Hyppää pääsisältöön
TuoreimmatLiigaSääRikosPolitiikkaAsian ytimessä.doc
Uutiset
KotimaaUlkomaatRikosPolitiikkaTalousMielipiteetSää
Urheilu
LiigaMM-ralliJääkiekon MM-kisatJääkiekkoF1JalkapalloYleisurheilu
Viihde
SeurapiiritTV-ohjelmatElokuvatKuninkaallisetMusiikkiSalatut elämät
Lifestyle
RuokaTerveys ja hyvinvointiSeksi ja parisuhdeAutotHoroskooppi
Makuja
ReseptitRuokauutiset
Videot
MTV Uutiset LiveUusimmat
Tv-opas
Muistilista
  • MTV UutisetKonepajankuja 7
    00510 Helsinki
  • Uutistoimituksen päivystys010 300 5400
  • Uutisvinkkiuutiset@mtv.fi
  • WhatsApp040 578 5504
Sisällöt
  • Tomi Einonen
    Vastaava päätoimittaja
  • Ilkka Ahtiainen
    Uutispäätoimittaja
  • Mona Haapsaari
    Julkaisupäällikkö
  • Teemu Niikko
    Toimituspäällikkö, urheilu
Liiketoiminta ja kehitys
  • Jaakko Hietanen
    Head of Digital Development
Muut palvelut
  • MTV Katsomo
  • Makuja
Asiakaspalvelu
  • MTV Uutiset -palaute
  • MTV Katsomon asiakaspalvelu
MTV Uutiset on sitoutunut noudattamaan Journalistin ohjeita
  • Julkisen sanan neuvosto (JSN)
  • Tietoa yhtiöstä
  • Avoimet työpaikat
  • Mainosta MTV:ssä
  • Tietosuojalauseke
  • Käyttöehdot
EtusivuVideotTuoreimmatLuetuimmatOdota

Ruotsissa kriisikokous jengiväkivallasta

Ruotsin pääministeri Ulf Kristersson ja oikeusministeri Gunnar Strömmer 17. elokuuta.
Ruotsin pääministeri Ulf Kristersson ja oikeusministeri Gunnar Strömmer 17. elokuuta.AFP / Lehtikuva
Julkaistu 19.09.2023 14:06

MTV UUTISET – STT

Ruotsissa järjestäytyneen rikollisuuden vastainen neuvosto on pitänyt tänään hätäkokouksen pahentuneen jengiväkivaltatilanteen takia. Hallituksen koolle kutsumaan tapaamiseen osallistui oikeus- ja poliisiviranomaisten lisäksi edustajia muun muassa sosiaalihallinnosta ja koululaitoksesta.

Oikeusministeri Gunnar Strömmerin mukaan tärkeimpänä asiana kokouksessa oli pohtia sitä, miten estää lasten ja nuorten rekrytoiminen rikollisjengien palvelukseen.

Ruotsissa on ammuttu kuoliaaksi jo ainakin seitsemän ihmistä pelkästään tämän kuun aikana. Maalitauluiksi ovat joutuneet rikollisjengien jäsenten lisäksi myös heidän omaisensa ja myös täysin sivulliset henkilöt.

Kokouksen jälkeen Strömmer kuvasi tavoitteena olleen muun muassa muodostaa yhteistä tilannekuvaa eri viranomaisten kesken. Hänen mukaansa kaikki olivat olleet yhtä mieltä siitä, ettei viimeaikaisissa tapahtumissa ole kyse mistään tavallisesta nuorisorikollisuudesta vaan aivan omasta väkivaltarikollisuuden lajista.

Ministerin mukaan osallistujat olivat olleen yksimielisiä myös siitä, että tilanne jatkuu ennallaan, jos mitään ei tehdä. Tällaista vaihtoehtoa ei voi olla olemassa, Strömmer korosti.

Viranomaisten on määrä julkistaa yhteinen selvitys uusista toimista jengirikollisuutta vastaan tämän kuun loppuun mennessä. Strömmer sanoi uskovansa, että uusia konkreettisia toimia ryhdytään toteuttamaan pikaisesti.

Lue myös: Syyte: Teinipoika palkattiin ampumaan toinen poika kuoliaaksi – tuhlasi verirahoja tukholmalaisessa tavaratalossa

IS: Sisäministeri Rantanen miettii, voisiko "haitallinen rahoitus" ulkomailta kieltää

Lisää aiheesta:

Ruotsi harkitsee armeijan käyttöä jengejä vastaan – "Laki ei ole jengisotaa ja lapsisotilaita varten, mutta se muuttuu nyt"SVT: Ruotsin hallitus kutsuu koolle jengiväkivaltaa käsittelevän erikoiskokouksenRuotsin pääministeri: "Jengirikollisuus kärjistymässä" – väkivaltaisuuksien taustalla kolme erillistä konfliktiaRuotsin verinen ennätys: Tänä vuonna 60 ihmistä on ammuttu kuoliaaksi – 10 vuotta sitten lukema oli alle kolmasosa tästäKööpenhamina kärvistelee jengisodan kourissa – kaupungissa yli tusina räjähdystä vuoden sisään, kohteina muun muassa verotoimisto, poliisiasema ja thairavintolaRuotsin poliisijohto hätäkokoukseen ampumistapausten takia – "Olemme tekemisissä hyvin kylmäveristen murhaajien kanssa"
RuotsiVäkivaltaKatujengitUlkomaat

Tuoreimmat aiheesta

Ruotsi
  • 12.12.17:31
    Tallink Silja

    Mies kiipesi Tallink Siljan laivan savupiippuun

  • 11.12.18:25
    Influenssa

    Leviääkö maailmalla superinfluenssa? Britanniassa varoitetaan "pahimmasta mahdollisesta skenaariosta"

  • 8.12.19:36
    Puolustusvoimat

    Suomen ilmavoimat debytoi Ruotsin "joulukuusessa", jonka näkee nyt myös Suomen yllä: Tällaisesta perinteestä on kyse

  • 7.12.19:00
    Tulipalot

    Göteborgin vesipuistounelma vaihtui tulipainajaiseksi – "Miksi minä selvisin hengissä?"

  • 5.12.16:39
    Nato

    Suomelle uusi paikka Naton komentorakenteessa – brittiamiraalilta kehut tuoreille jäsenille