Hyppää pääsisältöön
TuoreimmatLiigaSääRikosPolitiikkaAsian ytimessä.doc
Uutiset
KotimaaUlkomaatRikosPolitiikkaTalousMielipiteetSää
Urheilu
LiigaMM-ralliJääkiekon MM-kisatJääkiekkoF1JalkapalloYleisurheilu
Viihde
SeurapiiritTV-ohjelmatElokuvatKuninkaallisetMusiikkiSalatut elämät
Lifestyle
RuokaTerveys ja hyvinvointiSeksi ja parisuhdeAutotHoroskooppi
Makuja
ReseptitRuokauutiset
Videot
MTV Uutiset LiveUusimmat
Tv-opas
Muistilista
  • MTV UutisetKonepajankuja 7
    00510 Helsinki
  • Uutistoimituksen päivystys010 300 5400
  • Uutisvinkkiuutiset@mtv.fi
  • WhatsApp040 578 5504
Sisällöt
  • Tomi Einonen
    Vastaava päätoimittaja
  • Ilkka Ahtiainen
    Uutispäätoimittaja
  • Mona Haapsaari
    Toimituspäällikkö
  • Teemu Niikko
    Toimituspäällikkö, urheilu
Liiketoiminta
  • Iina Eloranta
    VP, Channels and Digital Consumption
SuomiAreena
  • Jeremias Kontio
    Vastaava tuottaja
Muut palvelut
  • MTV Katsomo
  • SuomiAreena
Asiakaspalvelu
  • MTV Uutiset -palaute
  • MTV Katsomon asiakaspalvelu
  • Tietoa yhtiöstä
  • Avoimet työpaikat
  • Mainosta MTV:ssä
  • Tietosuojalauseke
  • Käyttöehdot
EtusivuVideotTuoreimmatLuetuimmatOdota

Suomalaiskolmikko tulessa keihäskarsinnassa – heittopaikalla saattaa odottaa ongelma: "Paljonko annat sen häiritä?"

1:13Keihäsmiehet MM-karsinnassa – asiantuntija piirtää suuntaviivat menestykseenMTV Urheilun asiantuntija Mika Järvinen arvioi suomalaisheittäjien mahdollisuuksia ensi yön keihäskarsinnassa.
Julkaistu 21.07.2022 20:00
Toimittajan kuva
Jere Hultin

jere.hultin@mtv.fi

J_Hultin

MTV Urheilun yleisurheiluasiantuntija Mika Järvinen uskoo, että Oliver Helander menee keihäsfinaaliin keskinkertaisellakin karsintasuorituksella. Lassi Etelätalon ja Toni Keräsen on suoriuduttava karsinnassa aivan ennätystensä tuntumassa.

Järvisen mukaan Helanderin perustaso on sen verran kova, että vaikka 84 metrin karsintaraja ei puhkeaisikaan, finaalipaikka irtoaa.

– Vaikka Helander epäonnistuisi vähän, hän pääsee todennäköisesti silti finaaliin. Finaaliin riittänee 82-83 metrin kaari, Järvinen sanoo.

Karsinnassa kilpailijoilla on käytössään kolme heittoa. Miten keihäsmiesten tulisi suhtautua yksittäisiin heittoihin karsinnan edetessä? MIhin paukut lyödään? Katso Mika Järvisen analyysi pääkuvan videolta.

Lassi Etelätalon kohdalla tilanne on tiukempi. 

– Jos Etelätalo ei onnistu ihan nappiin, niin tilanne on aivan kiikun kaakun, Järvinen arvioi.

Toni Keräsen ennätys on 82,89. Liminkalaislähtöiseltä heittäjältä tarvitaan karsintarajan puhkomiseen yli metrin ennätysparannus.

– Keränen ei voi epäonnistua yhtään, mikäli mielii finaaliin, Mika Järvinen tiivistää.

Eugenen MM-kisanäyttämön heittopaikalla on poikkeava pinnoite. Normaalia ohuempi alusta saattaa tuottaa vaikeuksia heittäjille. Ongelmat kohdistuvat erityisesti tukijalan pitoon. Heittäjät joutuvat käyttämään normaalia lyhyempiä piikkejä heittokengissään.

– Enemmän tässä on kyse henkisestä puolesta. Paljonko annat sen häiritä, jos pito on heikko? Jos rupeat miettimään liikaa ja ajattelemaan, niin se vaikuttaa henkiselle puolelle enemmän kuin fyysiselle, Järvinen pohtii.

Toni Keränen ja Lassi Etelätalo heittävät keihäskarsinnan A-ryhmässä klo 03:05 alkaen. Oliver Helander osallistuu B-ryhmässä klo 04:35.

Perjantai 22.7.

Aika

Laji

Vaihe

Suomalaiset

03:05

Miesten keihäänheitto

Karsinta A

Toni Keränen, Lassi Etelätalo

03:10

Naisten 800 m

Alkuerät

Eveliina Määttänen

04:10

Miesten 5 000 m

Alkuerät

04:20

Miesten kolmiloikka

Karsinta

04:35

Miesten keihäänheitto

Karsinta B

Oliver Helander

05:00

Miesten 800 m

Välierät

05:35

Naisten 200 m

Finaali

05:50

Miesten 200 m

Finaali

16:15

Naisten 35 km kävely

Finaali

Tiia Kuikka, Elisa Neuvonen

LUE MYÖS: Yleisurheilun MM-kisat 2022 – tässä kisojen ohjelma, aikataulut ja suomalaiset

LUE MYÖS: Viivi Lehikoisen SE-juoksu jättää kutkuttavia lupauksia entistäkin paremmasta tuloksesta – "Ei se täydellinen ollut"

Lisää aiheesta:

Tommi Evilä naulaa suomalaisodotukset EM-keihäsfinaaliin – "Kaikki mahdollisuudet siihen"Koko kolmikko finaaliin! Suomalaisyllättäjä räväytti keihään karsinnassa: "Ei vielä mikään nappi"Wilma Murto ja Silja Kosonen mitalijahdissa – EM-yleisurheilussa kiivas kisapäiväSilja Kososesta kova lausunto: "Siinä geimissä erittäin vahvana" – suomalaiset mitalitoivot tulessa EM-yleisurheilussaKäsittämätön kuulakisa, Suomen aiturinaisten loistokkuus ja Kristiina Mäkelän kyyneleet – näin MM-yleisurheilun lauantai eteniMM-yleisurheilun suomalaiset tänään: Herkkua tuutin täydeltä! Keihäsmiehet ja aituritähdet kehiin – Kristiina Mäkelällä elämänsä sauma
YleisurheiluMM-yleisurheiluUrheilu

Tuoreimmat aiheesta

Yleisurheilu
  • 28.11.21:38
    Lotta Harala

    Lotta Harala lähti leiriltä: "En just nyt pysty tähän"

  • 25.11.17:37
    Seurapiirit

    Lotta Harala ja Matias Myttynen: Ero

  • 20.11.11:05
    Urheilu

    Caster Semenya raivoissaan – syyttää miehiä

  • 15.11.21:18
    Urheilu

    Mustafe Muuse: Suomen ennätys "miesflunssassa"

  • 12.11.10:51
    Verot

    Wilma Murrolla painajaisvuosi – hirmutulot