MTV Uutiset seuraa tässä artikkelissa Iranin ja Lähi-idän tilannetta.
Yhdysvallat, Iran ja Israel suostuivat 8. huhtikuuta kahden viikon tulitaukoon.
Tulitauon jälkeen Iran on pitänyt Hormuzinsalmen pääasiassa kiinni ja Yhdysvallat on aloittanut Iranin merisaarron.
Presidentti Trumpin mukaan Israelin ja Libanonin välistä tulitaukoa on jatkettu kolmella viikolla 24. huhtikuuta.
Sota Lähi-idässä syttyi, kun Israel ja Yhdysvallat aloittivat iskunsa Irania vastaan helmikuun lopulla. Iran on vastannut muun muassa iskemällä Israeliin ja Yhdysvaltain tukikohtiin Lähi-idässä.
Perjantai 1.5.
18.51: USA: Ei uusia keskusteluja
Valkoinen talo kertoo, ettei se aio avata yksityiskohtaisia diplomaattisia keskusteluja Iranin kanssa.
Valkoisen talon tiedottaja Anna Kelly kommentoi asiaa, kun siltä kysyttiin Iranin uudesta Yhdysvalloille tekemästä ehdotuksesta. Ehdotus toimitettiin USA:lle pakistanilaisten välittäjien kautta.
– Emme kommentoi yksityisiä diplomaattisia keskusteluja. Presidentti Donald Trump on tehnyt selväksi, ettei Iran saa koskaan hankkia ydinaseita, ja neuvottelut jatkuvat Yhdysvaltojen lyhyen ja pitkän aikavälin kansallisen turvallisuuden varmistamiseksi, Kelly sanoi uutistoimisto Reutersille.
17.55: Öljyn hinta laskuun
Öljyn hinta lähti lievään laskuun Iranin ehdotettua uusia neuvotteluja. Hinta oli aiemmin vakautunut korkealle tasolle eilisen hurjan hintapiikin jälkeen.
Brent-laadun hinta on laskenut kolmisen prosenttia ja Yhdysvaltain WTI-laatu noin viisi prosenttia.Öljybarrelin hinta kävi torstaina hetkellisesti yli 126 dollarissa, eli korkeimmalla tasollaan neljään vuoteen.
Iran on toimittanut Pakistanille uuden ehdotuksen rauhanneuvotteluissa Yhdysvaltojen kanssa, kertoo Iranin valtiollinen uutistoimisto IRNA. Ehdotuksen sisältö ole tiedossa. Pakistan toimii neuvotteluissa välittäjänä.
Lähi-idässä ei ole taisteltu runsaaseen kolmeen viikkoon, mutta rauhanneuvottelut Iranin ja Yhdysvaltojen välillä ovat olleet jumissa. Maat ovat käyneet vasta yhden suoran neuvottelukierroksen, joka ei johtanut tulokseen.
14.59: Khamenei: Persianlahdella ja Hormuzinsalmella alkaa uusi aikakausi
Persianlahdella ja Hormuzinsalmella alkaa uusi aikakausi, sanoi Iranin korkein johtaja, ajatollah Mojtaba Khameneilausunnossaan Iranin valtionmediassa.
Khamenein mukaan Yhdysvallat on epäonnistunut suunnitelmissaan.
Ajatollahin lausunto julkaistiin al-Jazeeran mukaan kansallisen Persianlahden päivän yhteydessä. Vuosittain Iranissa vietettävänä päivänä muistetaan portugalilaisjoukkojen karkottamista Hormuzinsalmesta 1600-luvulla.
Khamenei sanoi myös, että Iran aikoo suojella ydin- ja ohjusvalmiuttaan.
13.44: Yli 200 Gazan avustuslaivueen aktivistia otettu kiinni, kertoo aktivistien edustaja
Israelin armeija on ottanut kiinni 211 aktivistia, jotka pyrkivät viemään apua Gazaan, kertoo Global Sumud Flotilla -avustuslaivueen edustaja. Edustajan mukaan kiinni otettujen joukossa on Pariisin kaupunginvaltuutettu.
Avustuslaivueen edustajan mukaan ihmiset otettiin kiinni ratsiassa Välimerellä kansainvälisillä vesillä lähellä Kreetaa.
Israelin ulkoministeriö kertoi aikaisemmin ottaneensa kiinni noin 175 aktivistia yli 20 alukselta.
Global Sumud Flotillan suomalaisdelegaation Instagramissa välittämän tiedon mukaan myös yksi suomalainen Gazaan pyrkivän avustuslaivueen jäsen on otettu kiinni.
13.13: Yksi suomalainen otettu kiinni Israelin vesillä
Suomalainen Gazaan pyrkivän avustuslaivueen jäsen on otettu kiinni, kertoo Global Sumud Flotillan suomalaisdelegaatio kuvapalvelu Instagramissa. Suomen ulkoministeriön konsulipäällikkö Jussi Tanner sanoo STT:lle, että ministeriön tietojen mukaan vaikuttaa siltä, että yksi suomalainen on otettu kiinni.
Laivueessa on tiettävästi myös toinen suomalainen. Ulkoministeriön aamupäiväisten tietojen mukaan häntä ei ole otettu kiinni.
Israelin ulkoministeriö kertoi, että maan joukot ovat ottaneet kiinni noin 175 aktivistia.
(STT)
11.35: Iranin presidentti: Iranin satamien saarto on tuomittu epäonnistumaan
Yhdysvaltain jatkama Iranin satamien saarto pahentaa häiriöitä Persianlahdella, sanoo Iranin presidentti Masoud Pezeshkian.
Presidentti sanoo, että saarto on kansainvälisen oikeuden vastainen ja tuomittu epäonnistumaan.
Pezeshkianin mukaan saarto ei paranna alueellista turvallisuutta vaan aiheuttaa jännitteitä Persianlahdella.
Liikenne maailman tärkeimpiin merireitteihin kuuluvassa Hormuzinsalmessa on edelleen lähes täysin poikki, ja Iranin satamien saarto jatkuu.
29. huhtikuuta
21.01 Brent-öljy huippuhinnoissa
Raakaöljyn Brent-laadun hinta on noussut korkeimmilleen sitten alkuvuoden 2022. Brentin barrelihinta oli alkuillasta Suomen aikaa päälle 119 dollarin.
20.51: Trump ja Putin keskustelivat Lähi-idän sodasta
Yhdysvaltojen presidentti Donald Trump ja Venäjän presidentti Vladimir Putin ovat keskustelleet puhelimitse, kertoo Kremlin edustaja ja Putinin diplomaattinen neuvonantaja Juri Ushakov.
Ushakovin mukaan keskusteluissa olivat esillä pääasiassa Iranin sekä Persianlahden tilanteet.
Ushakovin mukaan Putin piti Trumpin päätöstä aselevon jatkamisesta Iranin kanssa oikeana, koska se antaa mahdollisuuden neuvotteluille ja vakauttaa muutenkin alueen tilannetta.
18.04: Pentagon: Iranin sota maksanut Yhdysvalloille toistaiseksi 25 miljardia dollaria
Yhdysvallat on käyttänyt Iranin sotaan tähän mennessä 25 miljardia dollaria, kertoo Pentagonin korkea-arvoinen virkamies Jules Hurst.
Kyseessä on ensimmäinen virallinen arvio sodan kustannuksista.
Summa vastaa yli 21 miljardia euroa.
Hurst kertoi edustajainhuoneen puolustusvaliokunnan jäsenille, että suurin osa rahoista on kulunut aseistukseen.
(Reuters)
13.19:YK: Iran on teloittanut yli 20 ihmistä ja pidättänyt tuhansia sodan aikana
Iran on teloittanut ainakin 21 ihmistä ja pidättänyt kaikkiaan yli 4 000 ihmistä Lähi-idän sodan syttymisen jälkeen, arvioi YK:n ihmisoikeusvaltuutetun toimisto.
Teloituksista ainakin yhdeksän kytkeytyy Irania tammikuussa ravistelleeseen mielenosoitusaaltoon, jonka Iran nujersi voimatoimin.
Lopuista vahvistetuista teloituksista kymmenen liittyy syytteisiin oppositiotoiminnasta ja kaksi vakoilusyytteisiin, kertoi YK.
Iran teloittaa toiseksi eniten ihmisiä maailmassa Kiinan jälkeen, arvioivat ihmisoikeusjärjestöt, kuten Amnesty International.
5.01: Trump: Olemme kukistaneet Iranin sotilaallisesti
Yhdysvaltain presidentti Donald Trumpsanoo, että Yhdysvallat on sotilaallisesti kukistanut Iranin.
Trump puhui asiasta Valkoisen talon juhlaillallisella, jolla Britannian kuningas Charleson vieraana.
Kyseessä olivat Trumpin ensimmäiset julkiset kommentit Iranin sodasta Charlesin valtionvierailun aikana.
Trump väitti myös Charlesin olevan hänen kanssaan samaa mieltä siitä, ettei Iranin anneta koskaan hankkia ydinasetta.
Trumpin ja Charlesin tapaaminen ja keskustelut pidettiin suljettujen ovien takana.
(STT)
28. huhtikuuta
20.00: Öljyn hinta jatkoi kohoamista
Raakaöljyn hinnat nousivat jälleen tiistaina, kun neuvottelutilanteessa Hormuzinsalmen avaamiseksi ei näkynyt etenemisen merkkejä.
Pohjois-Amerikan WTI-laadun ja Brent-laadun hinnat nousivat useita prosentteja tiistaina aikana.
Brentin barrelihinta oli alkuillasta päälle 110 dollarin, kun viikkoa aiemmin hintataso oli ollut alle 100 dollarissa.
16.09: Arabiemiraatit jättää öljynviejämaiden Opec-järjestön
Arabiemiraatit ilmoittaa lähtevänsä öljynviejämaiden Opec-järjestöstä sekä laajemmasta Opec+-liittoumasta. Asiasta kertoo maan valtiollinen WAM-uutistoimisto.
Arabiemiraattien ero tulee uutistoimiston mukaan voimaan toukokuun ensimmäisenä päivänä.
Lähdön taustasyiksi kerrotaan maan pitkän aikavälin strategiset ja taloudelliset visiot sekä sitoutumisen vahvistaminen vastuulliseen, luotettavaan ja tulevaisuuteen suuntaavaan rooliin kansainvälisillä energiamarkkinoilla.
Arabiemiraatit on ollut Opec-maiden neljänneksi suurin öljyntuottaja.
16.02: Israel kiistää haluavansa Libanonin alueita itselleen
Israelin ulkoministeri Gideon Saar kiistää, että maa havittelisi itselleen maa-alueita Libanonilta. Israel on jatkanut sotatoimia äärijärjestö Hizbollahia vastaan Etelä-Libanonissa.
Saarin mukaan israelilaisjoukkojen läsnäolo Libanonin puolella liittyy vain ja ainoastaan Israelin kansalaisten suojeluun.
Saar kommentoi asiaa yhteisessä lehdistötilaisuudessa Serbian ulkoministerin Marko Duricin kanssa.
13.08: Ensimmäinen LNG-tankkeri liki kahteen kuukauteen päässyt kulkemaan Hormuzinsalmen läpi
Ensimmäinen nesteytettyä maakaasua (LNG) kuljettava tankkeri on päässyt kulkemaan Hormuzinsalmen läpi sitten maaliskuun alun, kertoo analytiikkayritys Kpler.
Öljynkuljetuksille tärkeän Hormuzinsalmen meriliikenne on ollut lähes täysin seisahduksissa sen jälkeen, kun Yhdysvallat ja Israel aloittivat hyökkäyksen Iraniin helmikuun lopussa.
Analytiikkayrityksen mukaan Persianlahdelta huhtikuussa lähtenyt tankkeri lastattiin Arabiemiraateissa maaliskuun alussa. Tankkeri kuuluu Arabiemiraattien kansalliselle öljy-yhtiölle. (STT)
11.19: Iran: USA ei voi enää määrätä, mitä toisten valtioiden tulee tehdä
Iran sanoo, että Yhdysvallat ei voi enää määrätä, mitä toisten valtioiden tulee tehdä. Asiaa kommentoi Iranin puolustusministeriön edustaja maan valtiontelevision mukaan.
Edustajan mukaan Yhdysvaltojen tulee perääntyä laittomista ja järjettömistä vaatimuksistaan.
Yhdysvaltojen ja Iranin huhtikuussa sopima aselepo on ollut hyvin hauras, ja osapuolet ovat syyttäneet toisiaan aselevon ehtojen rikkomisesta ainakin Hormuzinsalmella.
Iranin ja Yhdysvaltojen edustajien oli määrä neuvotella jälleen viime viikonloppuna Pakistanissa, mutta lopulta osapuolet eivät tavanneet. (STT)
7.07: Libanonin terveysministeriö: Israelin iskut surmanneet ainakin 40 ihmistä aselevon aikana
Libanonin terveysministeriö kertoo, että Israelin iskut surmasivat ainakin neljä ihmistä maanantaina.
Uutistoimisto AFP:n laskelmien mukaan Libanonin terveysministeriö on kertonut ainakin 40 ihmisen kuolleen Israelin iskuissa Libanonissa sen jälkeen, kun maiden välinen aselepo astui voimaan 17. huhtikuuta.
Libanon ja Israel sopivat Yhdysvaltojen välityksellä ensin 10 päivän aselevosta. Heikosti pitänyttä aselepoa jatkettiin torstaina vielä kolmella viikolla.
5.15: Iran toivoo "uskottavia takuita"
Iran tarvitsee uskottavat takuut uusia hyökkäyksiä vastaan ennen kuin turvallisuus Persianlahdella voidaan saavuttaa, sanoo Iranin YK-lähettiläs.
LähettiläsAmir Saeid Iravanikommentoi asiaa maanantaina YK:n turvallisuusneuvoston kokouksessa, jossa useat maat tuomitsivat Iranin aikeet kiristää hallintaansa Hormuzinsalmesta.
Uuden lakiehdotuksen mukaan Iran haluaa, että sen armeija hallinnoi tulevaisuudessa läpikulkua Hormuzinsalmella.
Iravani sanoi turvallisuusneuvoston kokouksen jälkeen toimittajille, että maat kritisoivat ainoastaan Irania eivätkä Yhdysvaltoja maan julistamasta merisaarrosta.
27. huhtikuuta
18.38: Libanonin presidentti syytti maan sotaan ajaneita maanpetoksesta
Libanonin presidentti Joseph Aoun syytti maanantaina maan sotaan vieneitä tahoja maanpetoksesta, kertoi presidentin kanslia viestipalvelu X:ssä. Aoun ei maininnut äärijärjestö Hizbollahia, mutta sanoja pidettiin piikkinä järjestölle, joka on levittäytynyt kaikkialle Libanonin yhteiskunnassa. Presidentin mukaan neuvottelujen tavoitteena on päättää taistelut Hizbollahin kanssa.
Myöhemmin myös Israelin puolustusministeri Israel Katz sanoi Hizbollahin johdon "leikkivän tulella, joka polttaisi Libanonin".
Hizbollahin poliittinen siipi on vastustanut toistuvasti Libanonin hallituksen suoria neuvotteluja Israelin kanssa. Hizbollahin johto kutsui maanantaille Israelin kanssa kaavailtuja neuvotteluja vakavaksi "synniksi", joka luo epävakautta Libanoniin.
Libanon sopi ensin Yhdysvaltojen välityksellä 17. huhtikuuta alkaneesta 10 päivän aselevosta Israelin kanssa. Toisen neuvottelukierroksen päätteeksi aselepoa jatkettiin vielä kolmella viikolla.
18.03: Iranin ulkoministeri: Trump haluaa neuvotella, koska ei ole saavuttanut mitään tavoitteistaan
Iranin ulkoministeri Abbas Araqchi kertoi tänään Telegram-kanavallaan, että Teheran tarkastelee Yhdysvaltain presidentin Donald Trumpin rauhanneuvottelupyyntöä.
Araqchi vierailee parhaillaan Venäjällä, jossa hän kertoi tiedotusvälineille, että Trump pyysi neuvotteluja siksi, ettei Yhdysvallat ole saavuttanut mitään tavoitteistaan.
Trump peruutti aiemmin lähettiläidensä Steve Witkoffin ja Jared Kushnerin vierailun Islamabadiin, jossa oli tarkoitus neuvotella konfliktin lopettamisesta. Trump sanoi, että Iran saisi soittaa, jos haluaisi neuvotella.
16.32: Iran haluaa armeijansa hallinnoivan läpikulkua Hormuzinsalmella – ja maksut Iranin valuutassa
Iran sanoo haluavansa, että armeijansa hallinnoi tulevaisuudessa läpikulkua Hormuzinsalmella.
Iran myös haluaa kerätä maksut Iranin valuutassa. Asia käy ilmi uudesta lakiehdotuksesta liittyen Hormuzinsalmen hallintaan.
Lakiehdotuksesta kertoi Iranin parlamentin kansallisen turvallisuuden komitean johtaja Ebrahim Azizi tänään. Azizin mukaan Iranin sotilasjoukot kontrolloivat salmea jo nyt ja yrittävät estää vihollisille kuuluvien alusten läpikulun.
Bahrain peruutti 69 henkilön ja heidän perheidensä kansalaisuuden sillä perusteella, että he olivat "osoittaneet tukea Iranin hyökkäyksille", kertoi maan sisäministeriö maanantaina.
Bahrain on yksi Persianlahden maista, joihin Iran on kohdistanut iskuja kostotoimina niistä ilmaiskuista, jotka Yhdysvallat ja Israel aloittivat Iraniin helmikuun lopussa.
16.25: Putin tapasi Iranin ulkoministerin
Venäjän presidentti Vladimir Putin tapasi Iranin ulkoministerin Abbas Araqchin maanantaina.
Venäjän valtiollisen RIA-uutistoimiston mukaan Putin sanoi Venäjän toivovan, että iranilaiset kestävät "vaikean ajanjakson" ja että rauha muodostuu. Putin lisäsi, että Venäjä tekisi kaiken Iranin ja alueen muiden maiden intressien eteen.
14.58: Libanonin presidentti syyttää maan sotaan ajaneita maanpetoksesta
Libanonin presidentti Joseph Aoun syyttää maan sotaan vieneitä tahoja maanpetoksesta. Asiasta kertoo presidentin kanslia viestipalvelu X:ssä.
Aoun ei syytä lausunnossaan suoraan äärijärjestö Hizbollahia. Presidentin mukaan Israelin kanssa käytävien suorien neuvottelujen tavoitteena on päättää taistelut Hizbollahin kanssa.
Hizbollahin poliittinen siipi on vastustanut toistuvasti suoria neuvotteluja Israelin kanssa. Järjestön johto kutsui tänään Israelin kanssa kaavailtuja neuvotteluja vakavaksi synniksi, joka luo epävakautta Libanoniin
14.37: Öljykuljetuksia pääsi kulkemaan Hormuzinsalmen läpi
Seitsemän alusta on päässyt Hormuzinsalmen läpi viimeisen vuorokauden aikana, selviää alusten seurantatiedoista uutistoimisto Reutersin mukaan. Rahtialusten lastina oli lähinnä kuivatuotteita.
Sen sijaan viime perjantaina USA:n saarron läpi pääsi aluksia, joiden kyydissä oli neljä miljoonaa tynnyrillistä iranilaista öljyä. Tankertrackers.com-sivusto tietää myös kertoa, että Yhdysvallat käännytti kuusi alusta takaisin Iraniin. Alusten lastina oli noin 10,5 miljoonaa tynnyriä iranilaista öljyä.
12.03: Iran kieltää teräksen viennin
Iran on kieltänyt teräsaihioiden ja teräslevyjen viennin toukokuun 30. päivään asti, kertoi maan valtiollinen media maanantaina uutistoimisto Reutersin mukaan.
Iranin terästeollisuus on joutunut iskujen kohteeksi sodan aikana.
11.11: Iranin Araghchi syyttää Yhdysvaltoja rauhanneuvottelujen kariutumisesta
Iranin ulkoministeri Abbas Araghchi syyttää Yhdysvaltoja Pakistanissa käytyjen rauhanneuvottelujen epäonnistumisesta. Asiasta kertoo Iranin valtiollinen media.
Araghchin mukaan edellisellä neuvottelukierroksella ei edistyksestä huolimatta saavutettu tavoitteita, mikä johtui Yhdysvaltain liiallisista vaatimuksista.
Ulkoministeri lisäsi, että turvallinen läpikulku Hormuzinsalmesta on tärkeä ja maailmanlaajuinen kysymys.
Araghchin on määrä keskustella tänään Venäjän presidentin Vladimir Putinin kanssa. Venäjä on Iranin merkittävä tukija.
6.52: Rauhanneuvottelujen kariutuminen nosti öljyn hintaa.
Raakaöljyn hinnat nousivat lähes kaksi prosenttia, kun Yhdysvaltojen ja Iranin väliset rauhanneuvottelut ajautuivat umpikujaan.
Pohjanmeren Brent-laadun hinta nousi varhain maanantaina 107,49 dollariin barrelilta. Yhdysvaltain WTI-viitelaadun barrelihinta nousi 96,17 dollariin.
Viime viikolla Brent kallistui lähes 17 prosenttia ja WTI noin 13 prosenttia, mikä oli suurin viikonousu sitten sodan alkamisen.
5.38: Iranin ulkoministeri tapaa Putinin Venäjällä
Iranin ulkoministeri Abbas Araghchi on vierailulla Venäjällä. Pietariin saapuneen Araghchin on määrä tavata maanantaina Venäjän presidentti Vladimir Putin.
Iranin Moskovan-suurlähettilään Kazem Jalalin mukaan tapaamisen keskiössä ovat "yhteistyön koordinointi ja yhteisten ohjelmien edistäminen kansallisella ja kansainvälisellä tasolla".
Iranin valtiollinen uutistoimisto Irna kertoi tapaamisesta jo eilen. Myös Venäjän valtiollinen uutistoimisto Tass on vahvistanut Putinin ja Araghchin tapaamisaikeet.
Iran on Venäjän tärkeimpiä liittolaisia Lähi-idässä.
5.09: Iranilta uusi ehdotus Hormuzinsalmen avaamiseksi ja sodan lopettamiseksi
Iran on esittänyt Yhdysvalloille uuden ehdotuksen Hormuzinsalmen avaamisesta ja sodan lopettamisesta. Asiasta kertoo Axios viitaten yhdysvaltalaiseen virkamieheen ja kahteen asiasta perillä olevaan lähteeseen.
Uudessa ehdotuksessa keskityttäisiin ensin Hormuzinsalmen tilanteen ja Yhdysvaltojen merisaarron ratkaisemiseen.
Ydinaseneuvottelut alkaisivat ehdotuksen mukaan vasta saarron purkamisen ja salmen avaamisen jälkeen.
Axioksen mukaan Yhdysvallat on vastaanottanut ehdotuksen.
Sunnuntai 27.4.
18.53: Iranin ulkoministeri suuntaa Putinin luo
Iranilaisen valtiollisen Isna-uutistoimiston mukaan Iranin ulkoministeri Abbas Araghchin ja Venäjän presidentti Vladimir Putinin on määrä tavata huomenna Moskovassa.
Iranin Moskovan-suurlähettiläs Kazem Jalalin mukaan Araghchi aikoo tavata Putinin ja muun muassa keskustella venäläisten virkamiesten kanssa viimeaikaisista käänteistä neuvotteluissa Lähi-idän sodan päättämiseksi.
Venäjän valtiollisen RIA Novosti -uutistoimiston mukaan Venäjän ulkoministeriö on vahvistanut, että Araghchin on määrä saapua Venäjälle. Yksityiskohdista ei kerrottu.
(Täydennetty kello 20.26)
17.11:Iranin ulkoministeri palannut Pakistaniin
Iranin valtiolliset viestimet kertovat Iranin ulkoministerin Abbas Araghchinpalanneen Pakistaniin. Araghchi lähti Pakistanista lauantaina käydäkseen Omanissa.
Araghchi vierailee Pakistanissa selvittämässä Iranin kantoja siitä, mitä vaaditaan sodan lopettamiseksi Lähi-idässä. Pakistan välittää neuvottelua Iranin ja Yhdysvaltojen välillä.
Yhdysvaltojen neuvottelijat eivät ole Pakistanissa, sillä presidentti Donald Trump perui neuvottelijoiden matkan lauantaina.
Araghchin on määrä matkustaa seuraavaksi Venäjälle, joka on Iranin merkittävä tukija.
14.26: Britanniasta arvio: Sodan ratkaisukaan ei tuo heti helpotusta talouteen
Britannian pääministerin Keir Starmerin valtiosihteeri Darren Jones varoittaa BBC:llä, että Iranin sodan vaikutukset voivat näkyä ihmisten kukkarolla useita kuukausia sen päättymisen jälkeenkin.
Energiantuotanto ja kuljetukset Lähi-idässä ovat hidastuneet tai lakanneet konfliktin myötä niin, että siitä on seurannut globaaleja toimitushaasteita ja hintojen kallistumista.
– Paras arvauksemme on, että kahdeksan kuukautta ratkaisun jälkeen taloudelliset vaikutukset alkavat näkyä järjestelmässä, Jones arvioi BBC:lle.
– Joten ihmiset tulevat näkemään korkeampia energian hintoja, ruoan hintoja [...] ja lentojen hintoja sen seurauksena, mitä Donald Trump on tehnyt Lähi-idässä.
Israelin armeija on määrännyt seitsemän kylää evakuoitavaksi tänään Etelä-Libanonissa.
Israelin armeijan mukaan kyseessä on vastaus äärijärjestö Hizbollahin aseleporikkomuksille. Israelin armeija sanoi vastaavansa kaikkiin iskuihin.
Heiveröistä aselepoa jatkettiin torstaina kolmella viikolla. Libanonin medioiden mukaan Israel on tehnyt viikonloppuna useita iskuja Libanonin eteläosissa.
Aselevosta huolimatta Israelin joukot eivät ole vetäytyneet Libanonin eteläosista. Aiemmin Israelin armeija oli ilmoittanut tavoitteekseen puskurivyöhykkeen perustamisen raja-alueelle.
Tekstiä täydennetty kello 14.47.
11.42: Omanin sulttaani ja Iranin ulkoministeri tapasivat
Omanin sulttaani Haitham bin Tariq Al Said on tavannut Iranin ulkoministerin Abbas Araqchin Omanin pääkaupungissa Masqatissa, kertoo Omanin valtion uutistoimisto Reutersin mukaan.
Osapuolet keskustelivat alueellisesta Omanin valtion uutistoimisto sunnuntaina tilanteesta sekä välityspyrkimyksistä, joilla pyritään lopettamaan Iranin sota.
Araqchi totesi Yhdysvaltojen sotilaallisen läsnäolon Lähi-idässä lisäävän turvattomuutta ja hajaannusta ja vaati alueellista turvallisuusjärjestelmää, joka olisi vapaa ulkopuolisesta puuttumisesta.
Turkin ulkoministeriön lähteen mukaan Turkin ulkoministeri on puhunut puhelimessa Yhdysvaltojen neuvottelijoiden kanssa.
Keskustelussa käsiteltiin Iranin ja Yhdysvaltojen välisten "neuvottelujen uusimpia kehityskulkuja".
Tekstiä täydennetty kello 14.53.
7.29: Libanoniin tehty uusia iskuja Netanjahun määräyksen jälkeen, maan valtionmedia kertoo
Israel on tehnyt Libanonin eteläosiin uuden iskujen sarjan, Libanonin valtionmedia kertoo. Israelin asevoimien mukaan iskut kohdistuivat äärijärjestö Hizbollahin sotilasinfrastruktuuriin.
Israelin pääministeri Benjamin Netanjahu antoi aiemmin määräyksen uudesta hyökkäyksestä Hizbollahin joukkoja vastaan Libanonissa. Viesti välittyi pääministerin kanslian lauantaisesta tiedotteesta.
Israelin ja Libanonin välistä haurasta aselepoa jatkettiin torstaina kolmella viikolla. Israel on syyttänyt Libanonissa toimivaa Hizbollahia aselevon rikkomisesta.
Lauantai 25. huhtikuuta
23.08: Iranin ulkoministeri suuntaamassa uudelleen Pakistaniin
Iranin ulkoministeri Abbas Araqchin odotetaan vierailevan uudestaan Pakistanissa Omanin-matkansa päätyttyä. Tämän jälkeen hänen on tarkoitus matkustaa Venäjälle, kertoo Iranin Mehr-uutistoimisto.
Araghchi vieraili jo aiemmin tänään Pakistanin Islamabadissa ja jätti Iranin virallisen vaatimuslistan Pakistanille, joka välittää neuvotteluja Lähi-idän sodan päättämisestä.
22.57: Trump sanoo saaneensa Iranilta uuden tarjouksen
Yhdysvaltain presidentti Donald Trump sanoo, että olisi saanut Iranilta jo uuden tarjouksen. CNN kertoo Trumpin puhuneen toimittajille lauantaina ennen nousua presidentin Air Force One -lentokoneeseen.
Trump ilmoitti aiemmin tänään peruvansa Yhdysvaltain delegaation suunnitellun neuvottelumatkan. Trumpin mukaan Iran lähetti jonkinlaisen tarjouksen vain minuutteja sen jälkeen, kun Trump oli ilmoittanut, että delegaatio ei lähde matkaan.
Kun presidentiltä kysyttiin tarjouksen yksityiskohdista, hän vastasi, että Iran on tarjonnut paljon, mutta ei vielä riittävästi.
20.53: Netanjahu ohjeistanut armeijaa iskemään Hizbollahia vastaan voimalla
Israelin pääministeri Benjamin Netanjahu on ohjeistanut armeijaa iskemään Hizbollahin kohteisiin Libanonissa voimakkaasti. Asiasta kerrotaan pääministerin lausunnossa.
Israelin ja Libanonin välistä haurasta aselepoa jatkettiin torstaina kolmella viikolla. Israel syyttää Libanonissa toimivaa Hizbollahia aselevon rikkomisesta.
Libanonin terveysministeriön mukaan ainakin kuusi ihmistä kuoli lauantaina Israelin iskuissa. Israelin asevoimat sanoo tappaneensa viikonlopun aikana Etelä-Libanonissa jo ainakin 15 terroristiksi kuvailemaansa ihmistä.
(Täydennetty kello 22.40)
20.29:Iranin ulkoministeri kertoo Yhdysvaltoihin liittyvästä epäilystään
Iranin ulkoministeri Abbas Araghchi kirjoittaa viestipalvelu X:ssä epäilevänsä Yhdysvaltain sitoutumista diplomatiaan.
Araghchi vieraili tänään Pakistanin Islamabadissa ja jätti Iranin virallisen vaatimuslistan Pakistanille, joka välittää neuvotteluja Lähi-idän sodan päättämisestä.
Yhdysvaltain presidentti Donald Trump on puolestaan tänään sanonut peruneensa Pakistaniin suunnatun neuvottelumatkan. Trump kirjoittaa omassa sosiaalisessa mediassaan, että Iranin johto on hajaantunut ja Yhdysvallat vain tuhlaisi aikaansa matkustamiseen.
19.39:Trump: Neuvottelumatkan peruminen ei tarkoita, että iskut Iraniin jatkuisivat
Yhdysvaltain presidentti Donald Trump on sanonut Axiosille, että Pakistaniin suunnatun neuvottelumatkan peruminen ei tarkoita sitä, että iskut Iraniin jatkuisivat. Trump vastasi toimittajan kysymykseen, että asiaa ei ole vielä ajateltu.
Iranin ja Yhdysvaltojen aselepo on pysynyt voimassa ja koskenut myös Israelia.
Yhdysvaltojen oli määrä jatkaa neuvotteluja Iranin kanssa välittäjämaa Pakistanissa. Valkoisen talon kanta oli aiemmin, että neuvottelut käydään neuvottelijoiden kesken suoraan. Iranin valtiollinen media on kuitenkin kiistänyt tämän.
18.50: Trump kertoo peruneensa Iran-neuvottelijoiden matkan
Yhdysvaltain presidentti Donald Trump on sanonut Fox Newsille peruvansa Yhdysvaltojen neuvottelijoiden matkan Pakistaniin.
Steve Witkoffin ja Jared Kushnerin on odotettu tänään lähtevän jatkamaan neuvotteluja Iranin kanssa. Trump sanoi, että Yhdysvallat on neuvotteluissa niskan päällä ja iranilaiset voivat halutessaan soittaa asiasta puhelimitse.
Iranin neuvottelijoiden uutisoitiin poistuneen Pakistanista tänään illalla. CBS Newsille puhuneen pakistanilaisen virkamieslähteen mukaan Iranin ulkoministeri Abbas Araghchi voisi kuitenkin palata jo huomenna.
(Täydennetty kello 19.24)
18.03:Iranin delegaatio lähti Pakistanista
Al-jazeeran mukaan Iranin delegaatio on lähtenyt Pakistanista. Median mukaan Iranin virallinen vaatimuslista Lähi-idän sodan päättämistä varten on nyt jätetty neuvotteluja välittävälle Pakistanille ja Iranin ulkoministeri Abbas Araghchi on on poistunut.
Yhdysvaltojen edustajien Steve Witkoffin ja Jared Kushnerin on ollut määrä matkustaa tänään Pakistaniin. Valkoisen talon mukaan neuvottelijoiden oli tarkoitus käydä suoria keskusteluja.
Iranin valtiollinen media on kiistänyt tiedon ja kertonut, ettei neuvottelijoiden ole tarkoitus kohdata kasvokkain.
17.25:Polttoaineen hinnoista kärsivät maat haluavat vauhdittaa Hormuzinsalmen avaamista
Polttoaineen hinnoista kärsivät Euroopan maat haluavat vauhdittaa salmen avaamista.
Saksa lähettää Välimerelle aluksen, joka voi osallistua miinanraivaukseen Hormuzinsalmella, kunhan alueelle saadaan kestävä aselepo. Saksan puolustusministeriön viestijä kertoi uutistoimisto AFP:lle, että miinanraivaaja lähtee matkaan lähipäivinä.
Al-jazeera kertoo Ranskan presidentti Emmanuel Macronin tänään puhuneen salmen avaamisesta jo lähiviikkoina.
Yhdysvallat on väittänyt jo raivaavansa aluetta meriliikenteen avaamiseksi. Salmea sodan alusta asti hallussaan pitänyt Iran ei ole vahvistanut väitettä.
16.01: Libanonin rajalla räjähdyksiä
Libanonin Israelin vastaisella rajalla on kuultu räjähdysten ääniä huolimatta siitä, että maat ovat sopineet tulitauon jatkamisesta.
Vaikka tulitauko on vähentänyt vihollisuuksia merkittävästi, Israel ja Iranin tukema Hizbollah ovat jatkaneet taisteluita Etelä-Libanonissa. Israelilla on joukkoja alueella, jonka se on julistanut ”puskurivyöhykkeeksi”.
Vihollisuudet Hizbollahin ja Israelin välillä syttyivät uudelleen maaliskuun alussa, kun ryhmä avasi tulen tukeakseen Irania sodassa.
12.04: Iran: Yhdysvallat yrittää päästä eroon sodasta menettämättä kasvojaan
Iranin mukaan Yhdysvallat haluaa löytää tavan, jolla se pääsee eroon Lähi-idän sodasta menettämättä kasvojaan.
Iranin puolustusministeriön mukaan Iranin armeija hallitsee taisteluita, joten vihollinen yrittää päästä pois sodan suosta, johon on jumittunut, kertoi Isna-uutistoimisto.
Yhdysvaltojen edustajienSteve Witkoffin ja Jared Kushnerin on määrä matkustaa tänään Pakistanin pääkaupunkiin Islamabadiin jatkamaan neuvotteluja Iranin kanssa. Iranin ulkoministeri Abbas Araghchi matkusti paikalle jo aiemmin.
9.40: Iran hirtti israelilaisagentiksi väittämänsä ihmisen
Iran ilmoittaa teloittaneensa iranilaisen miehen, joka työskenteli sen mukaan Israelin tiedustelupalvelun laskuun.
Mies oli Iranin mukaan työskennellyt Israelille valtakunnallisten mielenosoitusten aikana.
Asiasta kertoo iranilainen Tasnim-uutistoimisto Reutersin mukaan.
Uutistoimisto kertoi, että Erfan Kiani, "Mossadin palkkaama roisto", oli osallistunut julkisen ja yksityisen omaisuuden tuhoamiseen ja polttamiseen, levittänyt pelkoa ja kauhua Isfahanin keskustassa ja heiluttanut machetea, eli viidakkoveistä. Mossad on Israelin ulkomaantiedustelupalvelu.
Hänet hirtettiin varhain tänään lauantaina aamulla sen jälkeen, kun korkein oikeus oli vahvistanut tuomion ja oikeudelliset menettelyt oli suoritettu, Tasnim kertoi.
Perjantai 24. huhtikuuta
23.27: Trump Reutersille: Iran valmistautuu tekemään "tarjouksen" Yhdysvalloille
Yhdysvaltain presidentti Donald Trump on sanonut uutistoimisto Reutersille, että Iran valmistautuisi tekemään tarjousta Yhdysvalloille rauhan saamiseksi Lähi-itään.
Trump sanoi Reutersille puhelimitse, että Iranin tarjous olisi sellainen, jonka olisi tarkoitus tyydyttää Yhdysvaltojen vaatimukset. Hän lisäsi, ettei tiedä ehdotuksen sisältöä.
Yhdysvaltojen edustajat Steve Witkoff ja Trumpin tyttären puoliso Jared Kushnerlähtevät Valkoisen talon mukaan Pakistaniin lauantaina. He tapaisivat siellä Iranin ulkoministerin Abbas Araghchin, joka on jo saapunut maahan.
Iran ja Pakistan eivät ole vahvistaneet tapaamista.
23.08: Iran otti haltuun aluksen – väite yhteistyöstä USA:n kanssa
Iranin vallankumouskaarti sanoo ottaneensa haltuun aluksen, jonka epäillään tekevän yhteistyötä Yhdysvaltain armeijan kanssa sen jälkeen, kun alus oli kaartin mukaan rikkonut sääntöjä ja jättänyt huomiotta varoitukset. Asiasta kertoo Iranin uutistoimisto Tasnim.
21.33: Iranin delegaatio saapui Pakistaniin
Iranin ulkoministerin johtama delegaatio on saapunu Pakistanin Islamabadiin, jossa heidän on määrä neuvotella rauhasta Pakistanin kanssa. Pakistanin viranomaislähteet vahvistavat asian uutistoimisto Reutersille.
Iranin ja Yhdysvaltojen sopima aselepo on pitänyt, vaikka se onkin osoittautunut hauraaksi erityisesti Hormuzinsalmella.
19.30: Trump lähettää Witkoffin ja vävypojan Pakistaniin
Lähi-idän erityislähettiläs Steve Witkoff ja vävypoika Jared Kushner ovat presidentti Donald Trumpin valinnat neuvottelemaan Iranin ulkoministeri Abbas Araghchin kanssa Pakistanissa tänä viikonloppuna. Valkoinen talo vahvistaa medioiden kertoman tiedon.
Viranomaisten mukaan varapresidentti J.D. Vance ei ole tällä kertaa osallistumassa neuvotteluihin, koska myös Iranin parlamentin puhemies Mohammad-Bagher Ghalibaf jättää neuvottelut väliin.
Ghalibafia pidetään Valkoisessa talossa Iranin neuvottelijoiden johtajana ja vastinparina Vancelle.
Vance on kuitenkin valmiudessa matkustamaan Islamabadiin, jos neuvotteluissa tapahtuu edistystä.
18.05: Iranin valtionmedia: Iranin ja Pakistanin neuvottelijat puhuvat ensin vain keskenään
Iranin ja Pakistanin neuvottelijat keskustelevat ehkä vain keskenään Pakistanin Islamabadissa perjantaina.
Iranin valtiollisen uutistoimisto IRNA:n mukaan Yhdysvaltojen edustajia ei ole vielä mukana, kertoivat ainakin qatarilaismedia Al-Jazeera ja CNN. CNN:n mukaan myös sen yhdysvaltalaislähde on kertonut asiasta.
Perjantaina Iranin ulkoministerin Abbas Araghchin kerrottiin matkustavan Pakistaniin, mutta vielä ei ollut selvää, keitä hänen oli määrä tavata.
Yhdysvaltain presidentti Donald Trump oli aiemmin sanonut neuvottelujen Yhdysvaltojen ja Iranin välillä voivan jatkua perjantaina.
Indonesialainen rauhanturvaaja on kuollut maaliskuisessa iskussa saamiinsa vammoihin, Unifil-joukkojen tiedottaja kertoi CNN:lle perjantaina.
Kyseessä on jo kuudes Israelin iskussa Etelä-Libanoniin surmansa saanut rauhanturvaaja. Unifilin mukaan rauhanturvaaja haavoittui vakavasti Libanonin eteläosassa maaliskuun lopulla ammuksen räjähdettyä operaation tukikohdassa.
Kyseessä on toinen kyseisen räjähdyksen seurauksena kuollut rauhanturvaaja. Unifil kertoi räjähdyksen jälkeen maaliskuun lopulla, että yksi rauhanturvaaja oli kuollut ja toinen haavoittunut vakavasti.
– Tahalliset hyökkäykset rauhanturvaajia vastaan voivat täyttää sotarikoksen merkit ja rikkovat kansainvälistä ihmisoikeuslakia, YK sanoi.
Israelin armeija ja Hizbollah ovat jatkaneet iskuja Libanonissa Yhdysvaltain presidentti Donald Trumpin 16. huhtikuuta määräämästä 10 vuorokauden tulitauosta huolimatta.
15.56: Iranin ulkoministerin odotetaan saapuvan Pakistaniin
Iranin ulkoministerin Abbas Araghchin odotetaan saapuvan Pakistanin pääkaupunkiin Islamabadiin myöhään perjantaina, sanoo viranomaislähde Pakistanissa uutistoimisto AFP:lle.
Lähde ei kuitenkaan tarkentanut, kenen kanssa Araghchin on määrä tavata.
Pakistanilaiset lähteet kertovat al-Jazeeralle, että läpimurto on hyvin mahdollinen Yhdysvaltain ja Iranin neuvotteluissa. Myös al-Jazeeran mukaan Araghchin odotetaan saapuvan Islamabadiin tänä iltana.
5.35: Trump: USA ei käytä ydinaseita Iranissa
Yhdysvallat ei aio käyttää ydinaseita Iranissa, sanoo presidentti Donald Trump. Trump sanoi toimittajille Valkoisessa talossa lisäksi, että kenenkään ei koskaan tulisi käyttää ydinaseita.
Trump uhosi aiemmin huhtikuussa Yhdysvaltojen tuhoavan koko Iranin sivilisaation.
Lisäksi varapresidentti J. D. Vancesanoi Yhdysvaltojen voivan käyttää Iranissa sellaisia työkaluja, joita ei vielä aiemmin ole päätetty käyttää.
Puheet herättivät laajalti huolta, ja niiden tulkittiin viittaavan mahdollisesti jopa ydinaseisiin.
Pian uhkailujen jälkeen Yhdysvallat ja Iran sopivat toistaiseksi voimassa olevasta aselevosta.
5.34: Trump: Israelin ja Libanonin aselepoa jatketaan kolmella viikolla
Israelin ja Libanonin välistä aselepoa jatketaan kolmella viikolla, kertoo Yhdysvaltojen presidentti Donald Trump. Maiden edustajat ovat neuvotelleet asiasta Washingtonissa.
Libanon ja Israel tapasivat edellisen kerran huhtikuun puolivälissä. Tuolloin sovittiin kymmenen päivän aselevosta.
Hizbollahin poliittinen siipi on vastustanut suoria neuvotteluja Israelin kanssa. Järjestö on kuitenkin ilmaissut kannatustaan Yhdysvaltojen välittämälle aselevolle ja siihen liittyen Israelin vetäytymiselle Etelä-Libanonista.
23. huhtikuuta
21.43 Räjähdyksiä Teheranissa
Iranilaismediat ovat raportoineet räjähdyksistä pääkaupunki Teheranissa. Kyse on medioiden mukaan ollut ainakin ilmatorjunnan aktivoitumisesta.
Medioiden mukaan räjähdyksiä on kuultu joko useammalla suunnalla tai ainakin kaupungin länsiosissa. Mehr-uutistoimiston mukaan ilmatorjunta aktivoitiin vihamielisiä kohteita vastaan, mutta se ei tarkentanut mistä on kyse.
Aselepo Iranin sekä Yhdysvaltojen ja Israelin välillä on toistaiseksi voimassa. Osapuolet ovat syyttäneet toisiaan aselevon ehtojen rikkomisesta viime aikoina ainakin Hormuzinsalmella.
19.49: Israel valmis jatkamaan sotaa Iranin kanssa
Israelin puolustusministeri Israel Katz sanoo, että Israel on valmis jatkamaan sotaa Iranin kanssa.
Katz sanoi Israelin odottavan Yhdysvaltain lupaa palauttaa Iran takaisin kivikaudelle. Tällä viitataan moneen kertaan toistettuun uhkaukseen tuhota Iranin talous ja energiainfrastruktuuri.
Aselepo Iranin sekä Yhdysvaltojen ja Israelin välillä on toistaiseksi voimassa. Osapuolet ovat syyttäneet toisiaan aselevon ehtojen rikkomisesta.
Toisen neuvottelukierroksen alkamista Pakistanissa on odotettu tällä viikolla.
16.31 Trumpin käsky Hormuzinsalmen miinoittajista: "Ampukaa ja tappakaa"
Yhdysvaltain presidentti Donald Trump kirjoittaa omassa Truth Social nimisessä sosiaalisessa mediassaan antaneensa käskyn maan merivoimille iskeä voimalla kohti jokaista venettä, joka miinoittaa Hormuzinsalmea.
Trump myös toisti viestissään väitteet, joiden mukaan koko Iranin laivasto olisi upotettu ja Yhdysvallat tekisi alueella jo miinanraivausta meriliikenteen avaamiseksi.
Yhdysvallat aloitti kaikkien Iranin satamien merisaarron viime viikolla. Iran puolestaan on sodan alusta alkaen estänyt alusten läpikulkua Hormuzinsalmessa.
14.51 Pentagon: Hormuzinsalmen miinojen raivauksessa kestää kuukausia
Yhdysvaltain puolustusministeriö arvioi, että kaikkien Iranin Hormuzinsalmeen asettamien miinojen raivaamisessa voi kestää puoli vuotta. Ministeriö kertoi arviostaan kongressiedustajille suljetussa kokouksessa tiistaina.
Asiasta uutisoi Washington Post virkamieslähteidensä pohjalta.
5.32: Israelin iskut tappoivat ainakin viisi ihmistä Libanonissa
Israel iski keskiviikkona aselevosta huolimatta Libanoniin ja tappoi ainakin viisi ihmistä, kertovat libanonilaisviranomaiset.
Libanonin valtionmedian mukaan yksi kuolleista oli paikallisen sanomalehden toimittaja.