Äärijärjestö Taleban kertoo saaneensa haltuunsa Afganistanin toiseksi suurimman kaupungin Kandaharin. Uutistoimisto AFP:n mukaan Talebanin edustaja kertoi asiasta Twitterissä.
Paikallinen asukas kertoi AFP:lle, että hallituksen joukot vaikuttavat vetäytyneen sotilastukikohtaan kaupungin ulkopuolella.
Kandaharin valtaamisen jälkeen maan hallituksen hallussa olisi suurista kaupungeista enää vain pääkaupunki Kabul ja joitakin alueita muilla seuduilla.
Lue myös: Yhdysvallat ja Britannia lähettävät sotilaita Kabuliin evakuoimaan lähetystöväkeään
Viimeisen viikon aikana Taleban on nyt ottanut haltuunsa jo 12 maakunnan pääkaupungit, kun Kandahar lasketaan mukaan. Yhteensä Afganistanissa on 34 maakuntaa.
AFP:n uutisen jälkeen yhdysvaltalaisella uutiskanava CNN:llä vielä pohdittiin, mitä Kandaharin mahdollinen valtaus voisi tarkoittaa.
CNN:n Kabulissa oleva kirjeenvaihtaja Clarissa Ward sanoo, että Kandaharin haltuun ottaminen olisi niin sanotusti suunnanmuuttaja.
– Kabulissa ihmiset ajattelevat, että Kandaharin kaatuminen soittaisi Afganistanin joukkojen, Afganistan hallituksen kuolinkelloja, Ward toteaa.