Hyppää pääsisältöön
TuoreimmatLiigaSääRikosPolitiikkaAsian ytimessä.doc
Uutiset
KotimaaUlkomaatRikosPolitiikkaTalousMielipiteetSää
Urheilu
LiigaMM-ralliJääkiekon MM-kisatJääkiekkoF1JalkapalloYleisurheilu
Viihde
SeurapiiritTV-ohjelmatElokuvatKuninkaallisetMusiikkiSalatut elämät
Lifestyle
RuokaTerveys ja hyvinvointiSeksi ja parisuhdeAutotHoroskooppi
Makuja
ReseptitRuokauutiset
Videot
MTV Uutiset LiveUusimmat
Tv-opas
Muistilista
  • MTV UutisetKonepajankuja 7
    00510 Helsinki
  • Uutistoimituksen päivystys010 300 5400
  • Uutisvinkkiuutiset@mtv.fi
  • WhatsApp040 578 5504
Sisällöt
  • Tomi Einonen
    Vastaava päätoimittaja
  • Ilkka Ahtiainen
    Uutispäätoimittaja
  • Mona Haapsaari
    Toimituspäällikkö
  • Teemu Niikko
    Toimituspäällikkö, urheilu
Liiketoiminta
  • Iina Eloranta
    VP, Channels and Digital Consumption
SuomiAreena
  • Jeremias Kontio
    Vastaava tuottaja
Muut palvelut
  • MTV Katsomo
  • SuomiAreena
Asiakaspalvelu
  • MTV Uutiset -palaute
  • MTV Katsomon asiakaspalvelu
  • Tietoa yhtiöstä
  • Avoimet työpaikat
  • Mainosta MTV:ssä
  • Tietosuojalauseke
  • Käyttöehdot
EtusivuVideotTuoreimmatLuetuimmatOdota

Suomen evakuointioperaatio Kabulissa päättyi, mutta ahdinko syvenee maassa – "Tämä on vasta kriisin ensimmäinen vaihe"

8:40Pöllöraati: Ilmasilta Afganistanista sulkeutuiKatso video: MTV:n Uutisaamussa puitiin Afganistanin kriisiä ja tulevaisuutta.
Julkaistu 27.08.2021 09:22

Elisa Husu

elisa.husu@mtv.fi

Afganistanin kriisi syvenee entisestään, kun maat toisensa perään vetäytyvät evakuointioperaatioistaan.

Eilen Kabulin lentokentän lähistöllä tapahtui kaksi tuhoisaa iskua, joissa kuoli ainakin 85 siviiliä.

– Tunneista oli kysymys ja eilen operaatio tuli päätökseen nopealla aikataululla. Siellä on kaoottinen tilanne ja Suomen sotilaat ovat pärjänneet hyvin. Jos koronaan vertaa, niin kyllä suomalainen järjestelmä pystyy nopeisiin ratkaisuihin. Maasta saatiin evakuoitua enemmän ihmisiä kuin oli tarkoitus, MTV:n yhteiskuntatoimituksen päällikkö Eeva Lehtimäki sanoo Uutisaamussa.

Politiikan toimittajat Tommi Parkkonen ja Timo Haapala ihmettelevät, miksi kansanedustajat käyttivät niin monta puheenvuoroa operaatiosta päätettäessä. Aikaa lähtemiseen kului, mutta kansanedustajat halusivat käyttää puheoikeuttaan.

– Asia oli selvä, mutta piti päästä sanomaan, Haapala ihmettelee.

Lue lisää: Presidentti hyväksyi Eduskunnan esityksen: Suomalaissotilaat lähtevät Afganistaniin

Euroopan unionin nopean toiminnan joukkoja ei nähty evakuointioperaatiossa. Haapalan mielestä on erikoista, ettei näitä joukkoja käytetty viime viikon aikana Kabulissa.

– Kun ensimmäistä kertaa tulee mittatilaustyö, johon niitä tarvittaisiin, niin eipä näy EU:ta. Presidentti Niinistöä myöten ihmetellään EU:n poissaoloa, mutta komissaari Jutta Urpilainen on Helsingin Sanomissa sitä mieltä, että EU hoiti hyvin, Haapala sanoo.

– Tällaisissa kriiseissä kansallisvaltiot menevät suppuun ja jokainen yrittää parhaansa mukaan hoitaa omat asiansa. Toki taustalla tehdään yhteistyötä, mutta jokainen yrittää pelastaa omansa. Sama on nähty korona-aikana, Lehtimäki sanoo.

Presidentti Sauli Niinistö totesi puheessaan, että Kabulissa kaatui muutakin kuin Afganistanin järjestelmä.

– Kyllähän länsi näyttää aika heikolta. Tämä tulee todennäköisesti vahvistamaan Isisiä, mistä nähtiin valitettava esimerkki eilen lentokentällä, Lehtimäki sanoo.

Lue myös: Bidenin mukaan Yhdysvallat ryhtyy vastaiskuun: "Metsästämme teidät" – Kabulin räjähdyksessä kuoli ainakin 13 yhdysvaltalaissotilasta

– Tämä on varmasti vasta kriisin ensimmäinen vaihe. Sitten katsotaan, mitä tekevät ne ihmiset, jotka eivät päässeet lähtemään evakuointilennoilla. Pysyvätkö rajat kiinni, lähtevätkö salakuljetukset liikkeelle? Olemme jälleen turvapaikkakysymysten äärellä, Lehtimäki toteaa.

Lue myös: Kabulissa ihmiset etsivät läheisiään tuhoisan lentokenttäiskun jälkeen – "Moni oli kauhuissaan, heidän katseensa olivat eksyksissä"

Parkkonen arvelee, että Yhdysvallat tekee jatkotoimia, jos iskut amerikkalaisia vastaan jatkuvat.

– Bidenin täytyy vain keksiä erityisen hyviä selityksiä, että kaikkien näiden hienojen puheiden jälkeen lähetetäänkin salaa jokin joukko tekemään operaatio, Parkkonen sanoo.

– Afganistanissa ovat olleet Britannia, Neuvostoliitto ja Yhdysvallat. Nyt olisi Kiinan vuoro. Katsotaan, saako Kiina Afganistaniin kuria ja järjestystä. Ja saavatko he kaikki mineraalit poimittua, Haapala sanoo.

Lisää aiheesta:

Puolustusvoimain komentaja: Suomalaisten sotilaiden ei pidä tuntea syyllisyyttä AfganistanistaAfganistanin kriisi hajottaa perheitä, Erkki Tuomioja ottaa kantaa perheenyhdistämisiin: "Se on meidän kunniavelkakysymys"Maanpuolustuskorkeakoulun Kajanmaa: Yhdysvallat valmis terroristijohtajien salamurhiin – kosti jo Isisille Kabulin iskustaKello tikittää Kabulissa: Miksei Taleban anna evakuoinneille lisäaikaa? – "Elää pelko, että jotain tapahtuu"Presidentti Niinistö MTV:lle Afganistanin tilanteesta: ”On tunnustettava tosiasiat”Afganistanin viimeiset suomalaisjoukot kotiin tällä viikolla – tästä 20 vuoden sotilasoperaatiosta oli kyse: Mitä käy, jos maa ajautuu uuteen kaaokseen?
AfganistanPolitiikkaKonfliktitVäkivaltaUutisaamuKotimaa

Tuoreimmat aiheesta

Afganistan
  • 1.10.17:52
    Taleban

    Talebanin katkomat verkkoyhteydet palautumassa Afganistanissa

  • 30.9.16:02
    Taleban

    Afganistanilaiset ovat olleet jo yli vuorokauden ilman verkkoyhteyksiä – vaikuttaa koko yhteiskuntaan

  • 29.9.20:20
    Taleban

    Talebanit pimensivät Afganistanin verkkoyhteydet täysin

  • 21.9.15:42
    Donald Trump

    Trumpilta uhkavaatimus Afganistanille

  • 20.9.05:01
    Hyvän mielen jutut

    Taleban vapautti yli puoli vuotta sitten vangitun brittipariskunnan – katso perheen jälleennäkeminen