Suomen koripallomaajoukkue kohtaa tänään MM-kisojen avausottelussaan Okinawassa hallitsevan olympiapronssimitalimaan Australian, jonka kahdestatoista pelaajasta yhdeksällä on NBA-sopimus ensi kaudeksi.
LUE MYÖS: Tällainen on Susijengin kuolemanlohko – heti avauspelissä edessä on valtaisa haaste: "Sitten tulee jossain vaiheessa noutaja"
LUE MYÖS: Lauri Markkanen piinaa valmentajia MM-kisoissa – NBA-supertähden perään usutetaan "bulldog steroideissa"
Suomen pelinjohtajan Edon Maxhunin mielessä on ottelun edellä vain yksi lopputulos.
– Me emme mieti häviämistä, me mietimme voittamista, Maxhuni ennakoi.
Maxhunin mielestä ottelun voittaa se, joka saa enemmän helppoja koreja.
– Heille ei saa antaa helppoja koreja. Heillä on hyvä puolustus. Siihen pitää löytää keinot saada helppoja koreja. Meidän pitää saada riboja (levypalloja), päästä juoksemaan ja rikkoa niiden puolustus. Me olemme aina pelanneet syötellen ja päässeet tekemään helppoja koreja. Se on ykkösasia nytkin, Maxhuni sanoo.
Suomen valmentajista Teemu Rannikko on vakoillut Australiaa. Hän nostaa esiin Australian fyysisyyden, pallon ja pallottomien miesten liikkeen sekä pelinjohtajien pituuden. Pelinjohtajana aloittava kaksimetrinen Josh Giddey napsii paljon hyökkäyslevypalloja takamieheksi ja 194-senttinen osaa operoida myös korin lähellä.
