Jääkiekon SM-liigan lauantai-illassa on nähty tylyin lukemin päättyneitä otteluita. Illan suurimman yllätyksen on värkännyt sarjajumbona ollut Jukurit, joka nöyryytti HIFK:ta kotonaan maalein 4–1.
Jukurien hahmo oli vasta toisen SM-liigaottelunsa pelannut NHL-laina Vitali Abramov, joka takoi mikkeliläisisännille pelin kaksi ensimmäistä osumaa avauserässä. Ensimmäinen kaappi lähti kovalla laukauksella b-pisteen kohdilta, ja toisen hän tyrkkäsi vain pari minuuttia myöhemmin maalin edustalta. Ottawa Senatorsin Jukureille lainaama Abramov on nyt iskenyt kahteen otteluunsa neljä maalia.
Abramov koki myös kovia, kun HIFK:n ruotsalaispuolustaja Johan Motin taklasi häntä toisessa erässä rumasti selän puolelta laitaan. Ruotsalaiselle jaettiin tempusta 2+10 minuutin rangaistus.
Sisältö ei valitettavasti ole saatavilla.
Jukurien kolmannen maalin teki tätä ennen avauserässä tunnetumman jääkiekkoilijan täyskaima Teemu Pulkkinen. Osuma oli hänelle ensimmäinen SM-liigassa.