Krista Pärmäkoskelle viestin ankkuriosuudella taipunut Jessie Diggins toimi kilpailun jälkeen esimerkillisellä tavalla, vaikka pronssimitalin menettäminen oli hänelle olosuhteet huomioon ottaen vielä tavallistakin suurempi pettymys.
LUE MYÖS: Miten ihmeessä Krista Pärmäkoski kukisti Jessie Digginsin? Yhdysvaltalaistähti avautui Suomi-tappiosta
LUE MYÖS: Ruotsi sai selville MM-viestikatastrofiin johtaneet syyt – huoltopomolta ilkikurinen lausunto
Pärmäkoski kukisti Digginsin, maailmancupia ylivoimaisesti johtavan yhdysvaltalaisen, vasta loppukirissä. Diggins ja Yhdysvallat jäivät vain 0,8 sekunnin päähän maan historian ensimmäisestä arvokisojen viestimitalista.
Digginsille kyseessä oli näissä kisoissa jo toinen nelossija peräjälkeen. Tiistain vapaan kympillä hän hävisi pronssimitalin 5,1 sekunnilla Ruotsin Ebba Anderssonille.
Viestin nelossijan olisi voinut ajatella korpeavan Digginsiä myös siksi, että se oli viimeinen kerta, kun hän hiihti yhdessä pitkäaikaisen maajoukkuekaverinsa Sadie Bjornsenin kanssa.
Bjornsen kertoi viestin jälkeen lopettavansa urheilu-uransa lauantain kolmenkympin jälkeen. Asia on ollut tiedossa Yhdysvaltain joukkueen sisällä. Alun perin Bjornsen harkitsi lopettamista jo vuosi sitten, mutta hän jatkoi uraansa tähän kevääseen, koska ajatteli, että Yhdysvalloilla olisi Oberstdorfissa mahdollisuus viestimitaliin.
– Mielessäni oli ajatus, että naisjoukkueemme on tällä hetkellä vahvempi kuin koskaan, ja halusin olla osa sitä. Hailey (viestissä USA:n avausosuuden hiihtänyt ) kysyi minulta viime kesänä, mikä minun tavoitteeni on. Olin hämmentynyt, mutta kerroin, että minulla on yksi tavoite: olla MM-kisojen viestijoukkueessa tai ainakin pakottaa joku tekemään hitosti töitä sen paikan eteen, Bjornsen sanoi kotiseudullaan ilmestyvän -lehden mukaan.

