suomessa hyvin yleinen. Näin ihosyöpä oireilee!
Kesä, lomamatkat etelään – aurinko kaikissa muodoissaan houkuttaa suomalaisia. Liikaa auringossa ei kuitenkaan saisi oleilla, sillä auringossa palamisella on yhteys ihosyövän syntyyn.
Iholla voi olla useita erilaisia syöpiä, joista melanooma on Suomessa hyvin yleinen. Ihosyöville yhteistä on useimmiten ihomuutos.
– Sataprosenttinen varmuus syövästä saadaan, kun luomi poistetaan näytteeksi patologille, tai jos sitä ei voida poistaa, voidaan ottaa koepala, osaston ylilääkäri Petteri Hervonen HUS Syöpäkeskuksesta kuvailee.
Yllä olevalla videolla Petteri Hervonen listaa ihosyöpien oireita.
Ei välttämättä luomi
Syöpä ei välttämättä ole luomi, eikä se ei välttämättä sijaitse auringolle altistuneessa ihossa. Ihosyöpä voi iskeä myös vaikkapa jalkapohjaan.
– Kyllä ihosyöpä keväisin puhuttaa, kun alamme nauttia auringosta. Ihomelanooman yleistymisen ja ihon auringossa palamisen välillä on yhteys, Hervonen kuvailee.
Ihosyövän suhteen ei tarvitse olla hysteerinen, mutta huolellisuutta auringonpalvonnan suhteen kannattaa harrastaa. Hervonen muistuttaa, että ihmisellä ei ole mitään syytä polttaa ihoaan auringossa.
Suomessakin kesän iltapäivän kuumina tunteita on haitallista oleilla kauan auringossa.
– Rusketus voi olla muotiasiakin, että näyttää päivettyneenä hyvävointiselta. Mutta se on eri asia kuin ihon polttaminen. Ei ihoa kannata tieten tahtoen vaurioittaa.
Suojaa lapsi palamiselta!
Erityisesti lapsia pitää suojata kesäauringolta. Palaessa iholle tulee mikrovaurioita, joita kertyy elämän aikana lisää ja lisää.
– On erityisen haitallista, jos lapsena polttaa toistuvasti ihonsa. Siinä on kumulatiivinen, koko elinajan riski. Iholla on muisti ja elämä näkyy muutenkin iholla. Pikkuhiljaa tulee kulumaa, ryppyjä ja kaikkea iän mukana. Kyllä iho muistaa, Hervonen kuvailee.
Uusimmat
-
19:40
Jarmo Kekäläisellä yksi vaihtoehto vähemmän – lähde: Juuse Saroksen NHL-seura vaihtaa päävalmentajaa
-
19:25
Nato lähettää lisäjoukkoja Kosovoon – 30 Kfor-operaation rauhanturvaajaa loukkaantui yhteenotoissa
-
19:11
Kommentti: Säätytalo hoi, ettehän töpeksi vihreässä siirtymässä – Suomeen on tekeillä valtava miljardi-investointi syystä, jota Riikka Purra haukkuu typeräksi
-
19:10
Vakavia vammoja saaneen PSG-vahdin vaimolta huolestuttava päivitys: ”Älä jätä minua yksin”
-
19:01
Onko klassikkodrinkin inspiroima pasta TikTok-hypen arvoinen? Testasimme reseptin: "Kattilasta nousee melko viinainen tuoksahdus"
-
18:45
Älä missään nimessä toimi näin, jos löydät linnunpoikasen maasta
-
18:38
Huippulupaus jahtaa yli 30-vuotiasta Suomen ennätystä – valmentajanvaihdos tuonut hurjan muutoksen
-
18:36
Iltalehden avustajan Ukraina-uutisoinnissa epäselvyyksiä – kymmeniä artikkeleita poistettiin verkkosivuilta
-
18:31
Kirjailija Miki Liukkoselta synkkä ulostulo: "Olen voinut erittäin huonosti viime aikoina"
-
18:26
Pakolaiskiintiöön raju leikkaus Ruotsissa: Suomessa hallitusneuvottelijat pohtivat myös leikkauksia – tällaisia säästöjä se toisi
-
18:05
Finnair perui muutokset businessluokan matkatavaroiden painorajoissa
-
17:59
Kanadan maailmanmestari puhui juhlat kuin seinään pysäyttäneestä tilanteesta – suomalaistoimittajan erikoinen toteamus hämmensi kultajoukkuetta
-
17:58
Elon Muskin Twitteriltä vaadittu sisältöjen sensurointia 971 kertaa – myöntymisten määrä yllättää
-
17:27
Nainen pahoinpiteli avomiestään kiehuvan kuumalla vedellä ja veitsellä Helsingissä
-
17:22
Jarmo Kekäläinen on ison päätöksen äärellä – Patrik Laineen uusi NHL-luotsi selviää pian
-
17:20
Wagner-pomo Prigozhin raivoaa Venäjän puolustusministeriölle Moskovan väitetyistä drone-iskuista – MTV seuraa sotaa
-
17:15
Sovittelussa ei sopua, lakot alkavat yksityisissä päiväkodeissa
-
17:15
Maajussi-Asgeirin puolisoehdokas on tunnetun tubettajan äiti – tätä asiaa yksinhuoltaja joutui puntaroimaan
-
16:51
Promoottori vihjasi nyrkkeilyn supertähtien huippuottelun mahdollisuudesta
-
16:47
Nämä tahot voivat olla Moskovan iskujen takana, arvioi Jarmo Lindberg: "Jos kyseessä on separatistijoukko, on Venäjällä käsissään uudenlainen ongelma"
-
Lataa lisää