Australialainen David Kosir on käyttänyt kymppitonneja kauneusleikkauksiin ja pistoshoitoihin. Innoittajakseen parikymppinen mies nimeää sosiaalisen median.
Nukkemaista ulkonäköä tavoitteleva David Kosir, 27, on käynyt läpi useita kosmeettisia toimenpiteitä. Tähän mennessä miehen muodonmuutos on tullut maksamaan noin 70 000 dollaria. Euroiksi muutettuna summa on suunnilleen sama.
Rahan David on käyttänyt mediatietojen mukaan täyteaineisiin, nenäleikkaukseen, hammaskuoriin, hiussiirteisiin, kasvohoitoihin, pisamien poistoon sekä botoxiin. Osan toimenpiteistä hän on teettänyt ulkomailla, ja matkustaminen tuo loppulaskuun oman lisänsä.
David ei ole vieläkään tyytyväinen ulkomuotoonsa vaan suunnittelee viittä eri operaatiota muokatakseen kasvojaan haluamaansa muotoon.
David puhuu somessa avoimesti ulkonäkönsä rahallisesta hinnasta. Jos video ei näy, voit avata sen tästä.
Lue myös: Plastiikkakirurgi poisti potilaaltaan 45 vuotta vanhat rintaimplantit – tältä ne näyttivät
Sosiaalinen media luo ulkonäköpaineita
New York Postin mukaan Davidin innoittajana on toiminut sosiaalinen media. Aluksi mies testasi täyteaineita huuliinsa, sitten poskiinsa ja seuraavaksi leukaansa. Ensimmäinen pysyvä toimenpide oli nenäleikkaus, jossa hän kävi vuonna 2021.