Hyppää pääsisältöön
TuoreimmatLiigaSääRikosPolitiikkaAsian ytimessä.doc
Uutiset
KotimaaUlkomaatRikosPolitiikkaTalousMielipiteetSää
Urheilu
LiigaMM-ralliJääkiekon MM-kisatJääkiekkoF1JalkapalloYleisurheilu
Viihde
SeurapiiritTV-ohjelmatElokuvatKuninkaallisetMusiikkiSalatut elämät
Lifestyle
RuokaTerveys ja hyvinvointiSeksi ja parisuhdeAutotHoroskooppi
Makuja
ReseptitRuokauutiset
Videot
MTV Uutiset LiveUusimmat
Tv-opas
Muistilista
  • MTV UutisetKonepajankuja 7
    00510 Helsinki
  • Uutistoimituksen päivystys010 300 5400
  • Uutisvinkkiuutiset@mtv.fi
  • WhatsApp040 578 5504
Sisällöt
  • Tomi Einonen
    Vastaava päätoimittaja
  • Ilkka Ahtiainen
    Uutispäätoimittaja
  • Mona Haapsaari
    Julkaisupäällikkö
  • Teemu Niikko
    Toimituspäällikkö, urheilu
Liiketoiminta ja kehitys
  • Jaakko Hietanen
    Head of Digital Development
Muut palvelut
  • MTV Katsomo
  • Makuja
Asiakaspalvelu
  • MTV Uutiset -palaute
  • MTV Katsomon asiakaspalvelu
MTV Uutiset on sitoutunut noudattamaan Journalistin ohjeita
  • Julkisen sanan neuvosto (JSN)
  • Tietoa yhtiöstä
  • Avoimet työpaikat
  • Mainosta MTV:ssä
  • Tietosuojalauseke
  • Käyttöehdot
EtusivuVideotTuoreimmatLuetuimmatOdota

Suomalaiskuskilta tyhjentävä kommentti WRC-tiimin tilanteesta – "Valmistautumisena koronatestit"

Julkaistu 08.09.2020 13:27
Toimittajan kuva

Toni Heinonen

M-Sport Fordin Teemu Suninen ja Esapekka Lappi eivät pääse testaamaan Ford Fiesta WRC -autoa ennen ensi viikolla ajettavaa Turkin MM-rallia.

Koronatilanne on iskenyt kovaa M-Sport-talliin, jolla ei ole takanaan Fordin tehdastukea. Pitkän kilpailutauon aikana M-Sportilta jouduttiin irtisanomaan henkilökuntaa, ja valmistautuminen viime viikonlopun Viron MM-osakilpailuun jäi heikoksi.

LUE MYÖS: Rallivoittaja Ott Tänak nosti hattua Rovanperälle – "Kallella ei ollut mitään hävittävää"

Suninen ja Lappi kävivät hakemassa päivän verran säätöjä Britanniassa virolaisia sorateitä varten. Toyotan ja Hyundain tehdastiimit testasivat säätöjä Virossa ennen kisaa ja se näkyi myös sunnuntaina päättyneen rallin lopputuloksissa – M-Sportin Fordilla ei ollut mitään asiaa Hyundain ja Toyotan kuljettajien vauhtiin.

Toyota kävi ennen Viron rallia testaamassa kalustoaan myös Turkin sorakisaa varten Kreikassa. Hyundai aloitti omat testinsä Kreikassa maanantaina.

M-Sportin suomalaisille ei kerry yhtäkään testikilometriä Turkin rallia varten.

– Meidän valmistautumisena on koronatestit, Suninen sanoo.

– Turkki on hitaampi ralli, ja meidän ei pitäisi olla siellä niin hitaita (muihin verrattuna) kuin Virossa. Toisaalta meillä ei ole mitään testiä, ihan kylmiltään pitää lähteä sinnekin, Lappi lisää.

LUE MYÖS: Suomalaisten WRC-kuskien tiimillä tuskaista – "Vauhtimme ei riitä maailman kärkeen"

Lappi myöntää suoraan, että M-Sport antaa huomattavasti tasoitusta muille tiimeille.

– Virossa näki sen merkityksen, mikä testeillä on. Hyundai on mennyt ison askeleen eteenpäin, sillä he pystyivät pesemään Toyotat aika selvästi. Varmasti myös Toyota on mennyt eteenpäin. Me taas emme ole menneet, koska me emme testaa. Miten silloin voisimmekaan mennä eteenpäin?

Suninen uskoo Lapin tavoin, että Ford Fiesta WRC -auto on ainakin hieman paremmassa iskussa Turkin kaltaisissa hitaissa soraralleissa.

– Meillä on ollut hankaluuksia nopeissa soraralleissa, jollainen Viron MM-ralli oli. Meillä on paremmat mahdollisuudet Turkissa ja Sardiniassa. Täytyy kuitenkin pitää mielessä se, että muut tiimit ovat kehittyneet koko ajan. Me emme testaa ennen kisaa, joten se tuo oman haasteensa, Suninen toteaa.

Turkin MM-ralli ajetaan 18.-20. syyskuuta Marmariksen ympäristössä.

Lisää aiheesta:

Ott Tänak vetäytyy Suomen testirallista – meinaa vaipua jo epätoivon partaalleKalle Rovanperän kommentti lupaa Toyotalle hyvääPettymyksen kokeneelta Esapekka Lapilta rohkaisevia sanoja – "Haaste ja paine ovat siinä, että.."Kalle Rovanperällä edessään kauden ratkaisuhetket – MM-johto on supistunut uhkaavasti: "Nyt tilanne on tämä"Jari-Matti Latvalalta iso huomio tulevasta MM-rallista: "Se yllätti monet viime vuonna"WRC-tallin pomo esitti luottamuslauseen Monte Carlossa tyrineelle suomalaiskuskille: "Uskon hänen näyttävän kykynsä"
RalliTeemu SuninenEsapekka LappiMoottoriurheiluUrheilu

Tuoreimmat aiheesta

Ralli
  • Eilen10:26
    Tommi Mäkinen

    Tommi Mäkinen hyppää WRC-auton rattiin

  • 6.12.06:56
    MM-ralli

    MM-rallikauden tähtihetket julki: Jari Ketomaa räjäytti pankin – "Autossa ei ole enää osiakaan jäljellä!"

  • 5.12.16:24
    MM-ralli

    Kartturia vaihtanut Esapekka Lappi suorana: "Freesi tuulahdus"

  • 5.12.13:20
    MM-ralli

    Esapekka Lappi salamyhkäisenä MM-ohjelmastaan – "Ei tunnu että sysään perheen syrjään"

  • 5.12.11:11
    MM-ralli

    Esapekka Lappi: Paluu MM-ralliin!