Ohjelmistoyritys Reaktor niittää mainetta maailmalla ja kahmii isoja asiakkaita kilpailijoiden nenän edestä.
Digitaalisia palveluita kehittävä yritys ehti toimia Suomessa viisitoista vuotta, ennen kuin maailma kutsui. Tosin sitä ennenkin yrityksellä riitti kansainvälisiä asiakkaita.
– Ilmeisesti meidän maine oli kiirinyt maailmalle erinäisten ihmisten kautta, koska meille alkoi tulla tilauksia Yhdysvalloista, Reaktorin New Yorkin toiminnasta vastaava Joonas Makkonen kertoo.
Kun tilauksia oli tullut tarpeeksi, heräsi ajatus, että ehkäpä paikan päälle pitäisi lähteä myymään enemmänkin.
Vuosi sitten toiminta alkoikin New Yorkin sykkeessä kolmen ihmisen voimin – tänä päivänä työntekijöitä on 18 ja uusia osaajia haetaan koko ajan. Tosin New Yorkissa se asettaa omanlaisensa haasteensa.
– Täällä on rekrytointi kaikille haastavaa – se oli tiedossa. Kysyntä on kovempaa kuin tarjonta ja hyviä osaajia on vähän tarjolla. Palkkatasokin on kova.
Yritys hakee paraikaa useita uusia osaajia ja viikoittain setvitään pari sataa hakemusta.
– Se on kuitenkin vähän sellaista neulan etsimistä heinäsuovasta, Makkonen sanoo.
Kirjava asiakaskunta
Reaktor aloitti toimintansa Suomessa vuonna 2000. Yritykseltä löytyy Helsingin ja New Yorkin lisäksi toimipiste myös Tokiosta. Yhteensä yritys työllistää nelisen sataa henkeä.
